Trójkąt symetryczny jest formacją, która zazwyczaj sygnalizuje kontynuację trendu, tworząc przerwę, po której wcześniejszy trend jest kontynuowany. Tak dzieje się zazwyczaj, gdy mamy do czynienia z wyraźnym trendem na wykresie. Jeżeli jednak brak jest wyraźnego trendu lub trend, który wcześniej trwał nie był zbyt długi to kluczowym elementem będzie moment przełamanie górnego lub dolnego ograniczenia trójkąta. W takim wypadku wcześniejszy trend nie zawsze jest kontynuowany. Nie brakuje również przykładów kiedy trójkąt symetryczny był formacją odwrócenia trendu.
Co to jest formacja trójkąt symetryczny?
Trójkąt symetryczny w odróżnieniu od trójkąta zwyżkującego i zniżkującego nie ma kształtu trójkąta prostokątnego, ale posiada kształt trójkąta równoramiennego. Nazywany jest również neutralny. Okres kształtowania się tego trendu wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Wolumen
Dla rynku akcji potwierdzeniem ukształtowania się formacji trójkąta symetrycznego jest wyłamanie jednego z jego ramion, które podparte będzie wyraźnie zwiększonym wolumenem. Bardzo często można jednak znaleźć przykłady, kiedy pomimo braku zwiększonego wolumenu wybicie z trójkąta i tak jest skuteczne. Zatem to do tradera należy decyzja czy czekać na idealną formację podpartą wolumenem czy użyć dodatkowych metod, żeby potwierdzić siłę wybicia.
W innej sytuacji, są traderzy rynku walutowego. Tutaj trudno liczyć na dane prezentujące rzeczywisty wolumen. Lepiej sprawdzi się tutaj potwierdzenie tzw. ruchem powrotnym lub technikami Price Action.
Często na wykresie, na którym uformował się trójkąt symetryczny zauważyć możemy wcześniejszą próbę wybicia tej formacji w kierunku przeciwnym do ostatecznego. Oznacza to, że jeżeli inwestor zbyt szybko otworzy pozycję bez jej właściwego potwierdzenia zostanie po niewłaściwej stronie rynku, gdy cena wróci do wnętrza trójkąta. Po takiej nieudanej próbie przełamania w jednym kierunku często pojawia się dynamiczny ruch w kierunku przeciwnym, który kończy się skutecznym wyłamaniem z trójkąta.
Czas trwania i wybicie
Długość trwania ruchu wewnątrz trójkąta jest ograniczona liniami, które się systematycznie zbliżają się siebie. Zatem maksymalny czas trwania ruchu wewnątrz trójkąta można łatwo oszacować. Z kolei, gdy trójkąt symetryczny zostaje wyłamany istnieje możliwość oszacowania ruchu już po jego wybiciu. Wyznacza się to poprzez odmierzenie odległości pomiędzy ramionami w najszerszej części trójkąta (w miejscu gdzie cena po raz pierwszy przetestowała jedno z ramion trójkąta).
Często powyższa reguła znajduje zastosowanie, jednak kurczowe trzymanie się jej nie jest dobrym pomysłem. Równie często wzrosty mogą nie dotrzeć tam gdzie wskazało mierzenie lub dojdą dużo dalej. W takim wypadku trader, który za bardzo skupił się na mierzeniu nie będzie w stanie ocenić sytuacji aktualnie dziejącej się na wykresie.
Przykłady formacji trójkąt symetryczny
Na wykresie EURUSD
Na wykresie EURUSD trwał trend spadkowy. Po dość długim ruchu spadkowym utworzyła się formacja trójkąta symetrycznego. Ruch w tej formacji trwał przez niemal 2 miesiące i inwestorzy mogli oczekiwać, że stanowi on jedynie przerwę przed kontynuacją wcześniejszego trendu. Tak się jednak nie stało i przełamane zostało górne ograniczenia trójkąta. Ruch ten spowodował zmianę wcześniejszego trendu. Na wykresie widać również mierzony zasięg po wybiciu (żółte prostokąty na wykresie). W rzeczywistości ruch wzrostowy dotarł niemal o połowę dalej zanim rozpoczęła się korekta tego ruchu.
Na wykresie Microsoft Inc.
Na wykresie spółki Microsoft Inc. z NASDAQ pojawiła się formacja trójkąta symetrycznego. Ruch w jego wnętrzu trwał bardzo długo bo aż 9 miesięcy. Wyłamane zostało górne ograniczenie trójkąta, po którym rozpoczął się trend wzrostowy. Istotny jest dla tego przypadku również fakt, że wyłamaniu trójkąta nie towarzyszył zwiększony wolumen. Pomimo tego zawarcie pozycji zgodnej z kierunkiem wybicia było opłacalne. Nie zdał egzaminu również ruch mierzony (żółte prostokąty na wykresie). Początkowy ruch wzrostowy po wybiciu był płytszy od mierzenia.
Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami, Formacja trójkąt zniżkujący, Formacja odwrócona głowa z ramionami, Formacje spalone, Formacja klin zniżkujący, Formacja ruch powrotny