Naga Marketswojna handlowa USA ChinyNa przestrzeni ostatnich miesięcy rynki finansowe żyją przede wszystkim dwoma tematami: Brexitem i wojną handlową na linii USA – Chiny. Mimo, że jeszcze do niedawna wiele wskazywało na to, że przywódcy dwóch największych mocarstw na świecie dojdą do porozumienia, to od czasu podwyższenia przez USA ceł na import chińskich towarów rozmowy nie tylko stanęły w miejscu, lecz można by rzec, że konflikt dość znacząco się zaognił.


Stany Zjednoczone nie są gotowe, aby zawrzeć umowę handlową z Chinami

Mimo, iż – przynajmniej teoretycznie – osiągnięcie porozumienia powinno leżeć w interesie obydwu krajów, to w praktyce chyba nie wszystkim na tym zależy. Amerykański prezydent przyznał bowiem podczas wizyty w Japonii, że Stany Zjednoczone nie są gotowe do zawarcia umowy handlowej z Chinami:

– Myślę, że prawdopodobnie chcieliby zawrzeć umowę, którą zawarli, zanim próbowali ją renegocjować. Chcieliby zawrzeć umowę. Nie jesteśmy gotowi do zawarcia umowy.

Donald Trump zapowiedział też, że amerykańskie taryfy celne na towary importowane z Chin “mogłyby wzrosnąć bardzo, bardzo istotnie, bardzo łatwo”. Mimo to, wyraził on również swój optymizm, że największe gospodarki świata w końcu osiągną porozumienie:

– Myślę, że kiedyś w przyszłości Chiny i Stany Zjednoczone będą miały absolutnie wielką transakcję handlową, a my z niecierpliwością czekamy na to, ponieważ nie wierzę, że Chiny mogą nadal płacić te setki miliardów dolarów w taryfach. Nie wierzę, że mogą to zrobić.

W osiagnięciu porozumienia nie pomaga jednak zmienne nastawienie amerykańskiego prezydenta. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Lu Kang zauważa, że od pewnego czasu, USA “ma różne głosy na temat rozmów handlowych między Chinami a USA. Czasami mówi się, że porozumienie zostanie osiągnięte wkrótce, a czasami, że trudno jest osiągnąć porozumienie. W tym samym czasie, stanowisko Chin zawsze było takie samo. Chiny zawsze uważały, że różnice między dowolnymi dwoma krajami powinny być oczywiście rozwiązane poprzez przyjazne konsultacje i negocjacje.”

Wojna handlowa ma “ograniczony wpływ” na chińską gospodarkę

Niedawne wpisanie chińskiego giganta telekomunikacyjnego, Huawei na czarną listę sprawiło, że wiele osób zaczęło zastanawiać się czy Chiny ulegną wkrótce presji ze strony USA. Chińczycy zdają się jednak wierzyć, że wyższe cła i kolejne obostrzenia będą miały “bardzo ograniczony” wpływ i zaszkodzą USA tak samo jak Chinom. Tak przyznał przynajmniej Guo Shuqing, szef chińskiego organu nadzoru bankowego i ubezpieczeniowego. Jest to zarazem najwyższy rangą chiński urzędnik finansowy, który publicznie skomentował obecną sytuację dotyczącą negocjacji z USA.

Kurs dolara traci wobec chińskiego juana

Spoglądając na notowania dolara amerykańskiego (USD) wobec chińskiego juana (CNH) zauważymy, że USD dość znacząco zyskiwał w ostatnim czasie na wartości. W wyniku tych wzrostów doszło nawet do pokonania poziomu 6,83. Mimo to, aprecjacja ta nie dotarła w rejon kolejnego oporu tj. 6,98. Już w ubiegłym tygodniu pojawiła się bowiem reakcja podażowa. Gdyby tylko tendencja spadkowa była kontynuowana, kurs dolara mógłby osunąć się nawet w okolice 6,83 CNH.

Kurs dolara traci wobec chińskiego juanaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykuł„Ciężko jest powiedzieć, w którą stronę pójdzie kurs euro do dolara”, Chomka z Teletrade
Następny artykułBitcoin zyskuje najwięcej od grudnia 2017. Kurs BTC nie był tak mocny od 17 miesięcy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here