W poprzedniej lekcji dowiedziałeś się czym jest sam “trend”. W ramach przypomnienia, trend jest jednym z podstawowych pojęć analizy technicznej, który pozwala określić kierunek ruchu ceny wybranego instrumentu. Rozróżniamy trzy rodzaje trendów, a w tym artykule na tapet bierzemy trend wzrostowy.
Trend wzrostowy
Jest to seria szczytów i dołków, które tworzą się na coraz wyższych poziomach. Jest on przerywany korektami / spadkami, które powinny się kończyć powyżej poprzednich dołków. Trend wzrostowy nazywany jest także zwyżkowym lub rosnącym, a jeśli jest to główny trend, mówimy wtedy o rynku hossy.
Na poniższym wykresie 4-godzinnym pary walutowej NZDUSD widzimy trend wzrostowy, gdzie szczyty i dołki ustanawiane są na coraz wyższych poziomach.
Trend wzrostowy. Źródło: Purple Trading MT4.
Kolejne wzrosty przerywane są korektami, a po ich zakończeniu cena wznosi się na wyższy poziom.
Według ogólnie przyjętego schematu spekulacji / inwestowania z trendem, jeśli znajdujemy się w tendencji wzrostowej powinniśmy dokonywać tylko i wyłącznie zakupów (pozycje długie).
Wsparcie i opór w trendzie wzrostowym
Jeśli trend wzrostowy ma być kontynuowany niezbędne jest, by pokonywane zostawały poziomy kolejnych wierzchołków, które stanowią opór. Poziom oporu może stanowić zarówno linia horyzontalna jak i linia diagonalna prowadzona po szczytach korekt.
Poniżej ponownie widzimy ten sam wykres 4-godzinny pary walutowej NZDUSD z tym, że naniesione zostały na niego linie trendu oraz horyzontalne poziomy wsparcia i oporu.
Łatwo dostrzec można, że w trendzie wzrostowym kolejne poziomy oporu są pokonywane, a w miejscu, gdzie kończy się korekta po odbiciu od nich, tworzone są poziomy wsparcia. Widać również, że opór po przełamaniu staje się dla ceny wsparciem, tak jak ma to miejsce w przypadku ostatniego ruchu wzrostowego. Jest to częste zjawisko i mówi się wtedy o zamianie ról / biegunów.
Trend wzrostowy. Źródło: Purple Trading MT4.
Linia trendu w trendzie wzrostowym
Na powyższy wykres naniesione zostały także dwie linie trendu. Pierwsza z nich o mniejszym kącie nachylenia (gruba niebieska linia) jest prowadzona od początku trendu wzrostowego i dopiero po jej skutecznym przełamaniu można mówić o zmianie trendu.
Z kolei przerywana linia trendu (również niebieska) jest to linia przyspieszona. Jej przełamanie nie świadczy jeszcze o zmianie trendu głównego, natomiast może wskazywać na głębszą korektę w postaci wtórnego trendu spadkowego.
Kolejna lekcja: Trend spadkowy
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |
Hey, brakuje ostatniego obrazka pokazującego linie trendu :) Pozdawiam