Naga MarketsTrend spadkowy 

Jest to seria szczytów i dołków, które tworzą się na coraz niższych poziomach. Jest on przerywany korektami / spadkami, które powinny się kończyć poniżej poprzednich szczytów. Trend spadkowy nazywany jest także zniżkującym lub malejącym, a jeśli jest to główny trend, mówimy wtedy o rynku bessy.

Na poniższym wykresie 4-godzinnym pary walutowej EURUSD widzimy trend spadkowy, gdzie szczyty i dołki ustanawiane są na coraz niższych poziomach.

Kolejne spadki przerywane są korektami, a po ich zakończeniu cena osuwa się na niższe poziomy.

Według ogólnie przyjętego schematu spekulacji / inwestowania z trendem, jeśli znajdujemy się w tendencji spadkowej powinniśmy dokonywać tylko i wyłącznie sprzedaży (pozycje krótkie).

Wsparcie i opór w trendzie spadkowym

Jeśli trend spadkowy ma być kontynuowany niezbędne jest, by pokonywane zostawały poziomy kolejnych dołków, które stanowią wsparcie. Poziom wsparcia może stanowić zarówno linia horyzontalna jak i linia diagonalna prowadzona po dołkach korekt.

Poniżej ponownie widzimy ten sam wykres 4-godzinny pary walutowej EURUSD z tym, że naniesione zostały na niego linie trendu oraz horyzontalne poziomy wsparcia i oporu.

Łatwo dostrzec można, że w trendzie spadkowym kolejne poziomy wsparcia są pokonywane, a w miejscu, gdzie kończy się korekta po odbiciu od nich, tworzone są poziomy oporu. Widać również, że opór po przełamaniu staje się dla ceny wsparciem, tak jak ma to miejsce na początku trendu spadkowego przedstawionego . Jest to częste zjawisko i mówi się wtedy o zamianie ról / biegunów.

Linia trendu w trendzie spadkowym

Na powyższy wykres naniesiona zostały także linia trendu spadkowego (czerwona linia ciągła). Dopóki cena odbija się od tej linii tendencja spadkowa jest kontynuowana.

Jeśli linia trendu zostanie przełamana o czym świadczyła będzie obecność ceny ponad jej wskazaniami, oznaczać to będzie spowolnienie trendu. Spowolnienie trendu nie oznacza jeszcze jego zmiany bowiem może się okazać, że ustanowiony zostanie w niedługim czasie nowy, niższy dołek jako kontynuacja tendencji spadkowej. W takiej sytuacji należy zaktualizować linie trendu i przenieść jej punkt zaczepienia na ostatni niższy szczyt jak i uformował się przed wystąpieniem nowych minimów.

                                       Kolejna lekcja: Trend horyzontalny                                    tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułOd inwestora do scalpera – CHFJPY
Następny artykułFormacja chorągiewka
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here