Naga MarketsTrójkąt zwyżkujący – definicja

Ze wszystkich formacji zapowiadających zmianę trendu trójkąty są najmniej pewne. Najczęściej zaobserwować je można po długich okresach wzrostu lub spadku. Jeżeli formacja trójkąta pojawi się właśnie w takim momencie prawdopodobieństwo, że jej wybicie będzie zgodne z wcześniejszym trendem jest większe. Często jednak (szczególnie na rynku walutowym) formacje trójkąta pojawiają się w momencie, gdy nie poprzedzał ich wyraźny ruch trendowy. W takim przypadku niezwykle ważny jest kierunek wybicia z trójkąta oraz potwierdzenie tego wybicia. Potwierdzeniem może być zarówno re-test przebitego wcześniej ramienia trójkąta, ale również zamknięcie świecy poza trójkątem (szczególnie na wyższych interwałach np: H4, D1).

Trójkąty pojawiające się na rynku akcji dodatkowo mogą być weryfikowane na podstawie wolumenu. Wolumen jest zazwyczaj niski do momentu wybicia się trójkąta. Z kolei moment wybicia powinien być podparty wyraźnie podwyższonym obrotem.

W podstawowym znaczeniu formacja trójkąta zwyżkującego jest to zapowiedź wzrostu notowań. Formacja ta pokazuje linię łączącą kolejne świece, które utworzyły szczyt. Linia ta jest pozioma i reprezentuję poziom cenowy, na którym to podaż za każdym razem pokonywała popyt. Druga linia tworząca trójkąt zwyżkujący łączy dołki, na których to popyt zwyciężał podaż. Zwyżkująca linia popytu oznacza kupno po coraz wyższych cenach. W momencie, gdy linia wspierająca napotka linię oporu oznacza to szczyt trójkąta zwyżkującego. Gdy cena wyłamie się z trójkąta i potwierdzone to będzie wzrostem obrotów (dla rynku akcji) oznacza to, że ukształtował się trójkąt zwyżkujący i może pojawić się ruch wzrostowy po okresie konsolidacji. Formacja trójkąta zwyżkującego na ogół trwa maksymalnie trzy miesiące. Podobnie jak trójkąt zniżkujący przybiera kształt trójkąta prostokątnego.

Przed podjęciem decyzji o kupnie warto poczekać na wybicie, które potwierdzi kierunek dalszego ruchu ceny. Zdarza się, że po uformowaniu się trójkąta zwyżkującego pojawia się próba przebicia jednego z jej ograniczeń w kierunku przeciwnym do ostatecznego. Skutkiem tego będzie strata inwestora, który zbyt szybko otworzył pozycję bez jej właściwego potwierdzenia. Zostanie on po niewłaściwej stronie rynku, gdy cena wróci do wnętrza trójkąta. Po takiej nieudanej próbie przełamania w jednym kierunku często pojawia się dynamiczny ruch w kierunku przeciwnym, który kończy się skutecznym wyłamaniem z trójkąta.

Przykład formacji trójkąt zwyżkujący.

Na wykresie spółki Amazon notowanej na NASDAQ uformował się trójkąt zwyżkujący. Pierwsza próba było to wyłamanie górnego ograniczenia formacji. Taki ruch był zgodny z wcześniejszym ruchem wzrostowym, jednak ostrzeżeniem dla inwestorów był wyraźnie niższy wolumen w momencie wybicia. Popyt zaledwie przez jedną sesję zdołał utrzymać się ponad wybitym ramieniem trójkąta. Po tym nastąpił bardzo dynamiczny spadek podparty zwiększonym wolumenem i w rezultacie formacja okazała się formacją odwrócenia trendu.

Trójkąt zwyżkujący – przykład formacji na wykresie spółki Amazon.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here