Naga MarketsZdaniem ekspertów ds. geopolityki, ostatnie działania amerykańskiego prezydenta, w tym osiągnięcie porozumienia z Kanadą w sprawie nowej umowy NAFTA, mają na celu przygotowanie gruntu pod eskalację wojny handlowej z Chinami. Uspokojenie sytuacji na innych frontach pozwoli administracji Trumpa skupić się na drugiej największej gospodarce świata.

Seria podpisanych umów

W ciągu ostatnich kilku tygodni USA podpisało na ostatnią chwilę porozumienie handlowe z Kanadą i Meksykiem, renegocjowało warunki wymiany handlowej z Koreą Południową oraz nakłoniło Japonię do podjęcia rozmów na temat stosunków gospodarczych ze Stanami. W USMCA (nowa NAFTA) znalazły się zapisy mające utrudnić dostęp chińskich towarów na rynki krajów Ameryki Północnej.

„Kilka miesięcy temu USA podjęło atak na swoich partnerów handlowych na wielu płaszczyznach. Teraz może skupić się na Chinach” – powiedział Dec Mullarkey z Sun Life Investment Management.

Dla gospodarki światowej jest to zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Z jednej strony oznacza to, że Trump wcale nie zamierza izolować amerykańskiej gospodarki i potrafi iść na ustępstwa. Wycofał się z polityki „wojny z handlem globalnym”, co obniży napięcie na rynkach. Jednak wojna handlowa z Chinami będzie ciążyć obu krajom, a także osłabić globalny optymizm w przedsiębiorstwach, tak wynika z notki opublikowanej w piątek przez JPMorgan Chase.

Skupienie na Chinach

Amerykańscy negocjatorzy z pewnością myśleli o Chinach, gdy dopięli szczegóły nowego porozumienia handlowego z Meksykiem i Kanadą w miejsce umowy NAFTA z 1994 roku, którą Trump określił mianem porażki.

Zasady regulujące wartość samochodów produkowanych w regionie są narzędziem mającym wstrzymać wpływ Chińczyków oraz zachęcić do produkcji i inwestycji w rynek motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych.

„USA wydaje się koncentrować na tym, żeby ograniczyć szanse chińskiego importu na pozyskanie widocznego wpływu w Stanach” – powiedział Flavio Volpe, prezes kanadyjskiego stowarzyszenia Automotive Parts Manufacturer’s Association. „Protekcjonistyczny kij używany przez administrację rządu może zakończyć się stworzeniem koalicji głównych partnerów handlowych, z którymi chińska marchewka nie będzie w stanie konkurować” – dodał.

W porozumieniu znalazły się również zapisy o konieczności poinformowania partnerów handlowych trzy miesiące przed podjęciem negocjacji z „gospodarką nierynkową”, co również oznacza niebezpośrednie odniesienie do Chin. USA może zerwać umowę handlową z Kanadą lub Meksykiem, jeśli któreś z nich zawrze umowę z takim krajem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here