Naga MarketsNo deal w sprawie umowy handlowejDonald Trump toczy batalię z Fed już od dłuższego, nawołując głównie do luzowania polityki monetarnej poprzez obniżkę stóp procentowych. Teraz  zamierza wprowadzić do zarządu banku centralnego dwóch skrajnie różnych ekonomistów. Mają oni jednak wspólną cechę, mogą pomóc w realizacji planu Trumpa.

W kwietniu br., Prezydent USA oskarżał Jerome’a Powella oraz Rezerwę Federalną o niewłaściwe prowadzenie polityki pieniężnej, które ogranicza rozwój krajowej gospodarki oraz zwiększa niepokoje na rynku akcyjnym. Trump sugerował nawet, że podwyżki stóp były „omyłkowe” a proces zacieśniania polityki pieniężnej został „żałośnie” zaplanowany czasowo, i sugerował, że Fed winien jest obecnej sytuacji na giełdzie.

Plan obniżenia stóp procentowych

Donald Trump do zarządu banku centralnego zaproponował dwóch kandydatów, a mianowicie, Christophera Wallera oraz Judy Shelton. Nominacja Wallera (obecnie dyrektor naukowy Fed z St. Louis) nie budzi nie budzi większych kontrowersji, natomiast Shelton spędziła dziesięciolecia poza głównym nurtem ekonomii i już spotkała się z krytyką niektórych z jej niekonwencjonalnych poglądów na politykę pieniężną.

Zobacz też: Bitcoin zużywa w rok 4x mniej energii niż nieaktywne urządzenia elektroniczne w USA

Obu kandydatów łączy jednak to, że mogą popierać wezwania Donalda Trumpa do obniżki stóp procentowych i to raczej wcześniej niż później. Jak skomentowała Kathleen Bostjancic, ekonomistka z Oxford Economics w Nowym Jorku “[Waller i Shelton] są znacznie bardziej gołębi i oczywiście tego właśnie chce prezydent Trump”.

Kandydatury do zarządu Fed zgłoszone przez Trumpa muszą jeszcze zaakceptować senatorowie. W mailowym oświadczeniu, Judy Shelton wypowiedziała się na temat programu Prezydenta USA: “Jego [Donalda Trumpa] prowzrostowy program gospodarczy nie powinien być podważany przez błędne postrzeganie „Krzywej Phillipsa”, które karze produktywny wzrost gospodarczy i podważa dalsze zyski, jednocześnie przymykając oko na wpływ „dodatkowych środków stymulacyjnych” stosowanych przez inne banki centralne. Mamy wysokie zatrudnienie i niską inflację; tyle za rzekomy kompromis.”

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here