Naga MarketsKurs dolara (EUR/USD) zmierza do 1,17? Trump sięg do kas stanowych, by pomóc bezrobotnymDonald Trump w związku z impasem w Kongresie stara się zapewnić pomoc bezrobotnym uciekając się do zarządzeń wykonawczych (executive orders). Pozostawia to jednak sporo wątpliwości, ponieważ zapisy tych zarządzeń balansują na krawędzi prawa. Ostatni pomysł Trumpa to współfinansowanie dodatkowych zasiłków dla bezrobotnych z funduszy stanowych. Gubernatorzy nie są jednak przychylni temu rozwiązaniu i mają ku temu istotne powody. Tymczasem, kurs euro do dolara przetestował dziś poziom 1,18 USD, który działa w roli oporu.

  • Prezydent USA podpisał tzw. executive orders  wspomagające bezrobotnych
  • Osoby, które utraciły prace mają otrzymać dodatkowe 400 dol. tygodniowo
  • Część tej kwoty pokryją kasy stanowe czemu sprzeciwiają się gubernatorzy

Trump sięga do kas stanowych

Zarządzenia wykonawcze prezydenta USA dają bezrobotnym prawo do dodatkowego zasiłku tygodniowego w wysokości 400 dolarów. Trump powiedział przy tym, że 25 proc. tej kwoty powinno zostać pokryte z kas stanowych.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Stanowi gubernatorzy są jednak zdania, że poczyniony przez Trumpa plan nie uwzględnia braku pieniędzy w większości stanowych kas, które zostały wydrenowane w wyniku pandemii koronawirusa.

Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo, powiedział, że zarządzenie prezydenta opierało się na „chwiejnym prawnie gruncie” i że “niemożliwe: jest, by stany płaciły.


– Koncepcja mówienia stanom “płacisz 25 proc. zasiłku dla bezrobotnych” jest po prostu śmieszna. Cały problem polegał na uzyskaniu funduszy stanowych.  – powiedział Cuomo dziennikarzom.

Przeciwna planom Trumpa jest także gubernator stanu Michigan, Gretchen Whitmer, która oświadczyła:
– Jego odmowa zapewnienia pełnego finansowania federalnego stanom w całym kraju, aby pomóc nam w walce z tym wirusem, zaszkodzi odważnym mężczyznom i kobietom na pierwszej linii frontu.

Budżety stanowe w większości przypadków muszą być co roku równoważone, co różni je od budżetu rządu federalnego, który może mieć ogromne deficyty. Stad też finansowanie zasiłków dla bezrobotnych z pieniędzy stanowych mogłoby wpłynąć na ograniczenie świadczonych usług, podniesienie podatków, etc.

Jednakże, posunięcie Trumpa z wykorzystaniem executive orders może sprawić, że przedstawiciele Kongresu szybciej dogadają się ws. stymulacji:
– Zawstydzeni decyzją Trumpa przedstawiciele obu partii zapowiedzieli powrót do negocjacji nad stymulacją. Zarówno demokraci, jak i republikanie wyrażają wolę kompromisu i sugerują gotowość do ustępstw. Jeszcze w tym tygodniu partie chcą powrócić do rozmów i przyjąć ostateczną wersję pakietu pomocowego – komentował TMS Brokers

Kurs dolara zyskuje spychając notowania EUR/USD

Notowania Eurodolara osiągnęły poziom 1,19 USD na koniec lipca br. Odbicie w następstwie testu skierowało kurs do wsparcia przy 1,17 USD.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
EUR/USD – wykres 4-godzinny

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami ponownej aktywności kupujących, którym udało się wybić nowy szczyt. Jednakże, opór pozostał nienaruszony, jak widać na wykresie 4-godzinnym powyżej.

Para walutowa EUR/USD w odpowiedzi na kolejny test oporu osuwa się na południe i dziś przetestowała skutecznie poziom 1,18 USD. Jeśli niedźwiedzie utrzymają kontrolę, możemy w najbliższym czasie spodziewać się re-testu strefy przy 1,17 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here