Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Run Your Trading Like a Business


Trading jest całkiem odmienny od innych biznesów, ale to wciąż biznes. Musisz więc działać i myśleć o nim tak jakby był biznesem. Większość traderów rozpoczyna swoje działania na złej ścieżce i traktuje trading bardziej jak wycieczkę do kasyna niż biznes, który wymaga struktury, planowania oraz zaangażowania rzeczywistych kosztów jakie się z nim wiążą.

Jeśli chcesz odnieść sukces jako trader, pierwszym i najważniejszym krokiem jest postrzeganie go jak biznesu.

Podobnie jak w przypadku każdej innej działalności, sposobem na osiąganie zysków jako trader jest uzyskiwanie wyższych przychodów niż poniesionych, faktycznych kosztów. Ponadto, tak samo jak w każdym innym biznesie, sposobem w jaki możesz stracić pieniądze i ostatecznie wylecieć z interesu jest posiadanie kosztów przekraczających Twoje przychody.

Koszty prowadzenia działalności na rynku

Stratne pozycje

Głównym kosztem działalności tradingowej są stratne transakcje. Tak, to prawda, stratne transakcje są i powinny być kosztem biznesu opartego na tradingu. Bardzo ważne jest, by patrzeć na nie w ten sposób, ponieważ pomoże Ci to zmniejszyć wpływ emocjonalny stratnych transakcji. Pomyśl o tym w ten sposób; właściciel restauracji nie czuje się smutny, czy zły tylko dlatego, że musi zamówić towar czy też zapłacić pensję swoim pracownikom, ponieważ wie, że należy to do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Tak więc, największym kosztem Twojej działalności jako tradera są straty jakie ponosisz na nieudanych transakcjach. Każdy trader na Ziemi, nieważne jak zyskowny – również ma stratne transakcje. Nie możesz ich uniknąć, zatem zaakceptuj to, że będziesz mieć do czynienia z kosztami w postaci stratnych transakcji i zamiast starać się ich uniknąć, ucz się jak prawidłowo sobie z nimi radzić. Najważniejsze jest jednak, byś najpierw zaakceptował je jako koszty bieżące (więcej o tym jak sobie z nimi radzić w dalszej części artykułu).

Inny, mniejszy koszt związany z tradingiem stanowi spread i / lub prowizja. Jest to dla Ciebie bieżący koszt i powinieneś pamiętać o tym, że za każdym razem kiedy zawierasz transakcję płacisz swojemu brokerowi spread i/lub prowizję. Jest to rzeczywisty koszt i tak też powinieneś o nim myśleć. Rzecz jasna, traderzy, którzy bardzo często zawierają transakcję mają dużo większe koszty związane ze spreadem / prowizją niż swing traderzy tacy jak ja (i mam nadzieję Ty).


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Wyposażenie biura do tradingu

Kolejnym dużym kosztem jaki będziesz musiał ponieść jest zorganizowanie swojego biura. Koszt ten oczywiście może się różnić u traderów, natomiast uwzględnić trzeba w nim przynajmniej dobrego laptopa, biurko pod komputer i wygodne krzesło. Niektórzy traderzy mogą sobie wybrać stanowisko z wieloma monitorami i drogie biurko oraz krzesło, co oczywiście może znacznie wpłynąć na całkowity koszt wyposażenia. Jednakże nie jest to wcale potrzebne, by zarabiać na rynku. Wszystko czego tak naprawdę potrzebujesz to dobry laptop i połączenie z Internetem.

Dobre i złe wieści na temat kosztów tradingowych

Dobrze, mamy już omówione główne koszty prowadzenia działalności biznesowej w tradingu, dlatego też powiedzmy sobie najpierw o pozytywach. Dobra wiadomość jest taka, że wiesz jakie koszty poniesiesz i nie są one bardzo zróżnicowane. Dzięki temu możesz zarządzać swoimi kosztami bardzo łatwo i skutecznie. Możesz opanować je poprzez zarządzaniem ryzykiem w pozycjach. Oznacza to, że w transakcji nie ryzykujesz więcej niż naprawdę możesz sobie na to pozwolić, co oczywiście czynisz poprzez używanie stop lossa. Wiedza o tym jak prawidłowo rozmieścić zlecenia stop loss również będzie ważnym czynnikiem w zarządzaniu ryzykiem oraz maksymalizowaniu zysków. Prawidłowe rozmieszczenie zlecenia stop loss może w wielu przypadkach stanowić różnicę pomiędzy stratną, a zyskowną transakcją.

Teraz przejdźmy do złych wiadomości na temat kosztów tradingu. Jeśli nie zarządzasz prawidłowo swoimi kosztami, mogą one szybko wymknąć się spod kontroli. Tak naprawdę, jeśli nie panujesz nad ryzykiem podczas handlu, możesz szybko skończyć na stracie wszystkich pieniędzy przeznaczonych na trading, dużo szybciej niż ma to miejsce w trakcie innych przedsięwzięć biznesowych.

Znajomość złych informacji o kosztach tradingowych, powinna Cię zmusić do ponownego przeczytania akapitu na temat dobrych wiadomości i przypomnienia sobie o tym, że da się nimi zarządzać. Oczywiście, to TY musisz się tego podjąć.

Znasz już teraz podstawowe koszty prowadzenia biznesu opartego na tradingu, mogą być także jeszcze inne, ale te są dla traderów największe i najbardziej obciążające. Twoim celem jest upewnienie się, że zarabiasz wystarczająco dużo pieniędzy na zyskownych transakcjach (przychód), by pokryć wszystkie koszty i osiągnąć zysk.

Jak uczynić Twój biznes zyskownym

Teraz nadszedł, by dowiedzieć się, jak uczynić Twój biznes oparty na tradingu bardziej zyskownym aniżeli stratnym przedsięwzięciem. Oczywiście, jest to materiał na dłuższą publikację w związku z czym nie wyjaśnię wszystkiego w jednym, krótkim artykule, ale dam Ci listę najważniejszych rzeczy, na których musisz się skupić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz skorzystać z kursu, na którym wszystko dokładnie objaśniam (w j.angielskim).

Jak już poprzednio wspominałem, trading jako biznes przynosi profity. gdy przychody (pieniądze z zyskownych transakcji) kompensują poniesione koszty (straty, utrzymanie biura, itp.).

Tym samym nasuwa się pytanie, co możesz zrobić, by upewnić się, że przychody znacznie przewyższają koszty jakie ponosisz? Poniżej krótki przegląd wskazówek:

  • Skup się na stosunku ryzyka do zysku – w każdej transakcji jaką bierzesz, musisz zdecydować czy potencjał ryzyka do zysku jest wystarczający, by handel był opłacalny. Musisz także upewnić się, że potencjalny zysk w Twojej transakcji wyniesie 2R lub więcej, a Twój stop loss zostanie prawidłowo rozmieszczony.
  • Nie handluj dużo – nie trzeba zawierać transakcji z dużą częstotliwością żeby zarabiać pieniądze. Zamiast tego musisz skupić się na braniu transakcji o wysokiej jakości / prawdopodobieństwie. Powinieneś zatem handlować tak jak polują krokodyle lub snajperzy przygotowują się do strzału.
  • Skup się dużo bardziej na zarządzaniu pieniędzmi niż na wszystkim innym. Poprzez zarządzanie pieniędzmi rozumiem gospodarowanie ryzykiem w transakcjach, upewnienie się, że zysk w wysokości 2R (2 x ryzyko) jest możliwy, a także koncentracja na wyjściach z transakcji. Większość traderów skupia się za bardzo na wejściach i traci czas na takie rzeczy jak wskaźniki, kiedy tak naprawdę powinni się znacznie bardziej skupić na zarządzaniu pieniędzmi.
  • Upewnij się, że wiesz jak prawidłowo czytać akcję cenową. Jeśli bowiem nie wiesz jak czytać wykres cenowy, nie zajdziesz daleko. Podstawą udanego tradingu jest zrozumienie dynamiki cen i tego jak ją odczytywać oraz handlować na podstawie czystej akcji cenowej.

Zakończenie

To co chciałbym żebyś zrobił następnie jest stworzenie trading planu. Kompleksowy, ale zwięzły trading plan jest niezbędny do efektywnego prowadzenia tradingowego biznesu . Nie możesz po prostu improwizować w nadziei na najlepsze. Chyba, że chcesz robić tak, jak większość traderów i tak samo skończyć. Kończy się to oczywiście stratą pieniędzy i ostatecznie wypadnięciem z interesu.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Run Your Trading Like a Business


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here