Naga MarketsNie od dziś wiadomo, że polska mentalność odstaje od norm jakie występują na zachodzie. Ludzie, którzy zajmują się badaniem naszego narodowego charakteru stwierdzają, że standardowy Polak to zazwyczaj pesymista, czarnowidz i mentalny niezguła. Lubimy sobie ponarzekać do takiego stopnia, że w innych krajach przypisano nam łatkę fatalistów. Oczywiście pod wpływem większego otwarcia się na świat, z roku na rok ten san rzeczy ulega zmianie, niemniej nadal większość z nas jest bardzo nieufna.

  • Nasza nieufność jest największa przeszkodą we własnym rozwoju osobistym. Odniesienie sukcesu finansowego skrywamy w obawie o podejrzliwość i agresję otoczenia
  • Brak motywacji jest naszą najsłabszą stroną. Bardzo ciężka praca to dla nas wręcz harówka, przez co nie jest postrzegana pozytywnie
  • W drodze do sukcesu najważniejsze jest nad przeciętne zaangażowanie. Dotyczy to przede wszystkim własnego rozwoju osobistego

Polakom brak zaufania do innych osób, a szczególnie ich sukcesów finansowych

Według danych z raportu CBOS „O niepewności i zaufaniu” wynika, że jedynie 22% społeczeństwa ma zaufanie do innych osób. Dla porównania w Szwecji współczynnik ten jest na poziomie 63% (dane z raportu Our World in Data). Z kolei na podstawie badań statystycznych Interviewme (2020 rok) wynika, że tylko 30% osób bez ogródek mówi o swoich finansach, a 66% respondentów pożyczyło swoje pieniądze znajomym i nie otrzymało ich z powrotem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na podstawie danych z raportu CBOS z 2018 roku

Pomijając zatem zmianę ustroju, dla przeciętnego Kowalskiego sprzedawca nadal pozostaje oszustem, osoba bogata złodziejem, polityk zazwyczaj kłamie, psycholog miesza w głowach a telewizja manipuluje. Wciąż dominuje stereotyp, bogaty-bo ukradł, biedny-bo ofiara.

Tutaj spirale nakręcają wszyscy. Nieufni dziennikarze skupiają się tylko na negatywnych wydarzeniach. Z kolei nasi rodzice zaszczepiają w nas obawy przed wykorzystaniem. Politycy ostrzegają nas przed katastrofą społeczną itd. Co najciekawsze przekonanie, że ktoś inny „może nas okraść, oszukać” jest nie tylko naszą wizytówką w świecie zachodnim, ale także czynnikiem hamującym nasz rozwój osobisty.

Konsekwencją nieufności jest przede wszystkim brak wiary we własne możliwości

I chociaż powoli ten stan rzeczy ulega zmianie, to jednak w chwili obecnej wielu z nas nadal ponosi tego konsekwencje psychologiczne. Ciężka praca kojarzy nam się negatywnie, jest dla nas harówką. Uważamy, że ktoś, kto zarobił mnóstwo pieniędzy na pewno zrobił to nieuczciwie.

Warto tutaj zauważyć, że w innych językach nie znajdziemy odpowiedników polskich powiedzeń typu „pierwszy milion trzeba ukraść”!!!! A ponieważ pochwalić się zarobionymi pieniędzmi nie wypada, prawie każdy Polak ukrywa się w obawie przed społecznym ostracyzmem.

Na podstawie tego schematu inwestorzy nie rozwijają w sobie cech odpowiedzialności, a przyczyną ich niepowodzeń nadal jest broker, manipulacje na rynku itp. Zamiast więc budować poczucie własnej wartości, najwyraźniej pielęgnujemy cechy narzekania i obwiniania się w przeciwieństwie do jasnego i klarownego konstruowania własnego życia.

Zobacz również: Polacy nie ufają giełdzie, przez 40 lat PRL-u “zapomnieli” jak się inwestuje – M. Żółtek (PZU TFI)

Motywacja nie jest naszą silną stroną, przez co brakuje nam umiejętności pracy nad samym sobą

Brakuje nam nie tylko umiejętności pracy nad samym sobą, ale także zwyczajnej motywacji. Jeszcze kilka lat temu wpisanie w przeglądarce internetowej hasła „Najbardziej motywujący plakat”. Jako informacje zwrotna zazwyczaj można było odczytać hasła typu – zawsze baw się dobrze, tańcz na stole, wyluzuj i rób swoje.

Pod wpływem zniesienia granic, wolnej gospodarki i otwarcia na świat nastąpiły pewne zmiany, ale wciąż są one niewystarczające do odniesienia sukcesu. Wszystko wskazuje na to że, obecnie jesteśmy na etapie społecznego romantyzmu, co sugerują takie wyniki wyszukiwania jak głowa do góry, nic się nie stało, dmuchawce, latawce, wiatr.

Jeśli to samo hasło wpiszemy w języku angielskim – „The most motivational poster” to otrzymamy zupełnie zaskakujący rezultat, mianowicie wynik wyszukiwania zwróci nam równanie matematyczne opisujące prawo wielkich liczb. Co najciekawsze, nie jest to żaden błąd, ponieważ prawo to przedstawia kwintesencję sukcesu wykładaną na uniwersytetach całego świata. Czym zatem jest ten tajemniczy ciąg liczb?

Matematyczna formuła sukcesu, źródło archiwum Comparic.pl

Jak widać powyższy obrazek zawiera dwa proste równania matematyczne. Pierwsze z nich przedstawia procent składany 1.01% do potęgi 365 czyli liczbę dni w roku co daje wynik 37,8. Wynik ten tak naprawdę jest nieskończony. Natomiast drugi przedstawia ten sam mechanizm przedstawiony na podstawie wartości 0.99% z wynikiem 0.03. Różnica pomiędzy dwoma równaniami wynosi zaledwie ułamek, czyli 0.02.

Zobacz również: Motywacja w tradingu. Nigdy nie zostanę traderem!

W dojrzałym tradingu wymaga się ponadprzeciętnego zaangażowania, inaczej rezultat będzie mizerny

Z punktu widzenia psychologii oznacza to, że zaangażowanie, które wykracza minimalnie ponad 100% jest przyczyną nadzwyczajnych sukcesów ze względu na łączenie się okoliczności. Natomiast zaangażowanie na poziomie 99%, choć dosyć wysokie to i tak przyniesie nam mizerne rezultaty.

Jeden z bohaterów słynnej afery ART-B Andrzej Gąsiorowski zwykł mawiać do swoich współpracowników, że jego los zależy od ich pracy, i albo zaangażują się na 120%, albo z powodu ich 99% rozstaną się na zawsze, ponieważ nikt nie ma zamiaru spędzić życia w nędzy z powodu ich niewystarczającego zaangażowania.

W rachunku ekonomicznym formuła ta funkcjonuje jako metoda pomnażania kapitału. Przy czym dzienny przyrost rachunku o 1.01% liczony jest w setkach tysięcy. Co prawda cała ta reguła wielkich liczb dotyczy perfekcjonizmu rozłożonego w konkretnym czasie, to jednak jeśli przełożymy tą zasadę na kategorie psychologiczne, a w tym na zachowanie inwestorów, to musimy jasno sobie powiedzieć, że w tradingu nie ma miejsca na byle jakość.

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here