Naga MarketsHarmonic Trading 1

Przedstawiam drugą część „Trading ni sente nashi” czyli Harmonic Trading w obliczu ważnych danych makro. Zapraszamy również do przeczytania części I – „Trading ni sente nashi” czyli Harmonic Trading w obliczu ważnych danych makro część 1.


Wielkie pieniądze, szaleństwo, ogromne emocje, euforia, strach, chciwość, nadzieja, rezygnacja i wiele innych odczuć towarzyszy nam w naszej codziennej pracy na rynkach finansowych. Jak to opanować? Jak nie pogubić się w gąszczu ogromnego wyścigu? Metod jest bardzo wiele, ale każdy musi dopasować je do własnego charakteru. Przez około 17 lat trenowałem wschodnie sztuki walki i posiadam stopień mistrzowski 1 DAN w karate SHOTOKAN. Dyscyplina i duch wschodnich sztuk walki wiele mnie nauczył i dzięki temu wiele z tych nauk mogłem zaimplementować do mojej codzienności, w tym również pracy. W sztukach walki główne motto brzmi: „Karate ni sente nashi”, co w ogólnym ujęciu brzmi Karate nie jest sztuką agresji. Jako niezależny trader na rynku FOREX stosuję to również w mojej pracy.

„Trading ni sente nashi” – Trading nie jest sztuką agresji

Kolejny przykład przedstawia pary walutowe GBP/USD oraz EUR/USD z dnia 13 lutego bieżącego roku.

 Harmonic Trading 5

Rynki również pozostawały w silnym kontekście wzrostowym, tworząc przy tym układy geometryczne ABCD. Spodziewaliśmy się tego dnia ważnych danych z USA, które oczywiście okazały się gorsze od oczekiwań. Rynki zareagowały osłabieniem waluty amerykańskiej. Efektem tego był zysk na parze EUR/USD 28 pipsy przy ryzyku 3,8 pipsów i stosunku zysku do ryzyka 7:1. Natomiast GBP/USD zarobił 32 pipsy przy ryzyku 8 pipsów i stosunku zysku do ryzyka 4:1. Jak widzicie kolejny raz geometria wyprzedziła reakcję rynku, a może rynek celowo ustawił się w ten sposób? Kolejny przykład pokaże jak można wykorzystać geometrię do odczytywania intencji po reakcji rynku na dane. Zobaczmy na transakcję na parze walutowej USD/JPY z dnia 18 grudnia 2013 roku. Rynek zareagował na dane o godzinie 20:00 bezpośrednio z Rezerwy Federalnej z USA.

 Harmonic Trading 6

Początkowo mieliśmy do czynienia z fałszywym wybiciem, a następnie dużą świecą wzrostową. Jednak unikałem szaleństwa rynkowego. Czekałem na coś co mi podpowie jakie będą dalsze intencje rynku. Zauważcie, że powstał bardzo szybki układ ABCD. W tym dniu zarobiłem bardzo dużo, ale tylko na transakcji na parze USD/JPY stosunek zysku do ryzyka wyniósł 3:1. Czy uczestniczenie w szaleństwie rynkowym przyniosłoby wymierne korzyści? Myślę, że wiele osób zostało wyrzuconych z rynku na zleceniach SL, a Ci którzy się ostali najedli się sporo strachu ponieważ ich zlecenia obronne były bardzo duże. Na koniec przytoczę jeszcze jeden przykład również z rynku USD/JPY z 10 stycznia tego roku.

Harmonic Trading 7

Rynki po ogłoszeniu danych znowu dały fałszywy obraz wybicia w górę, a następnie zrealizowały spory zasięg w dół. Czy można było jeszcze dołączyć się? Oczywiście, że tak! Rynek wyrysował układ ABCD, który dokonał korekty całego ruchu w około 50%. Wejście było bardzo precyzyjne i znowu związane z silnym punktem reakcji. Ryzyko początkowe wynosiło około 4 pipsy, a łączny stosunek zysku ryzyka przy zamknięciu transakcji to aż 13:1. Zauważcie, że wcześniej rynek nie dał żadnej wskazówki, a jedynie pozostawał w wąskiej konsolidacji.

Tak właśnie wygląda moje KATA na rynku. Jestem zdecydowanie zwolennikiem gry poza takimi wydarzeniami i przewiduję ruchy moich niewidocznych przeciwników w warunkach spokojnych. Jednak jeśli już chcę dołączyć się do rynku dynamicznego i emocjonalnie wzburzonego to zawsze szukam wskazówek na podstawie reakcji ceny. To zdecydowanie najlepszy wskaźnik z jakim mamy do czynienia. Przewaga inwestora, który posiada własne KATA w odniesieniu do tego, który go nie posiada polega właśnie na umiejętności przewidzenia ruchów rynku. Nie zawsze uda nam się tego dokonać ponieważ nie ma metod, które mają skuteczność 100%, ale jesteśmy w stanie uzyskać rozsądną statystykę naszych transakcji.

Zachęcam Was do znalezienia własnego KATA na rynku i jego rygorystycznego stosowania. Efekty, które zaczniecie zauważać będą zdumiewające.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here