Naga MarketsFlaga unii europejskiej i polski wbite w papierowe statkiPierwszy kwartał 2021 roku nie zostanie zaliczony do udanych dla europejskiej polityki. Unijny bodziec fiskalny – fundusz naprawczy UE o wartości 750 miliardów euro – zbiera kurz w sali sądowej w Karlsruhe, co stoi w jaskrawym kontraście z osiągnięciami w Stanach Zjednoczonych. Jednak w ocenie ekspertów z ING nie wszystko jest stracone. Produkcja europejska radzi sobie dobrze i pojawiają się oznaki życia wraz ze znoszeniem niektórych obostrzeń w UE. W ich ocenie kurs EUR/PLN spadnie do poziomu 4,43.

  • Euro umocni się w wyniku stabilizacji europejskiej polityki. EUR/USD wzrośnie do 1,25
  • Fed może wytrzymać nadchodzącą falę inflacji, a 10-letnie dochody w USA mogą wzrosnąć do 2,00%
  • Waluty CE4 powinny umacniać się w tym roku na czele z koroną czeską (CZK) oraz polskim złotym (PLN)

Kurs euro i złotego: równowaga EUR/PLN na poziomie 4,45 – ING

Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe oświadczył pod koniec marca, że prezydent Niemiec nie może podpisać ustawy ratyfikującej fundusz naprawczy Unii Europejskiej do czasu rozpatrzenia pilnego wniosku przeciwko udziałowi Niemiec w tym funduszu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Scenariusz wzrostowy dla EUR/USD jest nieco przygaszony, ale nadal oczekujemy, że EUR umocni się w wyniku stabilizacji europejskiej polityki. Nadal oczekujemy testu poziomu 1.25 – choć z pewnością nie teraz, ale w trzecim kwartale. Ten scenariusz zakłada, że ​​Fed może wytrzymać nadchodzącą falę inflacji, a 10-letnie dochody w USA mogą wzrosnąć do 2,00% w uporządkowanym tempie – napisano w raporcie.

Prognoza kursu EUR/PLN. Źródło: ING

W ocenie ekspertów waluty CE4 powinny umacniać się w tym roku na czele z koroną czeską (CZK) oraz polskim złotym (PLN). Z kolei forint węgierski (HUF) powinien osiągać gorsze wyniki w II kwartale.

Tymczasem na polskim złotym większość pozycji na opcjach walutowych została otwarta przed orzeczeniem Sądu Najwyższego (obecnie przesunięte do 11 maja) w sprawie walutowych kredytów hipotecznych.

Presja na wzrost EUR/PLN powinna być ograniczona. Oczekujemy, że inflacja CPI w Polsce przekroczy 4% r/r w 2021 roku i przebije górną granicę celu NBP. Ryzyko wynikające z walutowych kredytów hipotecznych spada, więc spodziewamy się, że kurs EUR/PLN spadnie na kolejne kluczowe poziomy. Nasz model bazowy pokazuje równowagę EUR/PLN w okolicach 4,45 – podsumowano.

Prognoza kursu EUR/PLN. Źródło: ING
Prognoza kursu EUR/PLN. Źródło: ING

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs usd online | bitcoin giełda wykres | kurs ropy naftowej | bitcoin kurs wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here