Naga MarketsProponowane zmiany w Wielkiej Brytanii, mające na celu podporządkowanie wirtualnych walut istniejącym przepisom przeciwdziałającym praniu brudnych pieniędzy, mogą wymusić większą przejrzystość użytkowników bitcoinów, chociaż więksi operatorzy od jakiegoś czasu już tego wymagają – twierdzą eksperci.


Choć dopiero w tym tygodniu zauważyły to serwisy informacyjne, Urzędnik MF UK już w listopadzie poinformował tamtejszy parlament, że władze zamierzają zobowiązać wirtualne platformy wymiany walut i dostawców portfeli do prowadzenia działalności w ramach przepisów przeciwdziałających praniu pieniędzy, które weszły w życie w tym roku. Zgodnie z europejskimi wymogami w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy instytucje finansowe i instytucje niebędące bankami są zobowiązane do uzyskania takich informacji, jak nazwisko, data urodzenia i dane z paszportu klientów.

“Ci, którzy chcą prać pieniądze za pomocą bitcoinów lub innych wirtualnych walut, ” spotkają się z  ograniczonym dostępem do  europejskich giełd wymiany  w wyniku tych zmian” – Richard Lister, londyński partner w kancelarii prawnej Freshfields, który kieruje praktyką w zakresie technologii finansowych firmy

Zastosowanie zasad przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy do firm zajmujących się cyfrową walutą “spowodowałoby, że te firmy byłyby pod nadzorem właściwych organów krajowych” – powiedział urzędnik z Wielkiej Brytanii, zauważając, że rząd Wielkiej Brytanii negocjuje, aby wprowadzić te zmiany w całej Europie. Eksperci prawni, którzy rozmawiali z Risk & Compliance Journal powiedzieli, że waluty wirtualne stają się bardziej powszechne a ich wartość rośnie do rekordowych wysokości. Przepisy mogą więc zapewnić transparentność na nieprzejrzystym i ryzykownym rynku.

Renomowane firmy zajmujące się wymianą wirtualnych walut już zbierają te informacje – powiedział Henry Balani, globalny szef ds. Strategicznych w konsultacjach Accuity. “Fakt, że przeprowadzają kontrole “know-your-customer” (poznaj swojego klienta) pomaga mi jako klientowi potwierdzić, że moje kryptowaluty nie są wykorzystywane w celu prania brudnych pieniędzy” – dodał

Rozszerzona wersja tego raportu dostępna jest na WSJ.com.

Autor: DargoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here