Naga MarketsDonald Trump i Jerome PowellNa przestrzeni ostatnich miesięcy Donald Trump wielokrotnie krytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) i jego politykę monetarną. Amerykański prezydent oskarża Powella oraz Rezerwę Federalną o niewłaściwe prowadzenie polityki pieniężnej, które ogranicza rozwój krajowej gospodarki oraz zwiększa niepokoje na rynku akcyjnym. Trump sugerował nawet, że podwyżki stóp były „omyłkowe” a proces zacieśniania polityki pieniężnej został „żałośnie” zaplanowany czasowo, a teraz sugeruje, że Fed winien jest obecnej sytuacji na giełdzie.


Warto przypomnieć, że publicznie krytykując bank centralny, Trump zdaje się reprezentować zupełnie inne stanowisko wobec Rezerwy Federalnej niż jego poprzednicy. Przez ponad dwie dekady prezydenci unikali bowiem publicznych komentarzy na temat polityki stóp procentowych Fed jako sposobu wykazania szacunku dla niezależności instytucji.

Amerykański prezydent napisał w niedzielę na Twitterze, że “gdyby Fed dobrze wykonał swoją pracę, czego nie wykonał, rynek akcji wzrósłby o 5000 do 10.000 dodatkowych punktów, a PKB byłby znacznie ponad 4% zamiast 3%…”

Spoglądając na notowania amerykańskich indeksów giełdowych zauważymy, że zbliżają się one w okolice ubiegłorocznych szczytów. Jeżeli Trump ma rację i Fed nie podniósłby stóp procentowych, w chwili obecnej obserwowalibyśmy wyznaczanie nowych, historycznych maksimów. A tak przyjdzie nam na to jeszcze trochę poczekać…

Warto zaznaczyć, że kolejna krytyka Rezerwy Federalnej ze strony amerykańskiego prezydenta pojawia się na kilka dni po tym, jak przewodniczący Fed, Jerome Powell przyznał, że bank centralny nie ugina się pod presją polityczną. Przypomnijmy także, że to właśnie Trump wybrał Powella na stanowisko przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Szybko zaznaczył jednak, że żałuje tej decyzji.

EBC martwi się o niezależność Fed

W sobotę, a więc na dzień przed wspominanym powyżej twittem Donalda Trumpa odbyło się spotkanie Miedzynarodowego Funduszu Walutowego. To właśnie w trakcie tego wydarzenia Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego przyznał, iż “z pewnością martwi się o niezależność banku centralnego”, a zwłaszcza “w najważniejszej jurysdykcji na świecie”.

Podczas gdy wielu polityków chce, aby ich banki centralne rozwijały swoją politykę pieniężną w sposób “łatwy”, istnieje ryzyko, że polityczne zamieszanie spowoduje wzrost niepewności wśród inwestorów obawiających się o wzrost inflacji i ryzyko podwyżek stóp procentowych, co potencjalnie mogłoby zaszkodzić globalnemu wzrostowi gospodarczemu.

Polityka monetarna Fed winna spowolnienia gospodarczego!
Trump chce obniżenia stóp procentowych

Cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych spowolnił niektóre sektory gospodarki. Mowa tu przede wszystkim o budownictwie mieszkaniowym. Mimo to, wzrost gospodarczy wciąż postępuje a bezrobocie jest najniższe od dziesięcioleci.

Mimo, że w ostatnim czasie Rezerwa Federalna zmieniła nieco swoją retorykę i w trakcie ostatniego posiedzenia usłyszeliśmy, że członkowie Komitetu ds. Otwartego Rynku nie spodziewają się już podwyżek stóp procentowych w tym roku, a w 2020 roku oczekiwana jest tylko jedna podwyżka, to zdaniem Donalda Trumpa, Fed powinien nie tyle wstrzymywać się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, co najzwyczajniej w świecie obniżyć ich poziom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs funta rośnie – GBP/USD z celem 1,32040
Następny artykułO wykresach ani słowa: GBP/USD, NZD/JPY, GBP/NZD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here