Naga Marketsusa chiny trump xi wojna handlowa ccPo miesiącach przerwy, chińscy i amerykańscy dyplomaci wrócili do stołu negocjacyjnego. Stosunki pomiędzy mocarstwami w dalszym ciagu są jednak “napięte” choć Pekin ponownie zobowiązał się do wywiązania z pierwszej części porozumienia handlowego osiągniętego na początku roku. Mimo to, amerykański prezydent Donald Trump ponownie zagroził Chinom zerwaniem współpracy.

  • Trump wykorzystuje konflikt z Chinami do budowania pozycji politycznej przed wyborami
  • Amerykański prezydent nie wyklucza zerwania współpracy z Chinami
  • Uniezależnienie USA od Chin wydaje się niemożliwe

To tylko puste słowa?

Amerykański prezydent traktuje priorytetowo kwestie przywrócenia równowagi między ogromnym deficytem handlowym USA i Chin. W praktyce dostrzec można jednak, że im bliżej do listopadowych wyborów prezydenckich w USA, w których Trump ubiegać będzie się o reelekcję, tym bardziej pogarszają się jego stosunki z Chinami.

Trump zasygnalizował wczoraj, że Stany Zjednoczone są gotowe do prowadzenia swojej polityki w sposób całkowicie niezależny od Chin. Ambasador Robert Lighthizer wskazuje jednak, że to nie prawda, gdyż takie działania są niewykonalne.

– Czy myślę, że można uniezależnić amerykańską gospodarkę od chińskiej? Nie, myślę, że to była opcja polityczna lata temu. Nie sądzę, żeby to była rozsądna opcja polityczna w tym momencie – wskazał Lighthizer.

Stosunków amerykańsko-chińskich z pewnością nie poprawiają liczne oskarżenia Donalda Trumpa obwiniającego Pekin o przejrzystości w sprawie wybuchu pandemii koronawirusa.

Lighthizer spodziewa się, że w związku ze zmianami podatkowymi i regulacyjnymi znaczna część łańcuchów dostaw przeniesie się do Stanów Zjednoczonych, ale zauważył również, że umowa handlowa między USA a Chinami spowoduje znaczące pozytywne zmiany i zwiększy zakupy amerykańskich towarów i usług przez Chiny.

Faza 1 umowy handlowej USA-Chiny wymaga, aby Chiny kupiły 200 mld USD dodatkowych amerykańskich towarów i usług w ciągu dwóch lat, ale sceptycy twierdzą, że pandemia i wynikające z niej spowolnienie gospodarcze utrudnią Pekinowi osiągnięcie celów na ten rok.

David Stilwell, amerykański asystent sekretarza ds. Azji Wschodniej wskazuje, że Chiny zobowiązały się ponownie do przestrzegania umowy handlowej i dodał, że wysiłki mające na celu przekonanie Korei Północnej do rezygnacji z broni jądrowej są kolejnym obszarem potencjalnej współpracy.

– Umowa handlowa – Chińczycy wielokrotnie się do tego zobowiązywali… i nalegali, aby ją kontynuować – powiedział Stilwell dodając, że to jest dobry test, by sprawdzić, czy będą partnerami do współpracy.

Chiny opisały rozmowy na Hawajach jako konstruktywne, ale ich MSZ wskazało, że Waszyngton musi uszanować stanowisko Pekinu w kluczowych kwestiach i powstrzymać jego ingerencję w sprawy takie jak Hongkong, Tajwan i Sinkiang, jednocześnie pracując nad naprawą stosunków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDuża zmienność na walorach CD Projekt podczas piątkowej sesji
Następny artykułRyde: wynajmij samochód za bitcoina
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here