Naga Marketsabe,trumpPodczas piątkowych rozmów w Białym Domu prezydent Donald Trump i premier Japonii Shinzo Abe planują przedyskutować, jak pogłębić więzi handlowe i gospodarcze między krajami w dziedzinie energii, łączności cyfrowej i infrastruktury. Spotkanie między dwoma przywódcami odbędzie się w towarzystwie najwyższych urzędników handlowych i gospodarczych z obu krajów.


Shinzo Abe przeciwko amerykańskim taryfom

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone i Japonia rozpoczęły rozmowy handlowe, po tym jak Japonia wstrzymywała się od negocjacji przez ponad dwa lata mając nadzieję, że USA ponownie dołączą do umowy o partnerstwie na Pacyfiku. Trump wycofał USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TTP) w styczniu 2017 roku. Wkrótce po tym, porozumienie o nazwie CPTPP zostało podpisane przez 11 państw: Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam..

Te artykuły również Cię zainteresują
Stany Zjednoczone naciskają na zmniejszenie deficytu handlowego z Japonią i uzyskanie lepszego dostępu do rynku rolnego w Azji. Natomiast Japonia chce konkretnej obietnicy, że nie zostanie dotknięta przez potencjalne amerykańskie taryfy na import samochodów. W zeszłym roku Japonia wynegocjowała zwolnienie z podatków nałożonych przez administrację Trumpa na stal i aluminium.

melania trumpPo rozmowach Abe i Trump spotkają się na prywatnej kolacji, podczas której będą świętować urodziny Pierwszej Damy Melanii Trump, która w piątek skończy 49 lat. Abe jest jednym z ulubionych światowych przywódców prezydenta USA i wielokrotnie grywali w golfa. Trump zaplanował podróż do Japonii w przyszłym miesiącu, gdzie będzie pierwszym światowym liderem z wizytą państwową po intronizacji nowego cesarza Japonii, Naruhito. Przywódcy planują również poświęcić część swoich rozmów na próbę wynegocjowania umowy nuklearnej z Koreą Północną.

Zobacz również: Forbes: Trump może popchnąć ludzi w stronę Bitcoina

Korea Północna nie chce być zależna od Stanów

W tym tygodniu Kim Jong-Un, przywódca Korei Północnej, spotkał się po raz pierwszy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, dając informację światu, że może poszukiwać nowych partnerów w rozmowach nuklearnych. W piątek państwowa koreańska centralna agencja prasowa poinformowała, iż Kim podczas spotkania z Putinem we Władywostoku, oskarżył USA o posiadanie „złej wiary” podczas prowadzenia negocjacji.

W lutym Trump nagle zakończył szczyt z Kimem w Hanoi twierdząc, że przywódca Korei Północnej oczekuje dużej ulgi w sankcjach, nie oferując pełnego zakończenia programu broni nuklearnej w swoim kraju.

Korea Północna używa cyberataków i technologii blockchain do obchodzenia sankcji gospodarczych i pozyskiwania kryptowalut. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że reżim Kim Jong Un’a posiada waluty wirtualne o wartości 670 mld dolarów amerykańskich (USD).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here