Emocje związane z awansem Polski do grona rynków rozwiniętych w klasyfikacji FTSE Russell powoli opadają, co widać w poziomie obrotów na warszawskim parkiecie. Po piątkowej sesji Trzech Wiedźm w trakcie której padł nowy rekord obrotów (ponad 5,4 mld złotych!) obroty w poniedziałek wyniosły niecałe 816 mln i wiele wskazuje, że dziś nie uda się przeskoczyć tego poziomu. 


Pomimo tego, że obrót w trakcie dzisiejszej sesji nie odbiega od średniej z ostatnich dni, to jednak wtorek pozytywnie zaskakuje inwestorów. W momencie tworzenia tego artykułu WIG zyskuje 0,75%, a indeks dwudziestu największych spółek notuje wzrost o niemal 0,9%. Podobnie sytuacja ma się na rynku kontraktów terminowych, a grudniowe futures na WIG20 wyraźnie wybijają się powyżej poziomu trzech tysięcy punktów.

Trakcja liderem wzrostów

Wtorkową sesję z pewnością zaliczą do udanych akcjonariusze Trakcji [TRK], której akcje w momencie tworzenia tego podsumowania zyskują ponad 15%. Kurs dobił do okolic 3,60 PLN, gdzie znajduje się strefa oporu:

Trakcja, wykres H4

Trudno wskazać konkretny powód tak dużego popytu na akcje Trakcji poza faktem, że dziś mamy do czynienia z przyznaniem praw do dywidendy. Ta zostanie wypłacona dopiero 15 października i wyniesie 10 groszy na akcję. Oznacza to, że przy obecnej wycenie Trakcji (3,58 złotych) stopa dywidendy wyniesie niecałe 2,8%

Na dzień 30 czerwca 2018 portfel zamówień Trakcji PRKiL wynosił 1,537 mld złotych z czego 327 mln stanowiły umowy podpisane w pierwszym półroczu 2018 roku – poinformowała spółka pod koniec sierpnia. Dodatkowo, 20 sierpnia tego roku Trakcja podpisała z PKP PLK S.A. umowę na przebudowę układów torowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na linii kolejowej E59 odcinek Poznań Główny- Rokietnica. Wartość netto umowy wyniosła 292,2 mln złotych.

Trakcja, wykres tygodniowy

Spoglądając szerzej na wykres TRK dostrzegamy, że spółka pozostaje w długoterminowym trendzie spadkowym rozpoczętym w lutym 2017 roku. Wówczas za jedną akcję Trakcji płacono nawet 18,75 PLN. Spółka nadal pozostaje ponad 80% poniżej swojego historycznego szczytu z lutego 2017 roku chociaż wiele wskazuje, że rynek znalazł wsparcie w rejonie poziomu trzech złotych. Wyższy dołek utworzony na początku września sugeruje, że Trakcja może zmierzać w stronę głębszej korekty spadków obserwowanych w ostatnich miesiącach.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here