Naga MarketsNo deal w sprawie umowy handlowejPrezydent Donald Trump w trakcie swojej kadencji zdołał rozpętać wojnę handlową niemal na całym świecie. Jednak obecnie coraz więcej oznak wskazuje, iż prezydent USA może także przygotowywać się do wojny walutowej. Mario Draghi w imieniu Europejskiego Banku Centralnego oznajmił podczas ostatniej konferencji, że ​​jest gotów obniżyć stopy procentowe poniżej zera w odpowiedzi na spowolnienie wzrostu w Europie. Taka polityka nie spodobała się Trumpowi. Wraz z serią ostatnich tweetów skierowanych do EBC i Draghiego, prezydent USA dokonał bardzo rzadkiej interwencji w inny region posiadający niezależną politykę pieniężną.


Zobacz również: EBC: Nadchodzi obniżka stóp procentowych o 20 pb oraz QE – prognozy dużych banków

Trump chce pokazać siłę przed szczytem G20?

Mario Draghi właśnie ogłosił, że może uruchomić więcej bodźców, co natychmiast osłabiło euro w stosunku do dolara, co z kolei ułatwia im konkurowanie z USA. Ta zagrywka Europie jak i Chinom uchodziła zbyt długo na sucho – napisał na twitterze Donald Trump.

kurs euro do dolara w poniedziałek 24 6 19
Reakcja kursu EUR/USD na konferencję EBC

– Niemiecki indeks DAX odnotowuje potężne wzrosty ze względu na możliwość wprowadzenia bodźców ze strony Mario Draghiego. To bardzo niesprawiedliwe działanie względem Stanów Zjednoczonych! – dodał Trump.

To nie pierwszy raz, gdy Trump obwinia innych o manipulacje walutowe, gdyż za silny dolar podnosi koszty amerykańskiego eksportu. Obecny prezydent wyróżnia się na tle dotychczasowych amerykańskich prezydentów, odchodząc od polityki „silnego dolara”.

Celując bezpośrednio w Draghiego i reagując w czasie rzeczywistym na oświadczenie zagranicznych bankierów centralnych, Trump próbuje ingerować w politykę monetarną innych. Być może taka strategia jest zaplanowana, aby wypracować pozycję siły przed zbliżającym się szczytem G20 w Japonii. Ukierunkowane ataki mają posłużyć do podkreślenia coraz bardziej agresywnej polityki walutowej administracji USA.

Przygotowują grunt, opracowują potencjalne narzędzia, które mogą mieć do dyspozycji. Jednak nie jesteśmy jeszcze na wojnie walutowej – powiedział Cesar Rojas, globalny ekonomista w Citigroup Global Markets Inc.

Ministrowie finansów i bankierzy centralni w tym miesiącu zgodzili się, że wojna walutowa – czyli wyniszczający atak w czasach powolnego wzrostu gospodarczego w celu osłabienia kursów walutowych, co prowadzi do zwiększenia eksportu – nie leży w niczyim interesie. Przedstawiciele potwierdzili zobowiązania z marca 2018 r. w sprawie powstrzymania się od konkurencyjnej dewaluacji.

Gospodarka USA traci na dewaluacji innych walut?

Istnieje wielu ekonomistów, którzy twierdzą, że USA powinny przyjąć bardziej zdecydowane podejście do manipulowania walutami przez ich partnerów handlowych. W artykule opublikowanym w tym tygodniu Brad Setser, były urzędnik Departamentu Skarbu USA w Radzie ds. Stosunków Zagranicznych, stwierdził, że przeciwdziałanie interwencji walutowej zagranicznych rządów powinno być najwyższym priorytetem międzynarodowej polityki gospodarczej USA. Manipulacje krajów szkodzą zdolności USA do wykorzystywania eksportu jako odbudowy gospodarki po jej spowolnieniu.

We wtorek w wywiadzie Setser stwierdził, że interwencja Trumpa w stosunku do EBC była niewłaściwa głównie dlatego, że uwagi Draghiego były skierowane na warunki regionu.

Większość świata uznaje, że EBC nie zdołał zrealizować swojego celu inflacyjnego i że wraz ze spowolnieniem gospodarki europejskiej istnieje presja na EBC, aby złagodził politykę. Co gorsza, interwencja Trumpa może być postrzegana jako jego własna forma manipulacji rynkowej i potwierdził tym samym budującą się narrację w Europie, że Stany Zjednoczone są nieuczciwym aktorem pod przywództwem nieuczciwego prezydenta – powiedział Setser.

Trump przeciwstawiał się panującej konwencji na wiele innych sposobów, w tym wielokrotnie krytykując przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella za podnoszenie stóp procentowych. W tym roku poprosił nawet prawników Białego Domu o zbadanie możliwości usunięcia Powella ze stanowisko przewodniczącego.

Jednak Trump może mieć uzasadnione powody, by narzekać. Indeks „Big Mac” służący m.in. do wyceny walut pokazuje, że euro jest o około 15% za tanie. Odkąd Trump rozpoczął swoje wojny handlowe na świecie chiński juan również spadł w stosunku do dolara, co skłoniło prezydenta do zwiększenia presji także na Pekin.

Zobacz również: Fed: Nadchodzą obniżki stóp. Kurs NZD/USD – prognozy dużych banków

Kurs euro odrabia spadki po EBC

Notowania pary EUR/USD wzrosły już ponad 200 pipów od dołka wyrysowanego po ostatniej konferencji EBC. Obecnie kurs znajduje się tuż pod oporem 1,14, którego przebicie otworzy drogę do szczytu z marca 1,1448. Pozytywna struktura pivotowa wspiera scenariusz wzrostowy. Z drugiej strony powrót poniżej wsparcia 1,1350 oznaczałby wyrysowanie szerszej konsolidacji.

kurs euro do dolara w poniedziałek 24. 6 19tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here