Naga MarketsDonald Trump i Jerome Powell (Fed)
Rośnie napięcie między Białym Domem, a FEDem

Prezydent Donald Trump wystosował przez Twittera nowy apel do Rezerwy Federalnej, aby “uniknęła kolejnego błędu”. Wszystko na kilka godzin przed rozpoczęciem przez bank centralny USA dwudniowego spotkania, na którym powszechnie oczekuje się podniesienia stóp procentowych do poziomu 2,5%. 


Rośnie szansa na brak podwyżki w grudniu?

We wtorek pod tytułem “Czas na przerwę FED” gazeta Wall Street Journal wezwała Federalny Komitet Otwartego Rynku do rezygnacji z podwyżki stóp w obliczu braku inflacji i możliwego spowolnienia wzrostu gospodarczego w USA. Wskaźnik Dow Jones Industrial Average spadł w poniedziałek o ponad 500 punktów, a od początku października spadł o 12 procent.  

W krytycznym momencie starań FEDu, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki, stanowisko Trumpa jest najmocniejsze i najbardziej niezależne od dziesięcioleci relacji między prezydentem USA, a Rezerwą Federalną. Choć istnieje ekonomiczne uzasadnienie dla prezesa Jerome Powella, aby wstrzymać się przed dziewiątą już podwyżką stóp od grudnia 2015 r. to w grę wchodzi przede wszystkim wiarygodność FEDu jako instytucji finansowej. 

– Mam nadzieję, że ludzie z FEDu przeczytają dzisiejszy artykuł “Wall Street Journal”, zanim popełnią kolejny błąd. Nie pozwólcie, aby rynek stał się jeszcze mniej płynny niż już jest. Zatrzymajcie się przy 50 B. Poczujcie rynek, a nie kierujcie się po prostu bezsensownymi liczbami. Powodzenia! – napisał na Twitterze, prezydent Donald Trump. 

“50 B” Trumpa może odnosić się do obecnej polityki FEDu polegającej na zmniejszeniu posiadanych obligacji o maksymalnie 50 miliardów dolarów miesięcznie. 

Zobacz również: Goldman: Szansa na podwyżkę FED spadła poniżej 50%

– FOMC będzie usprawiedliwiony, jeśli powstrzyma się od podwyżki na tym spotkaniu, biorąc pod uwagę bardziej rygorystyczne warunki finansowe i globalne ryzyko kryzysu, szczególnie przy niskiej inflacji bazowej, która wciąż jest poniżej celu. Jednak presja ze strony Białego Domu znacznie zmniejsza szansę na taki scenariusz – powiedział starszy ekonomista ds. zarządzania aktywami w BNP Paribas, Steven Friedman.  

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here