Naga MarketsTrend wzrostowy

Jest to seria szczytów i dołków, które tworzą się na coraz wyższych poziomach. Jest on przerywany korektami / spadkami, które powinny się kończyć powyżej poprzednich dołków. Trend wzrostowy nazywany jest także zwyżkowym lub rosnącym, a jeśli jest to główny trend, mówimy wtedy o rynku hossy.

Na poniższym wykresie 4-godzinnym pary walutowej NZDUSD widzimy trend wzrostowy, gdzie szczyty i dołki ustanawiane są na coraz wyższych poziomach.

Kolejne wzrosty przerywane są korektami, a po ich zakończeniu cena wznosi się na wyższy poziom.

Według ogólnie przyjętego schematu spekulacji / inwestowania z trendem, jeśli znajdujemy się w tendencji wzrostowej powinniśmy dokonywać tylko i wyłącznie zakupów (pozycje długie).

Wsparcie i opór w trendzie wzrostowym

Jeśli trend wzrostowy ma być kontynuowany niezbędne jest, by pokonywane zostawały poziomy kolejnych wierzchołków, które stanowią opór. Poziom oporu może stanowić zarówno linia horyzontalna jak i linia diagonalna prowadzona po szczytach korekt.

Poniżej ponownie widzimy ten sam wykres 4-godzinny pary walutowej NZDUSD z tym, że naniesione zostały na niego linie trendu oraz horyzontalne poziomy wsparcia i oporu.

Łatwo dostrzec można, że w trendzie wzrostowym kolejne poziomy oporu są pokonywane, a w miejscu, gdzie kończy się korekta po odbiciu od nich, tworzone są poziomy wsparcia. Widać również, że opór po przełamaniu staje się dla ceny wsparciem, tak jak ma to miejsce w przypadku ostatniego ruchu wzrostowego. Jest to częste zjawisko i mówi się wtedy o zamianie ról / biegunów.

Linia trendu w trendzie wzrostowym

Na powyższy wykres naniesione zostały także dwie linie trendu. Pierwsza z nich o mniejszym kącie nachylenia (gruba niebieska linia) jest prowadzona od początku trendu wzrostowego i dopiero po jej skutecznym przełamaniu można mówić o zmianie trendu.

Z kolei przerywana linia trendu (również niebieska) jest to linia przyspieszona. Jej przełamanie nie świadczy jeszcze o zmianie trendu głównego, natomiast może wskazywać na głębszą korektę w postaci wtórnego trendu spadkowego.

                                         Kolejna lekcja: Trend spadkowy                                       Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFormacje spalone
Następny artykułTrendy
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here