Naga MarketsPodczas jutrzejszego, 24. już pojedynku TJS Fight do rywalizacji staną Michał Pluta vs Tomasz Szapinski. Skontaktowaliśmy się z obojgiem uczestników w celu przeprowadzenia krótkich wywiadów i poznania ich planów tradingowych na jutrzejszy fight. Poniżej prezentujemy wywiad, który przeprowadziliśmy z Michałem Plutą:


To już Twój 4-ty fight. Co Cię skłoniło, by po raz kolejny zmierzyć się w traderskim pojedynku? 

Zaproszenie organizatorów. Pomysł na fighty od samego początku mi się podobał, co właśnie owocuje moim czwartym występem. Lubię możliwości pokonywania strefy komfortu, którymi niewątpliwie są występy na żywo przed kilkuset osobową widownią. Jasnym jest, że wchodzą w grę pieniądze jakimi w danej odsłonie będę obracał co dodatkowo potęguje uczucie stresu. Jako że w przeważającej większości zawodnikami są mężczyźni to należy też wspomnieć o tej męskiej rywalizacji, którą lubię. Takie pojedynki to właśnie możliwość wejścia na tę arenę w celu sprawdzenia swoich sił, ale i słabości. I to są te powody, dla których zawsze chętnie przyjmuję zaproszenia i wyzwania na fighty.

Oglądałeś nagrania ze swoich wcześniejszych walk? Czy zmieniły one coś w Twoim tradingu? 

Oglądałem, ale wybiórczo. Analizowałem te kluczowe momenty, które zadecydowały o moim sukcesie bądź porażce i odczytywałem po moim tonie głosu czy mowie ciała jakie emocje mi wtedy towarzyszyły. To co z tej samoanalizy wyniknęło to to, że właśnie tych emocji należy się wyzbyć i zachowywać się jak tygrys polujący na zwierzynę, który dopiero w odpowiednim momencie uderza. Na rynku ma to przełożenie takie, że należy do każdego tradu podchodzić bardzo poważnie, emocje chować na bok. Dopiero po udanej sesji lub danego okresu rozliczeniowego jest czas na satysfakcję.

Dwa z trzech wcześniejszych fightów przegrałeś. Czy wyciągnąłeś z tego jakieś wnioski i zmieniłaś/poprawiłaś coś w swoim tradingu? Czy teraz inaczej podchodzisz do spekulacji czy może uważasz, że były to normalne straty wynikające z Twojej strategii ? 

Nic mi nie wiadomo na temat przegranych fightów 🙂 Za przegraną uważałbym, gdybym nie podjął wyzwania i nie wystartował w pojedynku. Wobec tego wszystkie trzy rozgrywki są dla mnie przede wszystkim doświadczeniem, które z pewnością pokazały mi nad czym mogę jeszcze popracować, co ulepszyć. Odkąd pamiętam zawsze dążyłem do szukania odpowiedzi na to, z czego wynikają moje niepowodzenia. Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli nie ma rozwiązania to nie ma problemu. Odpowiadając na pytanie to zdecydowanie tak, podchodzę inaczej do pewnych aspektów tradingu. Jeżeli coś nie działa to trzeba to zmienić, tak więc przyjrzałem się innym instrumentom niż uwielbiany przeze mnie dax i zweryfikowałem momenty wejść w pozycję.

Jesteś jednym z najbardziej doświadczonych w tego typu pojedynkach traderem. Czy uważasz, że taki live trading i pokazywanie na żywo swojego handlu pozwala się w jakiś sposób rozwijać i dostrzegać popełniane błędy?

Odniosłem się do tych kwestii we wcześniejszych odpowiedziach, przypominając uważam że to pomaga się rozwijać i dostrzegać swoje reakcje w kluczowych momentach.

Jak się orientuję, tradingiem interesujesz się od blisko trzech lat i handlujesz tylko na DAX. Czy coś się w tej kwestii u Ciebie zmieniło ? 

Tak, zmieniło się. Wróciłem do obserwacji i rozgrywania głównych crossów walutowych, których potencjał mi zniknął pod wpływem indeksu trzydziestu największych niemieckich spółek. Rynek tego waloru jest niezwykle zmienny, przez co widziałem w nim największy potencjał, ale jak się okazuje na innych walorach też da się zarobić i to całkiem dobrze.

Na codzień studiujesz. Czy trading to Twoje jedyne źródło dochodu czy robisz to hobbystycznie? 

Uzupełniając: na co dzień studiuję, prowadzę Studenckie Koło Naukowe Taurus oraz traduję na rynkach walutowym, GPW oraz New Connect. Moim pasywnym źródłem dochodu, które zapewnia mi dobry poziom życia jest najem nieruchomości. Handel na wyżej wymienionych rynkach jest pobocznym źródłem dochodu, ale nie nazwałbym tego zajęciem hobbystycznym ze względu na moje coraz większe umiejętności i wiedzę na temat tych rynków. Idealnie łączy się to z projektami realizowanymi w ramach działalności Taurusa. Jednym z nich był Taurus Investment Fund (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj), polegający na edukacji osób zainteresowanych tematyką związaną z rynkiem i instrumentami dostępnymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W jego ramach prowadziliśmy również wirtualny portfel, który w ciągu 4 miesięcy osiągnął stopę zwrotu 7,8%. Jego kontynuacją jest zakładany przez nas obecnie Klub Inwestora, w którym będziemy obracać realnymi pieniędzmi, co wymaga gruntownej analizy i obeznania w rynku. Tak więc całe moje życie kręci się wokół tematu tradingu na wyżej wymienionych rynkach.

Czy po skończeniu studiów zamierzasz iść do normalnej pracy czy swoją przyszłość wiążesz z tradingiem?

Już podczas studiów pracowałem w banku na stanowisku sprzedażowym, więc normalna praca nie jest mi obca. Co więcej uważam, że właśnie studia to okres na zdobywanie doświadczenia zawodowego, gdyż w obecnych warunkach uzyskanie tak zwanego papierka nic nie daje. Liczą się umiejętności. W związku z tym również każdą transakcje na rynku, każdą nową zdobytą na własną rękę wiedzę uważam za cenne doświadczenie przydatne w przyszłości, bo wiążę ją ściślę z rynkiem finansowym. Doskonale zdaję sobię sprawę z tego, że mój potencjalny pracodawca doceni te kwestie. W śmiałych planach mam również pomysł na otwarcie własnego biznesu związanego z polskim rynkiem kapitałowym. Już nad nim pracuję i buduję grunt pod interesy.

Jak sam kiedyś wspomniałeś: “wyspecjalizowałeś się w rozgrywaniu daxa”. Czy zwracasz uwagę na fundamenty i publikację danych makroekonomicznych czy spekulujesz tylko i wyłącznie w oparciu o Analizę Techniczną ? 

Jak najbardziej, właśnie te fundamenty kreują trendy w długim terminie, na który zawsze patrzę i w większości przypadków zagrywam zgodnie z nim. Dane makroekonomiczne z kolei często są okazją do przebić ważnych stref i stanowią istotny element. Łącznie z analizą techniczną i zachowaniem ceny wyżej wymienione elementy tworzą pełny obraz rynku.

Od jak dawna należysz do społeczności TJS?

Mniej więcej od drugiej połowy 2015 roku. Trafiłem na nią jako początkujący trader, szukający świętego graala forexu 🙂 Nie znalazłem go, ale za to dzięki tej wspaniałej społeczności pozbyłem się tej iluzji, że kiedykolwiek go znajdę. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką dozą bezinteresowności, konkretnej wiedzy i możliwości obserwowania praktyków podejmujących decyzje inwestycyjne. Wziąłem z tej społeczności wiele dobrych przykładów, poznałem mnóstwo aspektów analizy technicznej, ale przede wszystkim zyskałem to co najważniejsze w tradingu moim zdaniem – odpowiedni mindset. Tak więc jeżeli ktoś jeszcze jakimś cudem nie trafił do naszej społeczności to serdecznie zapraszam, warto.

Co sądzisz o swoim rywalu? To jego pierwszy fight. Myślisz, że Twoje doświadczenie daje Ci jakąś przewagę?

Myślę, że tak. O moim przeciwniku Tomaszu wiem niewiele, w zasadzie tylko tyle co może dać standardowy research na jego temat w wyszukiwarce internetowej. Okazuje się, że jest on doktorem nauk ekonomicznych i pracownikiem uczelni. Osobiście uważam, że sucha akademicka wiedza zdobywana podczas studiów niewiele ma wspólnego z prawdziwym rynkiem, ale oczywiście jest w pewnym sensie fundamentem na którym opiera się współczesny świat ekonomii. Jeżeli Pan Tomasz łączy w swojej osobie tę wiedzę i jednocześnie jest praktykiem rynku to zdecydowanie zasługuje na nasz szacunek i będzie groźnym rywalem.

Wspomniałeś kiedyś, że na co dzień wykorzystujesz metodologię runów spekulacyjnych. Czy w piątek będzie podobnie?

Wykorzystuję tę metodę. Powiem więcej – moja praca licencjacka będzie tę metodę dokładnie opisywała. Odnośnie mojego występu w piątek, planuję bardziej zdywersyfikować portfel i rozegrać kilka instrumentów obok DAXa i nieco bardziej ograniczyć ryzyko, ale zastrzegam sobie prawo do reagowania na bieżącą sytuację na rynku. Podczas piątkowego występu z pewnością pomoże mi zaplecze analityczne składające się z kolegów z koła i uczelni. Mam specjalistów od analizy technicznej, ale również od tła jakim jest analiza fundamentalna i bieżące wydarzenia rynkowe. W piątek również będę handlował na doskonale mi znanej platformie brokera bossafx. Z pewnością dobre przygotowanie merytoryczne i techniczna znajomość specyfikacji poszczególnych instrumentów u tego brokera zwiększy moje szanse na zyskowne transakcje i wygraną w pojedynku.

Czy będzie można spotkać Cię podczas zbliżającej się konferencji FxCuffs w Krakowie? Planujesz wziąć udział w tradingu charytatywnym?

Będzie mnie można spotkać. Planuję wziąć udział w tradingu charytatywnym pod szyldem SKN Taurus – wystawimy kilka osób i dołożymy wszelkich starań aby jak najwięcej w ten dzień zarobić. Społeczność TJS wszystkie materiały edukacyjne udostępnia za darmo i potrafi również dzielić się efektami tej nauki, co jest piękne i godne podziwu, bardzo się cieszę że prawie dwa lata temu dołączyłem do tej społeczności i miałem okazję ją tworzyć od samego początku.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas i życzę powodzenia podczas piątkowego TJS Fighttokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrawnik i astronom nowymi członkami rady nadzorczej GPW
Następny artykułRynek akcji nie odpuszcza, inwestorzy już widzą index Nasdaq Composite na poziomie 6000
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here