Naga MarketsKurs dolara (USD) silnie spada. Trump oskarża Chiny o pandemię i HongkongPrezydent USA Donald Trump we wtorek zamknął drzwi do negocjacji handlowych z Chinami w formie „fazy drugiej” mówiąc, że nie chce rozmawiać z Pekinem o stosunkach handlowych z powodu pandemii koronawirusa. W tle napięć utrzymuje się również kwestia suwerenności Hongkongu. Kurs dolara silnie traci w stosunku do juana chińskiego spadając poniżej psychologicznej bariery 7,00.

  • Trump obwinia Chiny za przeniesienie koronawirusa do Stanów Zjednoczonych
  • Pandemia zmieniła poglądy prezydenta USA na temat umowy z Chinami
  • Faza 2 miała na celu rozwiązanie znacznie trudniejszych problemów dzielących oba mocarstwa

Donald Trump nie widzi miejsca na kompromis z Państwem Środka

wojna handlowa USA ChinyNie jestem teraz zainteresowany rozmową z Chinami – odpowiedział Trump, gdy zapytano go w wywiadzie dla CBS News o rozmowy handlowe „fazy drugiej”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zawarliśmy dotychczas świetną umowę handlową w styczniu. Jednak gdy tylko umowa została podpisana, atrament nawet nie zdążył wyschnąć, a uderzyli w nas zarazą – powiedział Trump odnosząc się do koronawirusa, który pojawił się po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan.

Od miesięcy prezydent USA obwinia Chiny za przeniesienie COVID-19 do Stanów Zjednoczonych, twierdząc, że Państwo Środka musi być „pociągnięte do odpowiedzialności” za to, że nie powstrzymało choroby. Pandemia mocno odbiła się na amerykańskiej gospodarce, zagrażając nadziei Trumpa na ponowną wygraną w wyborach prezydenckich w listopadzie.

Chiny zobowiązały się do zwiększenia zakupów amerykańskich gospodarstw rolnych i wytwarzanych towarów, energii i usług o wartości 200 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat w ramach umowy handlowej w fazie 1, ale Trump powiedział, że pandemia zmieniła jego poglądy na temat tej umowy.

W tym tygodniu Białym Domu prezydent USA ogłosił, że podpisuje ustawodawstwo i zarządzenie wykonawcze, aby pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za „represyjne” prawo bezpieczeństwa narodowego nałożone na Hongkong.

Środek zatwierdzony przez Kongres, najnowszy z serii ruchów mających na celu zwiększenie presji na Pekin, daje administracji Trumpa władzę do karania banków prowadzących interesy z chińskimi urzędnikami, którzy wdrażają nowe przepisy bezpieczeństwa narodowego Pekinu w Hongkongu.

Prezydent USA dodał, że na razie nie planuje rozmawiać z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Jeszcze przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa wielu ekspertów finansowych spodziewało się, że negocjacje w fazie 2 przyniosą rezultaty przed wyborami w 2020 roku dając pretekst do dalszych wzrostów na Wall Street.

Faza 1 koncentrowała się głównie na chińskich zakupach amerykańskich towarów, poprawiła dostęp USA do chińskiego rynku usług finansowych i niektóre kwestie własności intelektualnej. Tymczasem Faza 2 miała na celu rozwiązanie znacznie trudniejszych problemów związanych z chińską polityką transferu technologii, szpiegostwem przemysłowym i dotacjami rządowymi. Wygląda na to, że sytuacja pozostanie w formie patowej aż do rozwiązania problemu pandemii w USA.

 

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs dolara przebija barierę 7,00 CNY

Notowania egzotycznej pary walutowej USD/CNY po tymczasowym wzroście we wtorek do poziomu 7,02 gwałtownie spadają w środę przebijając psychologiczny poziom 7,00. Tym samym kurs zbliżył się w okolice lipcowego dołka 6,9780, a jego przebicie może doprowadzić do silnej aprecjacji chińskiego juana z celem na marcowe minimum 6,91. Z drugiej strony dopiero powrót powyżej wczorajszego maksimum 7,02 wyhamuje nagłą presję sprzedających.

Kurs USDCNY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDCNY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here