Naga MarketsAl Brooks jest traderem wykorzystującym analizę techniczną. Od długiego czasu współpracuje z „Futures Magazine” – najbardziej poczytnym amerykańskim magazynem wśród inwestorów indywidualnych. Od ponad 20 lat utrzymuje się tradingu na rynkach finansowych. Odnalazł własną metodologię na uzyskiwanie ciągłych zysków, niezależnie od kierunku w którym podąża rynek.


Jaki jest najlepszy setup?

Osoby rozpoczynające swoją naukę tradingu przeczuwają, że zarabianie pieniędzy na tym polu musi być trudne, ponieważ będą współzawodniczyć z najmądrzejszymi ludźmi na świecie. Mimo to mają też nadzieję, że jest pewna łatwa droga na skróty, perfekcyjne okazje na rynku, które dają szansę na zbyt mały zarobek, aby duże ryby takie jak Goldman Sachs lub fundusze hedge miały się nim przejmować, a był opłacalny dla przeciętnego tradera. Otóż perfekcyjne okazje nie istnieją, ponieważ zawsze ktoś znajduje się po drugiej stronie transakcji. Jeśli chcesz zająć pozycję, która daje wysokie szanse zarobienia dużej sumy z niewielkim ryzykiem… to wiesz co? Nikt nie zechce stanąć po przeciwnej stronie i przyjąć na siebie ryzyka dużej straty i szansy na niewielki zarobek.

Bądźmy wobec siebie szczerzy. To jest rynek i po obu stronach transakcji są mądrzy ludzie, a obecna cena jest taka jaka jest, ponieważ obie strony uznają ją za słuszną. Nie ma znaczenia, że ktoś w telewizji mówi o obecnej cenie, iż jest za niska, ponieważ jest też równie mądry gość, o którym nie wiesz, i on ma przeciwne zdanie. Z tego powodu, jeśli na rynku ktoś zdoła wypracować sobie przewagę, to jest to bardzo mała przewaga i skuteczny trading zawsze będzie trudnym zadaniem. Moim zdaniem niedobrze się dzieje, gdy jest tak wiele stron w internecie, na podstawie których można sądzić, że trading jest łatwy… “Wystarczy że poświęcisz tydzień lub dwa na zapamiętanie kilku formacji świecowych, a zostaniesz bogaty!

Gdy się porządnie na tym zastanowisz, będziesz wiedzieć, że to nie może być prawda. Jednak mimo to wciąż masz nadzieję, że taka droga na skróty lub niewielkie zyski muszą być osiągalne, ponieważ czujesz, że należy ci się choćby niewielki kawałek całego tortu. Chcesz zawsze mieć coś, dzięki czemu będziesz się czuć “ważny i kochany”, a duzi chłopcy i dziewczęta uwzględnią cię w swojej zabawie. Czy malutki zysk to zbyt wielkie oczekiwania, zwłaszcza gdy jesteś gotów ciężko pracować i podążać według zasad, które wypisał pewien ekspert i obiecał, że dzięki nim będziesz zarabiać 1000$ dziennie?

Czyż ci z Wall Street nie mają w sobie odrobiny życzliwości dla początkującego tradera, aby podzielić się malutką częścią zysków? Dla Goldman Sachs być może są to małe kwoty, ale dla ciebie przecież by wystarczyły, aby urządzić sobie życie i zabezpieczyć przyszłość. Oczywiście jesteś rozsądny i obiecujesz nie zabierać z rynku zbyt wiele. Ponadto poczciwa z ciebie osoba i potrafisz okazywać szacunek. Czy tym z Wall Street nie powinno na tobie zależeć? Czyż nie powinni potraktować cię nieco ulgowo, abyś mógł zarobić na życie, choćby skromne?

Wiesz co? Nic ci się nie należy – i takie powinno być twoje podejście. Aby w pełni zaufać rynkowi, powinieneś założyć, że jest sprawiedliwy i wszyscy uczestnicy zawsze mają równe szanse. Dla ciebie rynek powinien być w 100% efektywny i uczciwy, ponieważ na tej podstawie będziesz mógł również uważać, że jak popracujesz i staniesz się dobrym traderem, to będziesz zarabiać. Nie chcesz nieustannie przejmować się rzeczami takimi jak grupa dobrze poinformowanych potężnych insiderów, która pewnego dnia może zacząć sterować rynkiem i zbierać zyski kosztem wszystkich innych uczestników. To kilka przyczyn, dla których warto pamiętać, że tutaj nic ci się nie należy. To fakt odnoszący się do nas wszystkich oraz sprawiający, że rynek jest wiarygodny.

Zasada “pożryj swoją zdobycz” panująca na rynku doskonale oddaje sposób tradingu online, zwłaszcza day tradingu. Ludzie ze swej natury dążą do współzawodnictwa, a zwycięstwo w trudnej grze daje dużą satysfakcję, sprawia, że jesteś szczęśliwy. Pokonanie sześciolatka w golfa to żadna frajda, ale wygranie z Tigerem Woodsem to coś wspaniałego! Każdy dolar, który zarabiasz na rynku, pochodzi z czyjegoś portfela i nie masz od niego żadnego prawa, chyba że będziesz zawierać lepsze transakcje niż druga strona. Musisz na to zapracować, wykonując zadania w sposób najlepszy z możliwych. “Ciężka praca” polegająca na wyuczeniu się kilku formacji nie wystarczy, aby przekonać inteligentnego tradera z dużej instytucji, że należy ci się część jego pieniędzy.

Jako ludzie jesteśmy pełni optymizmu i wiary. Uważam jednak, że ta drzemiąca w nas wiara nie powinna być wykorzystywana do wlewania w nasze umysły myśli, iż trading może być łatwym zajęciem. Skuteczny trading jest bardzo trudny i wymaga dużo ciężkiej pracy oraz wielu transakcji zakończonych z zyskiem. Nie musisz zostawać wspaniałym traderem, ale musisz nieustannie być wystarczająco dobry, a to jest znacznie trudniejsze niż się wydaje.

Profesjonaliści używają wsparcia, oporu i wybić

Słuchaj uważnie tego co mówią technicy w telewizji, ponieważ mogą ci pomóc w nauce tradingu. Czy kiedykolwiek usłyszałeś od nich o otwieraniu pozycji krótkich, ponieważ pojawiła się formacja Harami lub przysłona ciemnej chmury? NIE!! Rzadko kiedy mówią o rzeczach mających związek z podejściem technicznym, takich jak oscylatory lub wstęga, natomiast często posługują się pojęciami takimi jak średnie ruchome, poprzednie szczyty i dołki, linie trendu, czyli tak naprawdę dotyczącymi wsparcia i oporu. Te spostrzeżenia są wskazówką odnośnie tego, jak skuteczni techniczni traderzy zarabiają pieniądze – z całą pewnością nie dzięki formacjom świecowym.

Traderzy często komentują, iż kupują dane akcje, ponieważ jest trend wzrostowy i cena właśnie wykonała niewielką korektę (Pullback), by przetestować poprzedni dołek, średnią ruchomą, punkt wybicia lub dolną krawędź kanału. Będą kupować nawet na samym dole długiej świecy spadkowej, czego nie zrobiłby żaden trader posługujący się formacjami świecowymi. Jeśli rynek jest z kolei w trendzie spadkowym, to otwierają pozycje krótkie, gdy cena akcji skoryguje się do góry, do poprzedniego szczytu, średniej ruchomej, punktu wybicia lub górnej krawędzi kanału. Wtedy nie będą zwracać uwagi na wygląd świecy. Po prostu widzą, że cena jest przy oporze, poprzednim razem na tym poziomie wystąpiła wyprzedaż, więc teraz również powinna się pojawić. Profesjonalni traderzy dużo więcej uwagi przykładają do tego, aby kupować dołek przy wsparciu (otwierając pozycje długie lub zamykając krótkie) oraz sprzedawać szczyt przy oporze (zamykając pozycje długie lub otwierając krótkie).

Gdy trend wzrostowy jest bardzo silny, powiedzą, że dzisiaj kupili, co oznacza, że dla nich rynek jest w fazie wybicia. W takim przypadku wchodzą na rynek natychmiast, nie czekają na korektę, ponieważ przez długi czas może się nie pojawić, a nie warto przez to tracić okazji do wykorzystania najsilniejszej części trendu. W ten sposób handluje wielu profesjonalistów.

Cykl rynkowy

Rynek nieustannie znajduje się w cyklu trendów i konsolidacji. Ruch w trendzie zaczyna się od wybicia. Gdy następuje korekta, trend wchodzi w fazę ruchu w kanale. Pojawia się więcej zleceń obustronnych i powoli kształtuje się konsolidacja. Pierwsze przejawy rozwoju kolejnego ruchu w trendzie można znaleźć w każdym obszarze konsolidacji ceny i gdy nauczysz się rozpoznawać rynkową presję ku kupowaniu i sprzedawaniu, będziesz w stanie przewidzieć kiedy nastąpi kolejne udane wybicie. Następnie, gdy powstanie wybicie w górę albo w dół, proces zaczyna się od nowa.

Przez 90% czasu rynek porusza się w kanale lub obszarze konsolidacji i wtedy najlepiej kupować przy wsparciu i sprzedawać przy oporze. W kanale wzrostowym wsparciem może być dolna krawędź kanału lub poziom tuż nad ostatnim mniej znaczącym wyższym dołkiem. Przez pozostałe 10% czasu rynek jest w fazie skutecznego wybicia w ruchu w trendzie. Wtedy lepiej otwierać pozycje natychmiast gdy zauważysz, że wybicie jest prawdziwe, i nie czekać na korektę, ponieważ może się nie pojawić przez wiele kolejnych świec. Podczas wybicia zlecenie obronne Stop często jest daleko, dlatego traderzy muszą odpowiednio dopasować wielkość pozycji i docelowy zysk.

Jaka jest różnica pomiędzy Setupem a Sygnałem (formacją świecową)?

Powstało wiele materiałów na temat sygnałów płynących z formacji świecowych i osoba, która z nich korzysta, może odnieść wrażenie, że poznanie tych formacji to 90% wiedzy potrzebnej do odniesienia sukcesu w tradingu online. To nie prawda. Setup składa się z dwóch elementów: sygnału i kontekstu rynkowego – jeśli nie występują razem, to nie powinno się rozważać otwierania pozycji na rynku. Za kontekst rynkowy uważam wszystkie świece leżące po lewej stronie na analizowanym wykresie, wspierające decyzję o zawarciu transakcji. Doskonała formacja świecowa w samym środku wąskiego obszaru konsolidacji to strata pieniędzy. Poza formacją musisz mieć inne powody, aby otworzyć pozycję, np. potwierdzenie przy wsparciu lub oporze – szczegóły na ten temat omawiam w filmowych materiałach szkoleniowych.

Czy potrzebuję jakichś skomplikowanych wskaźników do analizy technicznej?

Przeglądając dowolne pismo na temat tradingu, znajdziesz wiele reklam przedstawiających świetnie prezentujące się ekrany komputerów zapełnione wykresami z mnóstwem pięknych wskaźników analizy technicznej. Możesz odnieść wrażenie, że jeśli nauczysz się interpretacji całej konstelacji podobnych wskaźników, to poznasz już wszystko, co jest potrzebne w celu zarabiania i wkrótce staniesz się bogaty. Jest to bardzo mylne wrażenie. Nigdy nie spotkałem efektywnego tradera, który podejmowałby decyzje w oparciu o wiele wykresów pokrytych wskaźnikami. Według mnie właściwa jest zależność odwrotna.

Każdy wskaźnik jest pochodną ceny, więc gdy nauczysz się czytać ruch ceny Price Action, to w jakim celu miałbyś używać wskaźników, które tylko zaśmiecają wykresy i dają złudną nadzieję, że są pomocne? Wiem, że chciałbyś mieć jakiś punkt zaczepienia, pomoc, dzięki której zdołasz się utrzymać na tyle długo, aż w końcu będziesz potrafił zarabiać konsekwentnie. Jednak skuteczni traderzy sami ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje i nie szukają w otoczeniu żadnej wielkiej mocy, takiej jak tajemnicze wskaźniki lub guru, które zaprowadziłyby ich do finansowego nieba.

Spójrz na poniższe dwa wykresy i zadaj sobie pytanie który z nich daje większe szanse zawrzeć zyskowną transakcję. Na jednym jest wiele wskaźników sprawiających, że trudno go odczytać. Początkujących przyciągają takie wykresy, ponieważ obawiają się samej ceny i bez przerwy są bombardowani informacjami z internetu i reklam, które twierdzą, że dzięki wskaźnikom traderzy zyskują broń do walki z rynkiem. Osoby te zdają sobie sprawę, że prawdziwa jest tylko cena i że jeszcze nie potrafią zarabiać. Ukrywanie ceny to sposób zaprzeczania faktom, o czym sam się przekonasz, gdy nauczysz się tradingu.

Traderzy używający Price Action wolą drugi z poniższych wykresów. Na nim sygnały są wyraźnie widoczne, jednak potrzeba poświecić czas, aby rozwinąć w sobie umiejętności czytania ceny, gdy nieustannie się porusza, oraz odpowiedniego zarządzania pozycją. Nie ma w tym nic magicznego. Nauka skutecznego tradingu w większej części tak naprawdę jest dosyć nudnym zajęciem, ale według mnie cierpliwość jest wynagradzana.

Ciąg dalszy w kolejnej części: LINK

Kliknij, aby uzyskać szczegóły
Kliknij, aby uzyskać szczegóły


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here