Naga MarketsMario DraghiJednym z najważniejszych wydarzeń najbliższych dni będzie bez wątpienia posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dot. polityki pieniężnej. Zdaniem ekonomistów, prezes EBC Mario Draghi będzie w tym tygodniu testował opanowanie światowych decydentów politycznych, uwalniając zaporę bodźców wspierających wzrost gospodarczy.


Trump zaniepokojony polityką monetarną EBC

Luzowanie polityki pieniężnej będzie prawdopodobnie stanowić centralny element obniżki stóp procentowych, która zwiększa różnicę między kosztami finansowania zewnętrznego w strefie euro i poza nią. Zdaniem ekonomistów, działanie to wpłynie na rynki walutowe i zostanie negatywnie odebrane przez Donalda Trumpa.

Amerykański prezydent już pod koniec czerwca br. uznał bowiem, że luzowanie polityki monetarnej EBC, a w efekcie osłabienie wspólnej waluty sprawia, że niesprawiedliwie łatwiejsze stanie się konkurowanie ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem to nic innego jak prowadzenie “wojny walutowej”.

– Nie nazwałbym tego wojną walutową. Nie znajdujemy się w punkcie, w którym następuje eskalacja pomiędzy bankami centralnymi – uważa natomiast Ricardo Garcia, szef European Macroeconomics w UBS Switzerland AG.

EBC obniży stopy procentowe już w najbliższy czwartek

Mimo takiego stanowiska rządu USA, wszyscy ekonomiści przepytani przez Bloomberga przewidują obniżenie stopy procentowej o co najmniej 10 punktów bazowych do -0,5% oraz prawdopodobne kolejne obniżki w kolejnych miesiącach.

Oczekiwanie na podjęcie działań stymulujących wzrost gospodarczy w strefie euro pomogło w zepchnięciu euro poniżej 1,10 USD, co było najniższym poziomem od maja 2017 roku. Słaba waluta może pobudzić gospodarkę poprzez zwiększenie konkurencyjności eksportu.

Zobacz także: Kurs euro pikuje! EBC obniży stopy procentowe już 12 września br.?

– Obecnie szczególnie istotne jest to, czy ta decyzja może spowodować odwet ze strony USA w postaci wprowadzenia taryf celnych na samochody lub inne środki. Jeśli po prostu użyje dowolnego pakietu, który EBC przedstawi jako kij do pokonania Fed, to rynek jest prawdopodobnie na to przygotowany. Jeśli jednak okaże się bardziej agresywny w stosunku do samej strefy euro, wówczas uważamy, że możemy wejść w nową fazę konfliktu – zauważa Ned Rumpeltin, szef strategii walutowej w Toronto Dominion Bank.

Kurs euro w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek dynamicznych wzrostów z drugiej połowy minionego tygodnia, rynek dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie już w czwartek pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, kurs euro mógłby w najbliższym czasie dalej osłabiać się wobec kursu dolara.

Warto w tym miejscy zwrócić także uwagę, że według indeksu Big Mac, będącego miarą siły nabywczej, wspólna waluta jest obecnie o prawie 18% niedowartościowana.

Do handlu na głównych parach walutowych polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

EURUSD Daily
EURUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDM BOŚ obniża rekomendację CD Projekt do „trzymaj”, raport miesięczny dla WIG
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 09.09.2019 CAD/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here