Naga MarketsKurs dolara (USD) spada piąty tydzień z rzędu. Eskalacja konfliktu USA-ChinyDonald Trump oświadczył, że umowa handlowa z Chinami obecnie oznacza dla niego „znacznie mniej” z powodu zarzutów jakie stawia Państwu Środka w kwestii rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prezydent USA na konferencji poświęconej COVID-19 w Białym Domu w czwartek wieczorem ponownie ostrzegł, że Stany Zjednoczone będą zmuszone ponownie zamknąć swoją gospodarkę. Indeks dolara (DXY) kontynuuje piąty tydzień spadków oscylując na najniższym poziomie od 2018 roku.

  • Amerykanie nie popierają sposobu rządu USA w kontekście radzenia sobie z wirusem
  • Donald Trump podjął szereg działań mających na celu ukaranie rządu w Pekinie
  • Nakazał zniesienie specjalnego statusu dla Hongkongu twierdząc, że ​​była kolonia brytyjska nie jest już autonomiczna
  • Prezydent USA nie chce dalej eskalować napięć z Pekinem, na razie wykluczając dodatkowe sankcje

Dojdzie do eskalacji konfliktu czy to zwykła gra pod wybory?

pięści chiny usaUmowa handlowa znaczy dla mnie teraz mniej niż wtedy, gdy ją zawarłem – powiedział Trump.

Prezydent USA usiłował ponownie obwinić Chiny za wybuch pandemii, ponieważ sondaże pokazują, że rośnie liczba wyborców, która nie pochwala jego sposobu radzenia sobie z wirusem. Prezydent podjął szereg działań mających na celu ukaranie rządu w Pekinie za wirusa i inne kwestie, w tym próby ograniczenia swobód politycznych w Hongkongu.

Trump nakazał zniesienie specjalnego statusu Hongkongu po ustaleniu, że nowe chińskie prawo bezpieczeństwa narodowego oznacza, że ​​była kolonia brytyjska nie jest już autonomiczna. Podpisał również ustawę zezwalającą na sankcje wobec urzędników odpowiedzialnych za egzekwowanie chińskiego prawa w mieście, kilka tygodni po podpisaniu podobnej ustawy wymierzonej w osoby zaangażowane w represjonowanie ujgurskich muzułmanów.

W tym tygodniu, w jednej z największych eskalacji konfliktu i zagrożenia dla stosunków dyplomatycznych między krajami od dziesięcioleci, Stany Zjednoczone dały Chinom trzy dni na zamknięcie konsulatu w Houston, czwartym co do wielkości amerykańskim mieście.

Departament Stanu oświadczył, że nakazał zamknięcie „w celu ochrony amerykańskiej własności intelektualnej i prywatnych informacji Amerykanów”, nie podając więcej szczegółów. Chiny obiecały odwet.

Jednak według najnowszych doniesień Trump oznajmił swoim doradcom, że nie chce dalej eskalować napięć z Pekinem i na razie wykluczył dodatkowe sankcje na innych czołowych chińskich urzędników. Wiele wskazuje na to, iż ataki są częścią gry politycznej pod zbliżające się wybory prezydenckie w USA.

Mimo to zaognienie konfliktu z Chinami może stworzyć nowe przeciwności dla gospodarki USA, która została w tym roku silnie obciążona pandemią, a w konsekwencji może dojść do zerwania dotychczasowej umowy handlowej, którą Trump wynegocjował w zeszłym roku z prezydentem Chin Xi Jingpingiem.

Kurs dolara (USD) spada piąty tydzień z rzędu

Notowania indeksu dolara (DXY) kontynuują impuls spadkowy docierając w piątek do  94,57, który jest najniższym poziomem od września 2018 roku. Tym samym kurs nieznacznie przebił dotychczasowy tegoroczny dołek z marca w okolicach 94,65. Dalsza deprecjacja amerykańskiej waluty może zepchnąć cenę w rejon wieloletniej wzrostowej linii trendu, która na chwilę obecną przebiega w okolicach 93. Z drugiej strony dopiero powrót powyżej lokalny opór 97,80 oznaczałby wyhamowanie presji sprzedających.

Kurs indeksu dolara DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs indeksu dolara DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here