Naga MarketsDolar amerykański zakończył swoją passę i zaczął silnie tracić w trakcie sesji azjatyckiej i obecnie we wtorkowy poranek jest najsłabszą główną walutą na rynku. Jednym z powodów może być zatrzymanie się rajdu rentowności i stabilizacja przy poziomie 3,25% dla 10 letnich obligacji. Niemniej w dalszym ciągu są to okolice 7 letnich szczytów. Innym mocnym powodem są słowa Donalda Trumpa, który skrytykował Rezerwę Federalną za podwyżkę stóp procentowych. Zdaniem Trumpa nie ma potrzeby na zwiększanie kosztów zadłużania się, w szczególności w takim tempie.

Dodał on, że preferuje niskie stopy procentowe oraz nie chce spowolnienia ze strony rozpędzonej amerykańskiej gospodarki. Odniósł się on również do obaw o spowalniającą inflację wskazując, że nie ma problemu ze wzrostem, choć z drugiej strony przyznał, że nie mamy do czynienia z tak wysoką inflacją, która sugerowałaby studzenie dalszej presji poprzez podwyżki stóp procentowych w tak dużym tempie. Warto jednak pamiętać, że po części dynamika cenowa wynika z bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia na poziomie 3,7% jest najniższa od niemal 50 lat. Najbliższe dane dotyczące inflacji CPI za wrzesień opublikowane będą w czwartek.

GBPUSD ruszył wyżej po niespokojnym początku tygodnia wobec nowych informacji na temat Brexitu. Okazuje się, że prowizoryczne porozumienie dotyczące irlandzkiej granicy ma być już przedstawione w najbliższy poniedziałek. Najbliższy cel wzrostu to okolice zniesienia 38.2 ostatniej fali spadkowej. Źródło: xStation5

Najbliższy szczyt UE ma być kluczowym dla relacji bloku z Wielką Brytanią. Ostatnie informację mówią, że pomimo wielu nierozwiązanych kwestii, problem z granicą z Irlandią ma być zakończony w poniedziałek poprzez przedstawienie prowizorycznego porozumienia. Bloomberg sugeruje, że Wielka Brytania miałaby pozostać w unii celnej tymczasowo, aby problem z granicą irlandzką został rozwiązany w późniejszym czasie. Przypomnijmy, że w przyszłym tygodniu rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej. Z drugiej strony, informacje płynące z Wielkiej Brytanii pokazują, że opozycja w Partii Konserwatywnej jest na tyle silna, że może nie dojść do zatwierdzenia propozycji dotyczących Brexitu w brytyjskim parlamencie. Z kolei The Times informuje, że ok 30-40 członków Partii Pracy ma głosować za propozycjami Theresy May. Liderzy partii wskazywali wcześniej jednak, że każda propozycja ze strony May będzie odrzucana. Grupa opozycjonistów z Partii Pracy podkreśla jednak, że nie chce Brexitu bez porozumienia.

CHNComp kontynuuje rozpoczęty trend boczny powyżej ważnego wsparcia. Źródło: xStation5

Podczas sesji azjatyckiej widać było raczej pozytywne nastroje. Ważnym wydarzeniem na rynku giełdowym jest zakończenie 3 sesyjnej wyprzedaży na akcjach technologicznych. W tym momencie jen należy do jednych z najgorszych walut po kilku dniach umocnienia. Wzrosty były widoczne w Australii oraz Japonii, natomiast w Chinach indeksy zachowywały się bardzo mieszanie. Dzisiaj po sesji na Wall Street opublikowane zostaną dane dotyczące zapasów ropy naftowej wg API. Niemniejw  przypadku rynku ropy warto zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony huraganu Michael, czy nawoływanie ze strony IEA, aby podwyższać globalną produkcję ropy naftowej.

Ropa powraca do wzrostów znajdując się już blisko ostatnich lokalnych szczytów. Źródło: xStation5Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here