Naga Marketskarykatura krzyczącego trumpaPrezydent USA Donald Trump kontynuuje słowny atak na Rezerwę Federalną, którą obwinia od dłuższego czasu o spowolnienie gospodarki. Tym razem jego tweet sugeruje, że bank centralny powinien obniżyć stopy procentowe do zera, a nawet ustalić ujemne stopy procentowe. Prezydent nazwał również urzędników Fedu „głupkami”.


Zobacz również: Narasta konflikt wśród członków FED. Bank obniży stopy już we wrześniu?

Rzecznik Fed odmawia komentarza na temat najnowszych tweetów Trumpa

Rezerwa Federalna powinna obniżyć nasze stopy procentowe do ZERA lub mniej, a następnie powinniśmy zacząć refinansować nasz dług. Stopy procentowe mogą zostać obniżone o wiele bardziej. Mamy wspaniałą walutę, siłę i bilans handlowy – napisał Trump.

Prezydent wysunął także sugestię, której dotychczas nie zawierał w swoich wcześniejszych atakach na Fed mówiąc, że kraj powinien refinansować dług. Zadłużenie USA to obecnie około 22,5 tryliona dolarów, z czego 16,7 bln dolarów jest winne społeczeństwu. Obciążenie zadłużeniem wzrosło o 2,6 bln USD, czyli o 13% za kadencji Trumpa, częściowo z powodu obniżki podatków w 2017 r., którą Trump wprowadził przez Kongres.

To nie jest opłacalne i może stanowić poważny problem dla inwestorów, rynków finansowych, a ostatecznie dla gospodarki. Dług nie podlega spłacie. Skarb Państwa ma stosunek umowny z inwestorami. To nie jest hipoteka, to dług Skarbu USA. Myślę, że byłoby to niesamowicie szkodliwe dla rynków finansowych, a stopy procentowe ostatecznie wzrosłyby, a nie spadły – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista w Moody’s Analytics.

Zandi dodał, że nie widzi wielu korzyści działania, które proponuje prezydent.

Pytanie, które musi sobie zadać Trump brzmi: jeśli zejdziemy do zera i rzeczywiście przeżyjemy recesję, to co dalej? – powiedział.

Zobacz również: Złoto po 1600 USD za uncję przez luźną politykę monetarną Fedu?

Refinansowanie długu zmniejszy atrakcyjność aktywów USA

Nie jest do końca jasne, jak miałby działać pomysł refinansowania. Departament Skarbu prawdopodobnie musiałby zostać zaangażowany, a ostatnio pojawiły się wezwania do emisji długu długoterminowego, takiego jak 50- lub 100-letni.

Z teoretycznego punktu widzenia byłoby rzeczą wspaniałą dla rządu Stanów Zjednoczonych na przestrzeni lat, gdyby przedłużyć okres spłacalności długu, który miałby stopy poniżej 1%. Z pewnością byłoby to korzystne dla rządu Stanów Zjednoczonych. Pytanie jednak czy byłoby to korzystne dla gospodarki Stanów Zjednoczonych? – powiedział analityk bankowy Dick Bove z Grupy Kapitałowej Odeon.

Obniżenie stóp procentowych do zera lub poniżej obniżyłoby koszty zadłużenia, ale także uczyniłoby USA mniej pożądanym miejscem dla przepływu kapitału, ponieważ zdolność do generowania dochodu stałaby się trudniejsza. Oczekuje się, że Fed zatwierdzi kolejną obniżkę stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, po lipcowej obniżce, która była pierwszym takim krokiem od 11 lat. Aktualnie rynki przewidują jeszcze jedną redukcję przed końcem roku i kolejną na początku 2020 r.

Podczas gdy przedstawiciele banku centralnego powiedzieli, że oczekują, że stopy procentowe zbliżą się do zera w przypadku kolejnej recesji, prezes Fed Jerome Powell oznajmił w piątek, że nie widzi spowolnienia na horyzoncie.

Gdybyśmy kiedykolwiek przeszli na ujemne stopy procentowe, pieniądze przestałyby napływać do Stanów Zjednoczonych i zaczęłyby płynąć tam, gdzie inwestorzy mogliby znaleźć rozsądny zwrot, który byłby dodatni. Spowolniłoby to rozwój sektora prywatnego. To zdecydowanie niezbadane terytorium. Podsumowując, myślę, że byłoby to szkodliwe – dodał Bove.

Trump zasugerował podczas kampanii prezydenckiej w 2016 r., że wymagałby renegocjacji długu. Pomysł ten został następnie szeroko odrzucony jako posunięcie, które faktycznie mogłoby podnieść zyski Skarbu Państwa, ale zagroziłoby pozycji kraju wśród wierzycieli i stanowiłoby zagrożenie dla dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej.

Podczas wywiadu CNBC w maju 2016 r. Trump powiedział, że jeśli gospodarka zacznie spowalniać, będzie próbował skłonić wierzycieli do zaakceptowania częściowej spłaty zadłużenia USA. Jego pomysłem było to, że Stany Zjednoczone spłacą mniej niż wartość nominalną zadłużenia Skarbu Państwa, co pokryje rosnący deficyt budżetowy. Takie postępowanie zwiększyłoby jednak tylko koszty emisji długu, ponieważ wierzyciele zażądaliby wyższych odsetek.

Trump od dawna krytykuję politykę Fed mówiąc, że bank centralny powinien obniżać stopy podobnie jak globalni konkurenci na świecie. Fed obecnie utrzymuje referencyjną stopą procentową pożyczek jednodniowych w przedziale od 2% do 2,25%, najwyższym spośród wszystkich krajów G-7. W poprzednich tweetach Trump wielokrotnie atakował swojego powiernika Powella, ponieważ w jego ocenie działania szefa Fedu nie spełniają potrzeb ekonomicznych USA.

USA powinny zawsze płacić najniższą stawkę. Bez inflacji! Tylko naiwność Powella i Rezerwy Federalnej nie pozwala nam robić tego, co robią już inne kraje. To jedyna w swoim rodzaju okazja, której brakuje nam z powodu tych „głupków” – napisał Trump w środowym tweecie.

Zobacz również: Spowolnienie gospodarcze na świecie, obniżka Fed w grudniu i kurs EURUSD – oceniają duże banki

Kurs dolara (USD) kontynuuje aprecjację

Od początku roku kurs dolara umacnia się systematycznie względem euro. Choć spadki pary walutowej EUR/USD nie są znaczne to trend pozostaje nienaruszony od czerwca. Przebicie tegorocznego dołka 1,0927 otworzy drogę do poziomu 1,05, który ostatni raz był widziany na początku 2017 roku. Z drugiej strony dopiero powrót powyżej oporu 1,11 oznaczałby znaczne wyhamowanie presji podaży.

Kurs euro do dolara w środę na interwale dziennym, źródło 11 9 19
Kurs euro do dolara w środę na interwale dziennym


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here