Naga Markets

Na blockchainie Bitcoina w ostatnim czasie naprawdę dużo się dzieje. Szał związany z tokenami BRC-20, zalew bitych na tym blockchainie memecoinów, przeciążenie sieci, rekordowe opłaty transakcyjne, a teraz otrzymujemy kolejne doniesienia związane z tym ekosystem. W czwartek trudność wydobywania BTC znalazła się na swoim rekordowym poziomie! Co to oznacza?

  • Trudność wydobycia BTC wzrasta w miarę zwiększania się ilości górników podłączonych do sieci, 
  • Jest to zdecydowanie dobra wiadomość, bowiem większa ilość węzłów oznacza również większe bezpieczeństwo dla Bitcoina, 

Konkurencja na rynku miningu BTC rośnie

W dniu 18 maja poziom trudności wydobywania nowych bloków w sieci Bitcoina znalazł się na nowym, rekordowym poziomie. Wskaźnik ten wzrósł o 3,22% i wyniósł 49,55 bilionów przy wysokości bloku numer 790 272.Powyższe wskazuje nastomiast, że mining pierwszej kryptowaluty staje się coraz bardziej konkurencyjną profesją i do sieci dołączają kolejne podmioty.

Trudność jest zmieniana średnio co dwa tygodnie i jest miernikiem tego, ile pracy obliczeniowej potrzebuje dany komputer, by zweryfikować zachodzące transakcje w jednym bloku. Tak więc do sieci albo podłączają się nowi użytkownicy kuszeni wizją dodatkowego zarobku w miarę dużego zapotrzebowania na ich pracę, albo po kryptowalutowej zimie na rynek wracają górnicy, dla których wcześniej ta praca przestała być rentowna. To, czy mining Bitcoina jest opłacalny, zależy od kursu pierwszej kryptowaluty oraz właśnie trudności wydobycia.


Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

Wzrósł także hashrate Bitcoina, czyli miara mocy obliczeniowej, która jest potrzebna do zatwierdzania zachodzących transakcji on-chain oraz odkrywania nowego bloku. Jak wynika z danych od platformy Blockchain.com, w minioną środę wskaźnik tego znalazł się poziomie 368,5 eksahasa na sekundę. Oznacza to także skok, bowiem dla porównania, w dniu 4 maja hashrate BTC wynosił 350,8 eksahasza na sekundę.

Kurs BTC rośnie

Cena najstarszej kryptowaluty w momencie pisania tego artykułu wynosi 27 278 dolarów. Oznacza to drobny skok kursu o 2,37% w ciągu ostatnich 24 godzin. Swój rekord cenowy bitcoin odnotował w czasie końca ostatniej hossy, w listopadzie 2021 roku. Wtedy to kurs BTC znalazł się na poziomie prawie 69 tys. dolarów. Czy to aktywo niebawem rozpocznie swój kolejny rajd cenowy i Bitcoinowi uda się przebić dotychczasowe ATH? Czas pokaże. 

Kurs Bitcoin na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku: Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.