Naga MarketsW dzisiejszej lekcji podzielę się z Tobą bardzo potężną  “wskazówką”, która znacznie polepszy Twoje zrozumienie dynamiki ceny jak również to, jak czytać “goły” wykres.

“Wskazówka” jest powierzchownie nieco prosta, jednak będzie trochę bardziej zawiła jak się w nią zagłębimy i właśnie w tej części Ci dziś pomogę. To o czym mówię, to tendencja rynku, by nigdy nie zapominać, gdzie rozpoczął się większy ruch.

Ile razy widziałeś jak rynek cofał się do poziomu / obszaru, z którego rozpoczynał się główny ruch tylko po to, by respektować ten poziom przed wykonaniem kolejnego silnego ruchu kierunkowego? Dzieje się to na tyle często, że musisz zrozumieć i wiedzieć jak dobrze wykorzystać takie zachowanie, ponieważ tego typu scenariusz może zapewnić transakcje z bardzo wysokim prawdopodobieństwem oraz stosunkiem zysku do ryzyka.

Przejdźmy do wykresów, by wytłumaczyć tę potężną technikę

Zanim rozpoczniemy warto zauważyć, że omawiany temat nie należy do ‘nauk ścisłych’; jednak jego występowanie na rynku jest kluczowe do zrozumienia i daje do Twojej dyspozycji narzędzie podczas analizowania wykresów.

Pierwszy punkt, który musisz zrozumieć brzmi: rynek często “zapamiętuje” i respektuje miejsca, gdzie zaczynały się poważne ruchy. Oznacza to, że jeśli rynek cofa się z powrotem do poziomu lub obszaru skąd startował główny ruch, to często (nie zawsze) odbije ponownie od tego samego poziomu / obszaru. Dla nas, traderów price action jest to OGROMNA wskazówka i możemy wykorzystać ją do opracowania kilku technik wejścia o wysokim prawdopodobieństwie:

Na poniższym przykładowym wykresie możemy dostrzec kilka ważnych rzeczy jakie mają miejsce.

1) Kluczowy poziom oporu został ustanowiony blisko 9735.00 – 9700.00 na indeksie DAX 30. Ten kluczowy poziom i duży ruch spadkowy z niego ustanowił “obszar zdarzeń”.

2) Pierwszy poważny test tego kluczowego poziomu / obszaru zdarzeń nastąpił nieco ponad miesiąc później, rezultatem by niedźwiedzi sygnał pin bar, który doprowadził do kolejnego znacznego spadku.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Dla celów dzisiejszej lekcji powinieneś wiedzieć, że obszar zdarzeń to poziom lub niewielka strefa na wykresie, z której zapoczątkowany został duży ruch cenowy. Sygnał price action sam w sobie może zapoczątkować obszar zdarzeń, nie musi on być na istniejącym poziomie wsparcia lub oporu. Jednakże jeśli duży ruch startuje po sygnale price action w połączeniu z kluczowym wsparciem lub oporem, to jest to jeszcze silniejsza strefa zdarzeń.

3) Następną ważną rzeczą do zapamiętania było to, że jak rynek przetestował obszar zdarzeń kiedy uformował się sprzedażowy pin bar, odwrócił jeszcze raz, ponieważ rynek nie ‘zapomniał’ o tym obszarze…

Na powyższym wykresie nie tylko moglibyśmy handlować sprzedażowy sygnał pin bar z kluczowego oporu / obszaru zdarzeń, ale późniejszy test tej strefy moglibyśmy wziąć jako to, co nazywam ‘wejściem na ślepo’. Wejście byłoby w zasadzie zleceniem sell limit gdzieś w zakresie pin bara ze stopem ustawiony powyżej oporu blisko 9714.00 / maksimum pin bara. Nazywa się to ‘wyczekującym’ wejściem na ślepo w obszarze zdarzeń na cofnięciu. Czasami nazywam to też wejściem ‘drugiej szansy’.

Uwaga: Sygnał price action na kluczowym poziome lub w obszarze zdarzeń jest nieco ‘bezpieczniejszą’ techniką wchodzenia w pozycję niż ‘wejście na ślepo’, ponieważ daje nam swego rodzaju ‘potwierdzenie’, jednak jako traderzy price action ważne, byśmy byli zdolni odczytywać wykresy i rozumieć dynamikę obszarów zdarzeń, ponieważ nie zawsze otrzymamy sygnał price action. Zatem jeśli zyskasz doświadczenie możesz spróbować wejść ‘na ślepo’ w jednym z tych obszarów zdarzeń. Czasem nazywam też obszary zdarzeń ‘gorącymi punktami’ na rynku, ponieważ są to ważne, ‘gorące’ strefy, w których miały ostatnio miejsce znaczące zdarzenia związane z akcją cenową.

Spójrzmy na więcej przykładów:

Na poniższym wykresie widzimy dobry przykład tego jak używać obszarów zdarzeń zarówno z sygnałem price action jak i bez niego.

Zwróć uwagę na pierwszego pin bara z lewej strony wykresu, zainicjował on powstanie obszaru zdarzeń, ponieważ nastąpił po nim silnych ruch spadkowy. Wiedzieliśmy więc, że poziom ten / obszar w pobliżu pin bara byłby ważny w przypadku poźniejszych testów w przyszłości. Rzeczywiście, cena respektowała ten obszar zdarzeń podczas kolejnych re-restów.

Zakupowy pin bar z 27-go lutego byłby bardzo oczywistą transakcją, ponieważ odrzucił i fałszywie wybił się przez obszar zdarzeń, a cena w tym momencie wzrosła. Zauważ fajny ruch wzrostowy, który pojawił się w następstwie.

Następnie, kiedy rynek cofnął się z powrotem do obszaru zdarzeń 4-go kwietnia, mogliśmy z powodzeniem wchodzić w pozycje długą ‘na ślepo’ zleceniem buy limit blisko obszaru zdarzeń. Zwróć uwagę na potężny ruch w górę, który nastąpił w ciągu kolejnych czterech dni.

Spójrzmy teraz na kolejny przykład tego jak niedawny obszar zdarzeń naprowadził nas na potencjalne wejście ‘na ślepo’ lub po sygnale price action.

Zwróć uwagę na kluczowy obszar blisko 1.6670 oraz duży ruch spadkowy, który 24-go stycznia rozpoczął się z tego poziomu. Ten duży ruch powiedział nam, że był to poziom, którego rynek nie może ‘zapomnieć’ (obszar zdarzeń). Pin bar sprzedażowy z długim knotem uformował się tu 13-go marca, a ruch spadkowy z tego poziomu tylko umocnił go jako obszar zdarzeń. Wtedy też mieliśmy kolejny test obszaru zdarzeń, który doprowadził do niewielkiego spadku zanim rynek wzniósł się ponad ponad tę strefę. Teraz kiedy rynek powrócił do obszaru zdarzeń, wiedziałbyś już, że poziom ten był ważny.

Mogłeś wchodzić na ‘na ślepo’ zleceniem buy limit w obszarze 1.6700 – 1.6670, albo poczekać na sygnał kupna. W tym przypadku uformował się całkiem fajny sygnał pin bar, a cena w momencie pisania tego artykułu wciąż poruszała się w górę.

Mam nadzieję, że teraz zaczynasz widzieć jak rynek ‘nigdy nie zapomina’ o kluczowych poziomach wykresu i obszarach zdarzeń. Kiedy zdobędziesz więcej doświadczenia i zaznajomisz się z tymi poziomami, Twoje oczy zaczną natychmiast rysować je na wykresie dziennym, a Ty będziesz czuł większą pewność do swoich zdolności analizowania i handlowania na podstawie czystej akcji cenowej i poziomów.

Kolejny przykład był bardzo łatwy do zidentyfikowania. W listopadzie 2013-go roku mieliśmy dwa pin bary, które nakreśliły obszar zdarzeń blisko poziomu 0.8410. Kiedy cena wróciła do tego obszaru w połowie stycznia 2014-go roku, mieliśmy już na naszych wykresach narysowany ten kluczowy opór / obszar zdarzeń, a nasza uwaga skupiała się na cenie, kiedy ta zbliżała się do niego. Nie tylko wejście na ślepo w shorta zadziałało kiedy cena uderzyła w obszar zdarzeń przy 0.8410, ale mieliśmy także fajnego pin bara jako dodatkowe potwierdzenie prawdopodobnego ruchu spadkowego.

Widzimy, że rynek spadł w dół do kluczowego wsparcia w okolicach 0.8080 po pin barze jaki utworzył się 14-go stycznia w obszarze zdarzeń. Zwróć uwagę jak cena respektowała to kluczowe wsparcie, a rynek ‘nie zapomniał’ także o tym poziomie. Mówię Wam, to jest MOCNE!…

Rzućmy okiem na więcej przykładów, tak by cała idea wykrystalizowała się w Twoim umyśle…

Poniższy wykres dzienny przedstawia rynek złota, który jest jednym z moich ulubionych rynków. Na pierwszym z poniższych wykresów zauważysz kluczowy poziom / obszar zdarzeń utworzony w okolicach 1277.00. Zwróć uwagę na niewielkiego pin bar z 7-go sierpnia 2013. Ten pin bar oraz późniejszy potężny ruch wzrostowy mówi nam, że poziom 1277.00 był obszarem zdarzeń i warto mieć na niego oko jeśli cena ponownie przetestuje go w przyszłości.

Widzimy, że cena przetestowała ponownie ten poziom w październiku 2013-go roku, a wejście ‘na ślepo’ zadziałałoby tu dobrze z ciasnym stopem trochę trochę poniżej 1277.00. Jednakże przegapiając wejście lub czekając na ‘potwierdzający’ sygnał price action, taki wyraźny setup Fakey uformował się zaledwie kilka tygodni później, 15-go października. Ten sygnał Fakey w obszarze zdarzeń doprowadził do fajnego pchnięcia ceny w górę.

Teraz sprawy stają się jeszcze ciekawsze…

Wykres poniżej również przedstawia złoto i patrzymy na dokładnie ten sam obszar zdarzeń z powyższego wykresu. 1277.00 był ważnym poziomem i obszarem zdarzeń przez cały czas od utworzenia pin bara z 7-go sierpnia, którego omawialiśmy na wykresie powyżej.

Teraz patrzymy patrzymy na najnowsze dane za 3,5 miesiąca z wykresu dziennego złota i widzimy, że obszar zdarzeń przy 1277.00 jest wciąż w grze i działa całkiem dobrze.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Zauważ, że od początku tego roku cena testowała ten obszar zdarzeń czterokrotnie i za każdym razem wytrzymywał, przynajmniej początkowo. Ostatnio mieliśmy sygnał kupna w postaci formacji Fakey jaka utworzyła się w tym obszarze 24-go kwietnia. Właśnie dziś (2 maja) rynek przetestował obszar zdarzeń na 1277.00 jeszcze raz, a ten ponownie wytrzymał… będziemy czekać, by zobaczyć jak rozegra się sygnał Fakey z 24-go kwietnia, jednak siła i skuteczność obszarów zdarzeń oraz kluczowych poziomów wykresu jest niezaprzeczalna, co mogliśmy zobaczyć w tej lekcji!

Mam nadzieję, że podobała Ci się ta krótka lekcja na temat kluczowych poziomów i obszarów zdarzeń. Jasne jest, że obserwując i analizując czystą akcję cenową rynek naprawdę ‘nigdy nie zapomina’, gdzie zaczynały się ważne ruchy. Ucząc się wykrywać te kluczowe poziomy i obszary zdarzeń możemy zaznaczać je na naszych wykresach i kiedy rynek zaczyna się do nich zbliżać w przyszłości, mamy scenariusz z wysokim stosunkiem ryzyko/zysk, na który warto zwrócić szczególną uwagę.

Proponuję najpierw nauczyć się handlować wejścia drugiej szansy na kluczowym poziomie / obszarze zdarzeń z sygnałem price action jako ‘potwierdzeniem’. Kiedy już zyskasz doświadczenie możesz spróbować omawiane dziś wejścia ‘na ślepo’.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here