Naga MarketsAmerykański prezydent zagroził nałożeniem ceł na kolejne chińskie towary, tym razem o łącznej wartości 200 mld USD. Napięcie pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata nadal wzrasta. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek w Białym Domu Trump powiedział, że polecił członkom Amerykańskiego Biura Handlowego znaleźć towary o takiej wartości, na które można nałożyć dodatkowe cło w wysokości 10%.

„Stany Zjednoczone nie będą już wykorzystywane na gruncie wymiany handlowej przez Chiny ani żaden inny kraj na świecie. Będziemy nadal wykorzystywać dostępne narzędzia do stworzenia lepszego i uczciwszego środowiska handlowego dla wszystkich Amerykanów” – powiedział Trump podczas wystąpienia w Białym Domu.

Najnowsza odpowiedź Trumpa w wojnie handlowej oznacza, że znaczna część towarów wysyłanych przez Chiny do USA zostanie obłożonych cłem. Na razie nie wiadomo, co to oznacza dla amerykańskich konsumentów. W zeszłym tygodniu padła groźba o nałożenie cła w wysokości 25% na towary o wartości 50 mld USD, potem, że kraj celuje w 100 mld USD. Prezydent od razu zaznaczył, że jeśli Chińczycy dokonają odwetu, to zwiększy te kwoty.

USA w zeszłym roku importowały chińskie towary o łącznej wartości 505 mld USD, a eksport do Państwa Środka wyniósł 130 mld USD. Z tego wynika, że deficyt handlowy pomiędzy dwoma krajami jest na poziomie 376 mld USD. Fakt większego importu ze strony Stanów utrudni Chińczykom odpowiedź na atak Trumpa.

Deficyt handlowy USA w porównaniu z poszczególnymi partnerami


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here