Naga MarketsDonald TrumpPrezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiadomił Kongres o “zamiarze rozwiązania” przywilejów handlowych dla Indii i Turcji. Oba te kraje korzystają z ogólnego sytemu preferencji taryfowych (GSP). Tym samy Trump zamierza utworzyć nowy front w wojnie handlowej.

Preferencyjny handel w przypadku Turcji pozwala na bezcłowy eksport do Stanów Zjednoczonych o wartości 5,6 mld USD. Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA oskarżyło Indie o wprowadzenie “szerokiej gamy barier handlowych, które mają poważne negatywne skutki dla handlu w Stanach Zjednoczonych”. Jak twierdzi Trump, Indie nie zapewniły Stanom Zjednoczonym odpowiedniego dostępu do swojego rynku.

Indie powstrzymają się od odwetu

Indie nie zamierzają w odwecie wprowadzać taryf celnych na amerykańskie towary. Jak twierdzą, rzeczywista korzyść z preferencyjnego handlu wynosi zaledwie 250 mln dolarów rocznie.

Stosunki handlowe między Indiami a USA ucierpiały po zaprezentowaniu przez Indie nowych reguł dotyczących branży e-commerce. Okazało się, że po ich wprowadzeniu ograniczone zostałyby interesy amerykańskich gigantów internetowego handlu detalicznego, m.in. Amazona i Walmarta.

Jak podało Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA, deficyt handlowy z Indiami w 2017 roku wyniósł 27,3 mld USD.

Turcja również wypadnie z GSP

Stany Zjednoczone z programu ulg GSP zamierzają usunąć także Turcję. Jak twierdzi Donald Trump w liście kierowanym do Kongresu, Turcja jest już krajem “wystarczająco rozwiniętym gospodarczo”, a tym samym nie powinna korzystać z preferencyjnego handlu.

Zobacz również: Brexit: Brytyjscy ministrowie będą negocjować w Brukseli

Ucierpieć może na tym turecki eksport. Szacuje się, że Turcja wysyła do USA 5,3% swoich towarów i jest to 6-ty pod względem wielkości kierunek eksportu tego kraju.

Zmiany mogą wejść w życie dopiero co najmniej 60 dni po powiadomieniu Kongresu oraz rządów Indii i Turcji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here