Naga MarketsW trakcie weekendu ogłoszono, że prezydent USA Donald Trump planuje ogłosić nowe taryfy celne na towary chińskie w wysokości około 200 mld USD już w poniedziałek. Oczekuje się, że oba kraje rozpoczną nową rundę negocjacji handlowych jeszcze w tym tygodniu.


Administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosi już dziś, czy Stany nałożą kolejną, 10 procentową taryfę celną na 200 miliardów dolarów chińskich towarów. Jeśli do tego dojdzie, Pekin już zapowiada odwet.

Zapowiadana na wprowadzenie stawka jest mniejsza o ponad połowę niż początkowo rozważana przez administrację prezydenta USA 25-procentowa stopa, jednak nadal amerykańscy konsumenci mogą zacząć znacznie odczuwać koszty taryf celnych na towary codziennego użytku.

Zobacz również: Trump vs Chiny – wojna handlowa

Prezydent Donald Trump prze dalej ze swoimi zapowiedziami o ukaraniu Chin za domniemane nieuczciwe praktyki handlowe, pomimo zaproszenia w tym miesiącu od sekretarza skarbu Stevena Mnuchina do wznowienia rozmów handlowych z Pekinem. Chińscy urzędnicy zasygnalizowali, że odmówią spotkania z Mnuchinem, jeżeli nałożona zostanie następna runda taryf. Jak dotąd w związku ze sprawą Biały Dom odmówił dalszego komentarza.

Prezydent w dzisiejszej wypowiedzi zdawał się podważać wszelkie wysiłki na rzecz negocjowanego rozwiązania z Chinami, twierdząc, że taryfy wzmocniły tylko pozycję negocjacyjną USA, podczas gdy wzrost kosztów ponoszonych przez konsumentów był rzekomo znikomy i ostrzegał o możliwości wprowadzenia kolejnych opłat. Prezydenmt pisał na swoim koncie na Twitterze: “Taryfy postawiły Stany Zjednoczone w bardzo silnej pozycji przetargowej i z miliardami dolarów płynącymi do naszego kraju wraz z budującymi się miejscami pracy – wzrost kosztów był jak dotąd prawie niezauważalny” oraz dodając:”Jeśli jakieś kraje nie zawrą z nami uczciwych transakcji, będą one “taryfowe”.

Chiny odpowiadają

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powtórzyło dziś, że Pekin podejmie wszelkie niezbędne środki, aby zareagować w przypadku, gdy Stany Zjednoczone wprowadzą nowe cła na 200 mld USD chińskiego importu. Według rzecznika ministerstwa Geng Shuang, kolejna tura rozmów handlowych między krajami zaplanowana jeszcze w tym tygodniu powinna “odbyć się na równej stopie rozmów i negocjacji”.

Może Cię zainteresować: Które giełdy najbardziej ucierpiały na strachu przed wojną handlową?

Jednak jak podają media, Pekin myśli o rezygnacji oferty na dalsze rozmowy handlowe po tym, jak doniesiono, że USA przygotowały nową rundę ceł. Prezydent USA Donald Trump powiedział w zeszłym tygodniu, że “Waszyngton nie ma żadnej presji na to, aby zawrzeć umowę z Pekinem, ale Chiny już pod presją są, aby zawrzeć umowę z USA, ponieważ ich rynki się załamują“.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWładze Nigerii żądają 100 milionów dolarów od HSBC
Następny artykułNajciekawsze setupy dnia – 17.09.2018
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here