Naga MarketsGrafika przedstawiająca Donalda TrumpaPrezydent USA, Donald Trump, odniósł się w poniedziałkowe popołudnie do zeszłotygodniowych ataków w północnej części Syrii. W znanym dla siebie stylu, korzystając z Twittera, zapowiedział duży pakiet sankcji, który wkrótce zostanie nałożony na Turcję. W efekcie kurs dolara w stosunku do tureckiej liry (USD/TRY) wybijał lokalne maksima i testował poziomy z końcówki sierpnia.


USA nie pójdzie na wojnę z Turcją. Trump wytoczy działa gospodarcze

Donald Trump w serii wpisów na Twitterze poinformował, że Stany Zjednoczone nie mają zamiaru ingerować w wojnę pomiędzy nacjami, które nie potrafią dojść do porozumienia „od 200 lat” pomimo tego, że Kurdowie chcą wymusić zaangażowanie USA w konflikt. Zamiast udziału zbrojnego, Donald Trump zapowiada jednak, że “duże sankcje na Turcję nadchodzą”:

Rynek Forex ponownie udowadnia, że Twitter prezydenta USA jest niezwykle ważnym źródłem informacji, kurs USD/TRY zareagował bowiem w pierwszych pięciu minutach po publikacji wpisu umocnieniem o niemal 0,2%. W skali całego dnia dolar zyskuje 1% w stosunku do liry i testuje najwyższe poziomy od końca sierpnia. Jeżeli chodzi natomiast o poziom zamknięć poszczególnych sesji, to notowania ostatni raz znajdowały się tak wysoko pod koniec maja

Notowania liry tureckiej dynamicznie tracą od zeszłego tygodnia

Wyprzedaż tureckiej liry rozpoczęła się 7 października, kiedy waluta traciła do dolara ponad 2,5%, wybijając z dotychczasowej konsolidacji. Powodem dynamicznych ruchów był atak tureckich wojsk na Kurdów w Syrii.

Kurs dolara rośnie w stosunku do liry od zeszłego tygodnia. Tradingview.com

Syryjscy Kurdowie byli sojusznikami Waszyngtonu w walce z Państwem Islamskim (ISIS), a w obecnej sytuacji poczuli się zdradzeni przez USA. Reprezentantka Liz Cheney z ramienia republikanów powiedziała„Stany Zjednoczone porzucają naszego sojusznika, Kurdów, którzy walczyli na ziemi ISIS (Państwo Islamskie) i pomogli chronić ojczyznę USA. Ta decyzja wspiera amerykańskich przeciwników, Rosję, Iran, Turcję oraz toruje drogę do odrodzenia się ISIS”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here