Naga MarketsW styczniu opublikowałem prognozy 12-stu par walutowych na cztery kwartały 2014 kilkunastu instytucji finansowych. Wraz z zakończeniem pierwszego kwartału 2014 roku przyszedł czas na pierwsze wnioski i podsumowania.

Najmniejsze odchylenie wartości średniej prognoz od kursu na koniec 1Q zostało odnotowane w przypadku EURPLN (-0,19%), EURGBP (-0,20%) oraz USDJPY (1,04%), najmniejsze rozproszenie prognoz zanotowano dla EURGBP gdzie 15 na 22 instytucje oczekiwały kursu w okolicy 0,82-0,83 (rzeczywisty 0,826).

Największe odchylenie wartości średniej prognozy od kursu na koniec 1Q zostało odnotowane w przypadku NZDUSD (-6,68%), USDCHF (4,57%) oraz AUDUSD (-3,75%), co ciekawe w pierwszych dwóch przypadkach kurs wypadł poza wartości ekstremalne -tj. dolar nowozelandzki oraz frank szwajcarski umocniły się bardziej niż którakolwiek z instytucji przewidywała.

Po analizie prognoz poszczególnych instytucji najczęściej i najbliższej prawdy były prognozy Banku Narodowego Australii (aż 4 prognozy z odchylenie poniżej 100 pipsów oraz średnie odchylenie poniżej 200 pipsów). Pozytywnie również można ocenić prognozy instytucji zaznaczonych na zielono w poniższym zestawieniu, ciekawą statystykę w tym zestawieniu prezentuje JPM, który mimo 3 bardzo bliskich prognoz ma drugi najgorszy wynik jeżeli chodzi o średnie odchylenie prognozy, jest to spowodowane głównie przez niedocenienie polskiej waluty (prognoza dla EURPLN – 4,30 oraz dla USDPLN 3,23).

Najgorzej sprawdziły się prognozy Nordea Bank oraz Barclays, którzy dla żadnej z par nie wstrzeliły się z odchylenie poniżej 100 pipsów. Nieco lepiej ale również słabo (2 bliskie prognozy na 10/12 przedstawionych, oraz średnie odcylenie powyżej 400 pipsów) wyglądają prognozy pozostałych instytucje zaznaczonych na czerwono.

Z polskich przedstawicieli najlepiej wypadł Cinkciarz.pl z 5 bliskimi trafieniami na 10 prognoz oraz z przyzwoitym odchyleniem nieco powyżej 300 pipsów na prognozę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here