Naga MarketsTrend horyzontalny – występuje wtedy, gdy większość zwyżek i zniżek zatrzymuje się na podobnym poziomie. Mówi się wtedy także o braku trendu z uwagi na to, że dołki i szczyty nie wyznaczają ekstremów na nowych poziomach tak jak ma to miejsce w przypadku trendu wzrostowego, czy spadkowego. Trend horyzontalny zwany jest także konsolidacją lub trendem bocznym.

Ceny w trendzie horyzontalnym

W trendzie horyzontalnym ceny poruszają się w zakresie (trading range), co widoczne jest na poniższym wykresie 4-godzinnym pary walutowej EURUSD. Od góry ruch cen ogranicza opór w okolicach 1.2577, natomiast wsparcie od którego dwukrotnie odbijała cena znajduje się na poziomie 1.2360.

W trendach horyzontalnych stosuje się odmienne strategie inwestycyjne niż w przypadku trendów wzrostowych czy spadkowych, dlatego też bardzo istotne jest, by odróżniać je od siebie. Jest to również ważne z uwagi na to, że cena przebywa w konsolidacji przez około 1/3 do 2/3 czasu.

Rozpoznawanie trendu horyzontalnego

Trend boczny występuje najczęściej kiedy trend spadkowy przekształca się we wzrostowy (lub na odwrót) oraz jako przerwa w trendzie wzrostowym / spadkowym, po której następuje jego kontynuacja.

Wracając do powyższego przykładu na parze walutowej EURUSD widzimy, że przed pojawieniem się trendu horyzontalnego cena zniżkowała. Trend boczny, gdzie szczyty i dołki tworzyły się na podobnych poziomach był w tym wypadku tylko przerwą, gdyż jak widać doszło do wybicia dołem i kontynuacji poprzedniego trendu spadkowego. Na wykresie historycznym, przy odrobinie wprawy trend horyzontalny można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Poniżej natomiast znajdują się wskazówki, co do tego jak rozpoznać, czy trend nie zmienił się w konsolidacje podczas bieżącej analizy akcji cenowej.

Przejście w trend boczny

Na poniższym wykresie dziennym pary walutowej AUDNZD mamy przykład dwóch trendów horyzontalnych. Szerszy trend boczny występuje z uwagi na tworzenie się szczytów w okolicach poziomu 1.0745, który stanowi opór. Dolne ograniczenie znajduje się w okolicach poziomu 1.0235. Dopóki wsparcie lub opór nie zostaną przełamane kurs znajdował się będzie w konsolidacji.

W ramach tej szerokiej konsolidacji widać również  trend spadkowy, który utworzył się po odbiciu od górnego ograniczenia konsolidacji. Oznaczony on został linią trendu (czerwona linia ciągła).

Przełamanie wspomnianej lini trendu spadkowego poskutkowało utworzeniem wyższego szczytu, a następnie dołka na poziomie zbliżonym do poprzedniego. W ten sposób trend spadkowy przekształcił się w trend horyzontalny. Poniżej przybliżony został wykres AUDNZD, na którym dostrzec można omawianą zmianę trendu.

O tym czy cena utrzyma się w konsolidacji decydować będzie jej dalsze zachowanie. Jeśli zawierać się będzie pomiędzy wsparciem a oporem, trend horyzontalny nadal będzie obowiązywał. Cena pozostanie w nim do czasu ustanowienia niższego dołka pod wsparciem lub wyższego szczytu ponad poziomem oporu.

                                  Kolejna lekcja: Analiza fundamentalna                                  Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here