whitebit

Test to koncepcja podstawowa jeśli chodzi o analizę techniczną. Co właściwie znaczy to słowo? Otóż w analizie technicznej trend to nic innego jak ogólny kierunek cen w danym horyzoncie czasowym. Zamiennie do słowa trend używa się także często określenia tendencja lub po prostu kierunek. Istnieje również twierdzenie mówiące o tym, że trend wykazuje silniejszą tendencję do ruchu w dotychczasowymi kierunku aniżeli do odwrócenia.

Trend wzrostowy, trend spadkowy, trend boczny

Definicja trendu została nakreślona w teorii Dowa. Charles Dow definiował trend jako układ dołków i szczytów, a więc w trendzie wzrostowym szczyty oraz dołki formują się na coraz wyższych poziomach, natomiast w trendzie spadkowym sytuacja jest odwrotna i szczyty oraz dołki tworzą się na poziomach coraz niższych. Zdarza się również sytuacja, gdzie dołki i szczyty układają się horyzontalnie, co świadczy o trendzie bocznym (konsolidacji). Kiedy rynki poruszają się horyzontalnie mówi się czasem także o “braku trendu”. Jest to istotna faza z uwagi na to, że rynki poruszają się w niej przez około 1/3 do 2/3 czasu.Na poniższym wykresie 4-godzinnym przedstawione zostały wszystkie trzy rodzaje trendu. Fioletowa linia trendu skierowana w dół wskazuje na tren spadkowy. W jego obrębie możemy dostrzec dwa trendy horyzontalne, gdzie ceny zawierają się w zakresach oddzielonych równoległymi liniami (czerwone, przerywane), oraz dwa wzrostowe trendy wtórne (pomarańczowe linie ciągłe, więcej o trendach wtórnych za chwilę). Następnie linia trendu spadkowego zostaje przełamana, a szczyty i dołki układają się na coraz wyższych poziomach, co wskazuje na nowy trend wzrostowy.

trend spadkowy

Stopnie trendu

Trendy dzielą się na kilka stopni w zależności od ich czasu trwania. Trend główny (długoterminowy) według Dowa powinien trwać ponad rok, ale równie dobrze może to być kilkanaście lat. Następnie mamy trend wtórny  (średnioterminowy). Trwa on od trzech tygodni do trzech miesięcy i stanowi korektę trendu głównego, która znosi od 1/3 do 2/3 wcześniejszego ruchu cen. Ostatni stopień to trend krótkookresowy (krótkoterminowy), który trwa zwykle około trzech tygodni i jest on korektą w trendzie wtórnym.

Podane wyżej czasy trwania trendów zaczerpnięte są z teorii Dowa i odnosiły się głównie do rynku akcyjnego. Mogą one być odmienne w przypadku rynków terminowych, a w szczególności horyzontu czasowego w jakim porusza się trader czy inwestor.

Warto zatem mieć na uwadze to, że różne stopnie trendów można wyszczególnić także przy ruchach trwających w zakresie jednej godziny, dnia czy tygodnia. Istotny jest zatem sam trzystopniowy podział, gdzie każdy trend staje się częścią większego trendu wyższego stopnia. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że jednocześnie mają miejsce wszystkie trzy trendy i mogą one być skierowane przeciwnie.

Przykłady trendów

Uwzględniając powyższe założenia, przejdźmy do wykresu pary walutowej AUDNZD. Celowo usunięte zostały z niego podziałka czasu oraz interwał, ponieważ nie mają one znaczenia, a chodzi wyłącznie o ukazanie różnych stopni trendu na wykresie.

Pojedyncza linia trendu w kolorze jasnoniebieskim określa trend główny. Linie w kolorze granatowym wskazują na trend wtórny i stanowią korekty głównego trendu. Z kolei linie w kolorze zielonym można uznać za trend krótkoterminowy i jak widać są one jedynie korektami w trendzie wtórnym.

Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami, Formacja trójkąt zniżkujący, Formacja odwrócona głowa z ramionamiFormacje spalone, Formacja trójkąt zwyżkujący, Formacja klin zniżkującyZapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj