Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading From ‘Event Areas’ – Second Chance Trade Entry Strategies


W dzisiejszej lekcji podzielę się z Tobą bardzo potężną  ‘wskazówką’, która znacznie polepszy Twoje zrozumienie dynamiki ceny jak również to, jak czytać ‘goły’ wykres.

‘Wskazówka’ ta jest powierzchownie nieco prosta, jednak będzie trochę bardziej zawiła jak się w nią zagłębimy i właśnie w tej części Ci dziś pomogę. To o czym mówię, to tendencja rynku, by nigdy ‘nie zapominać’, gdzie rozpoczął się większy ruch.

Ile razy widziałeś jak rynek cofał się do poziomu / obszaru, z którego rozpoczynał się główny ruch tylko po to, by respektować ten poziom przed wykonaniem kolejnego silnego ruchu kierunkowego? Dzieje się to na tyle często, że musisz zrozumieć i wiedzieć, jak dobrze wykorzystać takie zachowanie, ponieważ tego typu scenariusz może zapewnić transakcje z bardzo wysokim prawdopodobieństwem oraz stosunkiem zysku do ryzyka.

Przejdźmy do wykresów, by wytłumaczyć tę potężną technikę

Zanim przejdziemy dalej, ważne jest, by mieć na uwadze, że omawiany temat nie należy do ‘nauk ścisłych’, ale jest to wydarzenie na rynku które trzeba zrozumieć oraz narzędzie, które masz do dyspozycji, kiedy analizujesz wykresy.

Pierwszy punkt, który musisz zrozumieć brzmi: rynek często “zapamiętuje” i respektuje miejsca, gdzie zaczynały się poważne ruchy. Oznacza to, że jeśli rynek cofa się z powrotem do poziomu lub obszaru skąd startował główny ruch, to często (nie zawsze) odbije ponownie od tego samego poziomu / obszaru. Dla nas, traderów price action jest to OGROMNA wskazówka i możemy wykorzystać ją do opracowania kilku technik wejścia o wysokim prawdopodobieństwie:

Na poniższym przykładowym wykresie możemy dostrzec kilka ważnych rzeczy jakie mają miejsce.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

1) Kluczowy poziom oporu został ustanowiony blisko 9735.00 – 9700.00 na indeksie DAX 30. Ten kluczowy poziom i duży ruch spadkowy jaki z niego nastąpił ustanowił ‘obszar zdarzeń’.

2) Pierwszy poważny test tego kluczowego poziomu / obszaru zdarzeń nastąpił nieco ponad miesiąc później, rezultatem był niedźwiedzi sygnał pin bar, który doprowadził do kolejnego znacznego spadku.

Dla celów dzisiejszej lekcji powinieneś wiedzieć, że obszar zdarzeń to poziom lub niewielka strefa na wykresie, z której zapoczątkowany został duży ruch cenowy. Sygnał price action sam w sobie może zapoczątkować obszar zdarzeń, nie musi on być na istniejącym poziomie wsparcia lub oporu. Jednakże jeśli duży ruch startuje po sygnale price action w połączeniu z kluczowym wsparciem lub oporem, to jest to jeszcze silniejsza strefa zdarzeń.

3) Następną ważną rzeczą do zapamiętania było to, że jak rynek przetestował obszar zdarzeń kiedy uformował się sprzedażowy pin bar, nastąpiło jeszcze jedno odwrócenie, ponieważ rynek nie ‘zapomniał’ o tym obszarze…

Na powyższym wykresie nie tylko moglibyśmy rozgrywać sprzedażowy sygnał pin bar z kluczowego oporu / obszaru zdarzeń, ale późniejszy test tej strefy moglibyśmy wziąć jako to, co nazywam ‘wejściem na ślepo’. Wejście byłoby w zasadzie zleceniem sell limit gdzieś w zakresie pin bara ze stopem ustawionym powyżej oporu blisko 9714.00 / maksimum pin bara. Nazywa się to ‘antycypowanym’ wejściem na ślepo w obszarze zdarzeń na zniesieniu. Czasami nazywam to też wejściem ‘drugiej szansy’.

Uwaga: Sygnał price action na kluczowym poziome lub w obszarze zdarzeń jest nieco ‘bezpieczniejszą’ techniką wchodzenia w pozycję niż ‘wejście na ślepo’, ponieważ daje nam swego rodzaju ‘potwierdzenie’. Jednak jako traderzy price action ważne jest, byśmy byli zdolni odczytywać wykresy i rozumieć dynamikę obszarów zdarzeń, ponieważ nie zawsze otrzymamy sygnał price action. Zatem, jeśli zyskasz doświadczenie możesz spróbować wchodzić ‘na ślepo’ w jednym z tych obszarów zdarzeń. Czasem nazywam też obszary zdarzeń ‘gorącymi punktami’ na rynku, ponieważ są to ważne, ‘gorące’ strefy, w których miały ostatnio miejsce znaczące zdarzenia związane z akcją cenową.

Spójrzmy na więcej przykładów:

Na poniższym wykresie widzimy dobry przykład tego, jak używać obszarów zdarzeń zarówno z sygnałem price action jak i bez niego.

Zwróć uwagę na pierwszego pin bara z lewej strony wykresu, zainicjował on powstanie obszaru zdarzeń, ponieważ nastąpił po nim silnych ruch spadkowy. Wiedzieliśmy więc, że poziom ten / obszar w pobliżu pin bara byłby ważny w przypadku poźniejszych testów w przyszłości. Rzeczywiście, cena respektowała ten obszar zdarzeń podczas kolejnych re-restów.

Zakupowy pin bar z 27-go lutego byłby bardzo oczywistą transakcją, ponieważ odrzucił i fałszywie wybił obszar zdarzeń, a cena w tym momencie wzrosła. Zauważ fajny ruch wzrostowy, który pojawił się w następstwie.

Następnie, kiedy rynek cofnął się z powrotem do obszaru zdarzeń 4-go kwietnia, mogliśmy z powodzeniem wchodzić w pozycje długą ‘na ślepo’ zleceniem buy limit blisko obszaru zdarzeń. Zwróć uwagę na potężny ruch w górę, który nastąpił w ciągu kolejnych czterech dni.

Spójrzmy teraz na kolejny przykład tego, jak obszar zdarzeń naprowadził nas na potencjalne wejście ‘na ślepo’ lub po sygnale price action.

Zwróć uwagę na kluczowy obszar blisko 1.6670 oraz duży ruch spadkowy, który 24-go stycznia rozpoczął się z tego poziomu. Ten duży ruch mówił nam o tym, że był to poziom, którego rynek nie może ‘zapomnieć’ (obszar zdarzeń). Pin bar sprzedażowy z długim knotem uformował się tu 13-go marca, a ruch spadkowy z tego poziomu tylko umocnił go jako obszar zdarzeń. Wtedy też mieliśmy kolejny test obszaru zdarzeń, który doprowadził do niewielkiego spadku zanim rynek wzniósł się ponad ponad tę strefę. Teraz, kiedy rynek powrócił do obszaru zdarzeń, wiedziałbyś już, że poziom ten był ważny.

Mogłeś wchodzić na ‘na ślepo’ zleceniem buy limit w obszarze 1.6700 – 1.6670, albo poczekać na sygnał kupna. W tym przypadku uformował się całkiem fajny sygnał pin bar, a cena w momencie pisania tego artykułu wciąż poruszała się w górę.

Mam nadzieję, że teraz zaczynasz widzieć, jak to jest, że rynek ‘nigdy nie zapomina’ o kluczowych poziomach wykresu i obszarach zdarzeń. Kiedy zdobędziesz więcej doświadczenia i zaznajomisz się z tymi poziomami, sam zaczniesz natychmiast rysować te obszary na wykresie dziennym i będziesz czuł większą pewność do swoich zdolności analizowania i handlowania na podstawie czystej akcji cenowej i poziomów.

Kolejny przykład był bardzo łatwy do zidentyfikowania. W listopadzie 2013-go roku mieliśmy dwa pin bary, które nakreśliły obszar zdarzeń blisko poziomu 0.8410. Kiedy cena wróciła do tego obszaru w połowie stycznia 2014-go roku, mieliśmy już na naszych wykresach narysowany ten kluczowy opór / obszar zdarzeń, a nasza uwaga skupiała się na cenie, kiedy ta zbliżała się do niego. Nie tylko wejście na ślepo w shorta zadziałało w momencie uderzenia w obszar zdarzeń przy 0.8410, ale mieliśmy także fajnego pin bara jako dodatkowe potwierdzenie prawdopodobnego ruchu spadkowego.

Widzimy, że rynek spadł w dół do kluczowego wsparcia w okolicach 0.8080 w następstwie pin bara jaki utworzył się 14-go stycznia w obszarze zdarzeń. Zwróć uwagę, jak cena respektowała to kluczowe wsparcie, a rynek ‘nie zapomniał’ również o tym poziomie. Mówię Wam, to jest POTĘŻNE!…

Rzućmy okiem na więcej przykładów, tak by cała idea wykrystalizowała się w Twoim umyśle…

Poniższy wykres dzienny przedstawia rynek złota, który jest jednym z moich ulubionych rynków. Na pierwszym z poniższych wykresów zauważysz kluczowy poziom / obszar zdarzeń utworzony w okolicach 1277.00. Zwróć uwagę na niewielkiego pin bara z 7-go sierpnia 2013 roku. Ten pin bar oraz późniejszy potężny ruch wzrostowy mówi nam, że poziom 1277.00 stanowił obszar zdarzeń i warto mieć na niego oko, jeśli cena ponownie przetestuje go w przyszłości.

Widzimy, że cena faktycznie re-testowała ten poziom w październiku 2013-go roku, a wejście ‘na ślepo’ zadziałałoby tu dobrze z ciasnym stopem trochę trochę poniżej 1277.00. Jednakże, przegapiając wejście lub czekając na ‘potwierdzający’ sygnał price action musielibyśmy wstrzymać się kilka tygodnie, kiedy 15. października uformował się wyraźny setup Fakey. Ten sygnał Fakey w obszarze zdarzeń doprowadził do fajnego pchnięcia ceny w górę.

Teraz sprawy stają się jeszcze ciekawsze…

Wykres poniżej również przedstawia złoto i patrzymy na dokładnie ten sam obszar zdarzeń z powyższego wykresu. 1277.00 był ważnym poziomem i obszarem zdarzeń przez cały czas od utworzenia pin bara z 7. sierpnia, którego omawialiśmy na wykresie powyżej.

Teraz patrzymy patrzymy na najnowsze dane za 3,5 miesiąca z wykresu dziennego złota i widzimy, że obszar zdarzeń przy 1277.00 jest wciąż w grze i działa całkiem dobrze.

Zauważ, że od początku tego roku, cena testowała obszar zdarzeń czterokrotnie i za każdym razem wytrzymywał, przynajmniej początkowo. Ostatnio mieliśmy sygnał kupna w postaci formacji Fakey jaka utworzyła się w tym obszarze 24-go kwietnia. Właśnie dziś (2 maja) rynek przetestował obszar zdarzeń na 1277.00 jeszcze raz, a ten ponownie wytrzymał… będziemy czekać, by zobaczyć jak rozegra się sygnał Fakey z 24-go kwietnia, jednak siła i skuteczność obszarów zdarzeń oraz kluczowych poziomów wykresu jest niezaprzeczalna, co mogliśmy zobaczyć w tej lekcji!

Mam nadzieję, że podobała Ci się ta krótka lekcja na temat kluczowych poziomów i obszarów zdarzeń. Jasne jest, że obserwując i analizując czystą akcję cenową, rynek naprawdę ‘nigdy nie zapomina’, gdzie zaczynały się ważne ruchy. Ucząc się wykrywać te kluczowe poziomy i obszary zdarzeń możemy zaznaczać je na naszych wykresach. Kiedy rynek zaczyna się do nich zbliżać w przyszłości, mamy scenariusz z wysokim stosunkiem współczynnikiem zysku do ryzyka, na który warto zwrócić szczególną uwagę.

Proponuję najpierw nauczyć się handlować wejścia drugiej szansy na kluczowym poziomie / obszarze zdarzeń z sygnałem price action jako ‘potwierdzeniem’. Kiedy już zyskasz doświadczenie możesz spróbować omawiane dziś wejścia także ‘na ślepo’.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading From ‘Event Areas’ – Second Chance Trade Entry Strategies


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here