Naga MarketsGoldman-SachsMało kto spodziewał się takiego wyniku piątkowych Non-farming Payrolls. Również czytelnicy Comparic spróbowali swoich sił w oszacowaniu odczytu i – niestety – również ponieśli porażkę. Prognoza na poziomie 200 tys. oraz niewiele wyższy rynkowy konsensus napawały traderów nadzieją, że po pamiętnych słowach Janet Yellen, długo wyczekiwana podwyżka amerykańskich stóp procentowych przyjdzie jeszcze przed końcem bieżącego roku. Dziś już nikt nie jest niczego pewien, a handel będzie szczególnie uważny – tak przynajmniej twierdzi Goldman Sachs.


Bank stwierdza, że jak dotąd nie znalazł żadnego usprawiedliwienia dla tak niskiego poziomu piątkowych payrollsów. Ekonomiści Goldman Sachs oczekiwali publikacji opiewającej na 215 tys. nowych zatrudnionych. Co prawda przyznają, że wskaźniki amerykańskiego rynku pracy we wrześniu przybrały mieszaną formę, jednak oczekując znacznej aktualizacji sierpniowych wyników (w górę) oraz biorąc pod uwagę ostatni raport ADP i średnią z ostatnich odczytów na poziomie 212 tys. ich prognozy nie odbiegały nadto od rynkowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
O ile słabsze wyniki w pierwszym kwartale tego roku można było tłumaczyć wyjątkowo mroźną pogodą, co zresztą było potwierdzone przez znacznie lepsze odczyty w późniejszych miesiącach, to piątkową publikację ciężko jest wytłumaczyć – przyznaje bank. Negatywna niespodzianka szybko została zdyskontowana przez rynek, gdzie USD tracił do wszystkich głównych walut światowych, a różnica w oprocentowaniu obligacji dwuletnich (prawdopodobnie najważniejszy czynnik cenotwórczy dolara) natychmiastowo spadła. chartDziś bank zadaje dwa pytania w związku z piątkowym zaskoczeniem. Pierwszym z nich jest: Czy USD wyprzedził amerykańską gospodarkę? To znaczy, czy dolar nie jest w tym momencie za drogi dla Stanów Zjednoczonych? Jak na razie, ekonomiści rozkładają ręce, ponieważ nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Goldman Sachs, pomimo to wierzy, że gospodarka Stanów udźwignie droższego dolara.

Drugą zagadką pozostaje to, w jaki sposób pozostałe ważne banki centralne (EBC oraz BoJ) zareagują na spowolnienie w Stanach? Ekonomiści Goldman są zdania, że ostatnie payrollsy zwiększają szanse na przeprowadzenie przez wyżej wymienione dodatkowych stymulacji własnych gospodarek. [pullquote] Wypróbuj opcje binarne. Załóż konto demo i sprawdź jakie to łatwe. [/pullquote] Zarówno EBC, jak i Bank of Japan będą zmuszone do podjęcia działań w celu osiągnięcia zakładanego przez nich celu inflacyjnego. Tymczasem najlepsze co może w tej sytuacji zrobić Fed to kolejne opóźnienie terminu normalizacji polityki monetarnej. Dlatego w tym świetle, Goldman Sachs pozostaje niedźwiedzio nastawiony w stosunku do EUR/USD oraz byczo w stosunku do USD/JPY.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here