Naga Marketsseb logoChoć dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny wygląda znacznie pełniej niż ten wczorajszy, liczba zaplanowanych publikacji makroekonomicznych nie poraża. Analitycy SEB skupiają się na wieczornym wystąpieniu prezydenta – elekta, Donalda Trumpa i zastanawiają się, czy Trump wskaże rynkom finansowym właściwy kierunek.


Nieoczekiwane zwycięstwo Trumpa w ostatnich, jesiennych wyborach prezydenckich spowodował, że na rynkach finansowych ponownie zagościła niepewność. Zarówno w stosunku do przyszłego kształtu polityki fiskalnej jak i stosunków gospodarczych Ameryki z pozostałymi krajami.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wybór Trumpa został oceniony przez rynki jako wydarzenie o charakterze pozytywnym dla amerykańskiego dolara oraz Wall Street. Zapowiedzi obniżki podatków oraz dużych inwestycji infrastrukturalnych mają być remedium na zbyt niski (zdaniem Trumpa) wzrost gospodarczy kraju.

Otrzymuj komentarze makroekonomiczne największych banków na swój adres email – odbierz darmowy okres próbny usługi FxWatcher i wykorzystaj przewagę na rynku!

Zauważamy jednak kilka czynników ryzyka, które nową, protekcjonistyczną Amerykę mogą wprowadzić na złą ścieżkę – przekonują analitycy SEB. Odwrót światowej gospodarki od produktów Stanów Zjednoczonych oraz nabierający sił dolar może spowodować, że agresywna retoryka Trumpa odbije się czkawką zwykłym Amerykanom.

Obecnie, powyborczy rajd dolarowych byków uspokoił się, co jednoznacznie wskazuje, że rynek, po początkowej euforii, wyczekuje dalszych szczegółów dotyczących planu Trumpa na kolejne lata prezydentury. Liczne komentarze Trumpa jak dotąd mocno wsparły niektóre z akcji notowanych na amerykańskim parkiecie, dzisiejsza konferencja ma szanse wzmocnić cały rynek, ale również stać się początkiem bessy na Wall Street – ocenia bank.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here