Naga MarketsGrafika przedstawiająca Donalda TrumpaPrezydent USA, Donald Trump, odniósł się w poniedziałkowe popołudnie do zeszłotygodniowych ataków w północnej części Syrii. W znanym dla siebie stylu, korzystając z Twittera, zapowiedział duży pakiet sankcji, który wkrótce zostanie nałożony na Turcję. W efekcie kurs dolara w stosunku do tureckiej liry (USD/TRY) wybijał lokalne maksima i testował poziomy z końcówki sierpnia.


USA nie pójdzie na wojnę z Turcją. Trump wytoczy działa gospodarcze

Donald Trump w serii wpisów na Twitterze poinformował, że Stany Zjednoczone nie mają zamiaru ingerować w wojnę pomiędzy nacjami, które nie potrafią dojść do porozumienia „od 200 lat” pomimo tego, że Kurdowie chcą wymusić zaangażowanie USA w konflikt. Zamiast udziału zbrojnego, Donald Trump zapowiada jednak, że “duże sankcje na Turcję nadchodzą”:

Rynek Forex ponownie udowadnia, że Twitter prezydenta USA jest niezwykle ważnym źródłem informacji, kurs USD/TRY zareagował bowiem w pierwszych pięciu minutach po publikacji wpisu umocnieniem o niemal 0,2%. W skali całego dnia dolar zyskuje 1% w stosunku do liry i testuje najwyższe poziomy od końca sierpnia. Jeżeli chodzi natomiast o poziom zamknięć poszczególnych sesji, to notowania ostatni raz znajdowały się tak wysoko pod koniec maja

Notowania liry tureckiej dynamicznie tracą od zeszłego tygodnia

Wyprzedaż tureckiej liry rozpoczęła się 7 października, kiedy waluta traciła do dolara ponad 2,5%, wybijając z dotychczasowej konsolidacji. Powodem dynamicznych ruchów był atak tureckich wojsk na Kurdów w Syrii.

Kurs dolara rośnie w stosunku do liry od zeszłego tygodnia. Tradingview.com

Syryjscy Kurdowie byli sojusznikami Waszyngtonu w walce z Państwem Islamskim (ISIS), a w obecnej sytuacji poczuli się zdradzeni przez USA. Reprezentantka Liz Cheney z ramienia republikanów powiedziała„Stany Zjednoczone porzucają naszego sojusznika, Kurdów, którzy walczyli na ziemi ISIS (Państwo Islamskie) i pomogli chronić ojczyznę USA. Ta decyzja wspiera amerykańskich przeciwników, Rosję, Iran, Turcję oraz toruje drogę do odrodzenia się ISIS”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here