Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem wtorkowej sesji było wieczorne oświadczenie prezydenta Trumpa, który ogłosił zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem. Podpisany w 2015 roku przez sześć mocarstw dokument zakładał ograniczenie programu atomowego Teheranu w zamian za stopniowe zmniejszanie sankcji nałożonych na Iran przez państwa Zachodu. Zdaniem Trumpa, umowa ta była okropna i nie powstrzymałaby Iranu przed zdobyciem broni nuklearnej.


W teorii umowa ta miała chronić nas [Amerykę] oraz naszych sojuszników przed szaleństwem irańskiego reżimu (…) w rzeczywistości pozwoliła Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu i z biegiem czasu osiągnąć broń nuklearną – tłumaczył zebranym w Białym Domu dziennikarzom Donald Trump.

Prezydent podpisał memorandum o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z podpisanej przez administrację Baracka Obamy umowy. Powołując się na izraelskie dokumenty Trump dowodził, że Iran kontynuuje prace nad pozyskaniem broni nuklearnej.

Reakcja Iranu

Kierujący irańskim MSZ Muhammad Dżawad Zarif przyznał na kilka godzin przed decyzją Donalda Trumpa, że Ameryka popełni błąd wycofując się z porozumienia. Tymczasem, irański dowódca, Hossein Salami ogłosił, że Iran nie boi się amerykańskich sankcji ani ataku militarnego. Ostrzegł on Stany Zjednoczone, Izrael oraz sojuszników Ameryki w regionie, że Iran przygotował się na najgorszy możliwy scenariusz.

Tuż po wypowiedzi Trumpa w mediach pojawiły się doniesienia o reakcji irańskich władz na decyzję amerykańskiego prezydenta. Teheran stwierdził, że zamierza utrzymać dotychczasową umowę nuklearną, lecz… bez Stanów Zjednoczonych. Choć może to wydawać się trudne do zrealizowania, ponieważ Ameryka kontroluje handel międzynarodowy (a zwłaszcza handel ropą naftową) to jednak jest to możliwe, zwłaszcza gdy francuski prezydent przyznaje, że pozostali uczestnicy umowy żałują decyzji Stanó Zjednoczonych.

Reakcja rynku

Ryzyko geopolityczne w formie zerwania umowy nuklearnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem nie mogło umknąć uwadze rynków. Pierwsza reakcja nie była pozytywna dla dolara amerykańskiego, choć ten powoli koryguje straty:

Indeks dolara po wyraźnie większej zmienności w trakcie minionej godziny, zamyka świecę H1 wzrostem:

Podobnie zachowują się ceny ropy WTI, która po zauważalnych spadkach po południu silnie odbija po decyzji Donalda Trumpa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDBB: Sygnał kupna na EURJPY
Następny artykułBlok po 22 – 8 maja 2018: AUD/CAD, NZD/JPY
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here