Naga Markets

Trudność wydobycia bitcoina osiągnęła rekordowy poziom pomimo spadku ceny BTCBitcoin (BTC) spadł w tym tygodniu do sześciomiesięcznych minimów, jednak jego fundamenty są silniejsze niż kiedykolwiek. Dane z zasobów monitorujących on-chain, w tym Glassnode i BTC.com, potwierdzają, że od piątku trudność sieci Bitcoin jest na nowym, rekordowym poziomie.

Trudność wydobycia bitcoina znalazła się na rekordowym poziomie

Trudność wydobycia bitcoina wyraża, jak ciężko górnicy muszą pracować, aby rozwiązać równania do przetwarzania transakcji na blockchainie. Jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych z podstawowych składników sieci Bitcoin.Metryka automatycznie dostosowuje się, aby zwiększyć lub zmniejszyć wysiłek górniczy w zależności od udziału górników – im większa konkurencja wśród górników, tym wyższa trudność. Efektem tego jest utrzymywanie wydobycia kryptowaluty na stabilnym poziomie niezależnie od czynników takich jak nastroje na rynku, ceny czy niezamierzone incydenty.

Trudność wydobycia bitcoina, źródło: Glassnode
Trudność wydobycia bitcoina, źródło: Glassnode

Po spadku w połowie 2021 roku, trudność potrzebowała reszty roku, aby się odbić. W rezultacie weszła ona na niezbadane terytorium powyżej 26 bilionów. Komentując to wydarzenie, dziennikarz kryptowalutowy i komentator Colin Wu podkreślił, że wzrost jest najwyższy od ponad pół roku, a dane BTC.com potwierdzają, że pod koniec sierpnia miała miejsce ostatnia korekta przekraczająca 10%.

Spadek cen bitcoina nie zdołał zniechęcić górników

Trudność wydobycia podąża za wzrostem hash rate, który w zeszłym roku nieustannie ustanawiał nowe rekordowe poziomy. Hash rate, czyli szacunkowa moc obliczeniowa poświęcona blockchainowi przez górników, wynosi obecnie 192 eksahasze na sekundę (EH/s). Według MiningPoolStats 10 stycznia udało mu się na krótko odnotować wartość 218 EH/s.

Słynne powiedzenie na rynku kryptowalut mówi, że „cena podąża za hash rate”. Trend ten nie ma jednak ostatnio zastosowania w praktyce, ponieważ fundamenty sieci poruszają się w przeciwnym kierunku do ceny rynkowej.

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

XTB

72% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.

Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Rosnący hash rate oznacza więc, że w dłuższym okresie optymizm górników co do rentowności bitcoina utrzymuje się. Kalkulacje z zeszłego tygodnia wykazały, że próg rentowności leży w okolicach 34 tysięcy dolarów.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here