Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Live Trading Will Teach You More than Demo Trading


Jestem za tym, aby ludzie ćwiczyli swoją strategie na koncie demo. Moja społeczność gromadzi 15 tysięcy osób, a ich wspólnym mianownikiem jest to, że handlują oni na koncie demo zbyt długo. Ostatecznie, ich konto demo rośnie oraz zdobywają solidne ‘obycie’ z wykresami i doświadczenie, ale gdy tylko zaczynają spekulować na rachunku rzeczywistym zaczynają szybko tracić pieniądze. Z artykułu dowiesz się, dlaczego traderzy tak robią i jak tego uniknąć.

Trading na rachunku demonstracyjnym z pewnością powinien ci towarzyszyć, nie zrozum mnie źle. Ale koniec końców, jeśli nie wskoczysz na głęboką wodę i nie zmoczysz sobie stóp, nigdy nie rozwiniesz niezbędnych umysłowych umiejętności, które pozwalają odnieść sukces na rynku. Tak jak pilot nie może całe życie latać na symulatorze lub lekarz, który praktykuje wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, tak ty nie możesz zbyt długo działać na rachunku demo jeśli chcesz odnieść sukces w realnym świecie tradingu.

Konto demo różni się od rachunku rzeczywistego

Konto demo jest tylko symulacją, innymi słowy rachunek nie jest ‘prawdziwy’ i nie odzwierciedla żywych warunków rynkowych (oczywiście dlatego nazywane jest kontem demo). Dokładniej mówiąc, konto demo pokazuje często inne ceny, realizację zleceń, poziomy stop loss, itp. Nigdy nie zdobędziesz tego samego ‘perfekcyjnego’ doświadczenia na rachunku demo jakie uzyskasz handlując na rachunku rzeczywistym.

Więc co to oznacza dla ciebie? Po prostu znaczy to, że handel na demo nie nauczy cię tak dobrze i tak dużo jak trading na koncie rzeczywistym. Jeśli twoim celem jest konsekwentny trading i zarabianie prawdziwych pieniędzy, musisz rozpocząć grę na koncie rzeczywistym. Kiedy już nauczysz się efektywnej strategii, powinieneś ćwiczyć na koncie demo jedynie przez okres jednego do trzech miesięcy, zanim wdrożysz ją na rachunku rzeczywistym.

WAŻNA UWAGA: Tylko dlatego, że powiedziałem, iż powinieneś ruszyć na ‘głęboką wodę’ i spróbować tradingu na rachunku rzeczywistym po 1-3 miesiącach to NIE znaczy, że powinieneś ryzykować dużo pieniędzy, nawet jeśli masz spory kapitał do zaryzykowania. GORĄCO POLECAM ryzykowanie jedynie niewielkich kwot wyrażonych w walucie twojego rachunku, którymi nie będziesz zbytnio przejmował się po stracie. Szczególnie gdy zaczynasz trading na rachunku rzeczywistym, krytycznie ważną rzeczą jest, by ryzyko na transakcję było bardzo niewielkie, ponieważ musisz poczuć się komfortowo z obsługą platformy handlowej i różnicami w funkcjonowaniu rachunku demo w stosunku do konta rzeczywistego.

Wreszcie, gdy budujesz doświadczenie i pewność siebie przy niewielkich kwotach, możesz zwiększyć twoje ryzyko na transakcję, dopasowując je do własnych zdolności tradingowych oraz tolerancji na ryzyko. Ważne jest, by pamiętać, że poziom ryzyka na transakcję będzie się znacznie różnił u traderów. Wbrew temu co twierdzi się na wielu witrynach internetowych, po prostu nie ma systemu zarządzania ryzykiem, który będzie działał idealnie dla każdego tradera. To dlatego jestem zwolennikiem mierzenia ryzyka w walucie twojego rachunku (np. w złotówkach, dolarach), a nie procentowo czy też w pipsach, ponieważ osobistą sprawą każdego tradera jest jego poczucie komfortu w przypadku potencjalnej starty w danej transakcji.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

W pewnym momencie, musisz zmusić się do przejścia na konto rzeczywiste, nie daj się uwięzić na demo, na zawsze. Nie daj się też zwieść pozorom. Przekonywanie twojego mózgu, że jesteś dobry na demo, a następnie przejście na konto real, gdzie wydajność kuleje, nie jest ani produktywne, ani mądre. To nasuwa pytanie, na które odpowiem w następnej sekcji: dlaczego ludzie, którzy dobrze handlują na demo, tracą pieniądze gdy przechodzą na rachunek rzeczywisty.

Złudne pozory rodzą fałszywą pewność siebie

Jak powiedzieliśmy powyżej, konto demo nie działa dokładnie tak samo jak konto live. Dlatego też nie zbudujesz za ich pomocą prawdziwych umiejętności umysłowych potrzebnych w tradingu, tak jak ma to miejsce w przypadku rachunków rzeczywistych. 

Głównym powodem tego, że traderzy radzą sobie lepiej na demo niż na koncie rzeczywistym jest po prostu to, że emocje nie mącą ich osądu i nie wpływają na podejmowane decyzje

Nie jesteś przywiązany do pieniędzy znajdujących się na koncie demo. Nawet jeśli handlujesz takimi samymi kwotami jakimi planujesz działać na rachunku rzeczywistym i restrykcyjnie trzymasz się planu – to wciąż nie będzie to samo. Traderzy często skarżą się na spocone dłonie i przyspieszone bicie serca, kiedy pierwszy raz zawierają transakcje ‘na żywo’. Dzieje się tak dlatego, że powaga sytuacji wreszcie zaczęła oddziaływać zarówno na ich stan psychiczny jak i fizyczny.

Nie zawsze oczywiste dla ludzi jest, że handlowanie ‘papierowymi pieniędzmi’ stanowi główny powód, dla którego faktycznie zarabiają na kontach demo. Część rzeczy, które nie mają konsekwencji w świecie tradingu na demo powoduje, że traderzy włączają je do prawdziwej gry. Mowa tu o:

  • ustalaniu wielkości pozycji bez żadnego racjonalnego lub logicznego wytłumaczenia, czego nie powinno się robić na rachunku rzeczywistym,
  • rozwijaniu pewności siebie i zdolności w częściowo fałszywych okolicznościach.

Kiedy spekulujesz prawdziwymi pieniędzmi, odczuwasz emocjonalną huśtawkę, której nie doświadczysz na demo. Dlatego też zdolności i pewność siebie rozwijana na demo, niekoniecznie pomoże ci w rzeczywistym świecie tradingu, a nawet może zaszkodzić.

Traderzy mają skłonność do przechodzenia na konto rzeczywiste z fałszywą pewnością siebie i dużą nadzieją zbudowaną na złudnych przesłankach, a to może spowodować, że zaczną tracić realne pieniądze, ponieważ nie rozumieją w pełni związanego z tym ryzyka, albowiem na koncie demo tak naprawdę go nie było.

Im szybciej przejdziesz na konto rzeczywiste tym lepiej dla ciebie. Nie musisz od razu wpłacać wielkiej kwoty, zacznij od małego konta i buduj je, wtedy zyskasz zrozumienie, o co tak naprawdę chodzi w realnym świecie tradingu.

Profesjonalny piłkarz w zawodowej drużynie piłkarskiej, który miał zły sezon wraca do treningu, ale może nigdy nie dostać szansy zagrania ponownie na żywo. Jak zatem może z powrotem znaleźć się w ‘prawdziwej’ grze?

Lekarz nigdy nie zdobędzie realnego doświadczenia jeśli nie będzie leczył prawdziwych pacjentów. Jeśli lekarz popełni błąd może powrócić do nauki i treningu, ale jeśli nie wróci do pracy z pacjentami, nigdy nie poczuje jak to naprawdę jest.

Jak prawidłowo zacząć trading na rachunku rzeczywistym

Jeśli grasz w pokera dla zabawy, bez zaangażowania realnej gotówki – myślisz i czujesz się inaczej niż gdybyś grał ze stawką $500. To samo ma zastosowanie do tradingu. Będziesz myślał i czuł się inaczej handlując na koncie demo w przeciwieństwie do konta rzeczywistego. Tak więc to, że jesteś dobry na koncie demo, niekoniecznie oznacza, że będziesz równie dobry w handlu na koncie real ryzykując ciężko zarobione pieniądze. To czego uczysz się na demo nie będzie miało znaczenia jeśli nie możesz równie dobrze handlować na rachunku rzeczywistym. Przechodzenie na rachunek rzeczywisty jest istotne i lepiej zrobić to wcześniej niż później, ale jest kilka ważnych rzeczy do rozważenia zanim zaczniesz realny trading.

Jak na ironię, kluczem do pomyślnego tradingu na realnym koncie jest odtworzenie tego samego ‘oderwanego’ stanu umysłu, gdzie nie utożsamiamy się z naszymi transakcjami, a który naturalnie występuje kiedy handlujesz na demo. Chociaż nie wierzę, że możliwe jest 100-stu procentowe oderwanie się od swoich transakcji tak jak ma to miejsce na demo, to sądzę, że można być cholernie blisko tego stanu.

OTO KILKA WSKAZÓWEK, jak zmniejszyć wpływ emocji na rzeczywisty trading…

– Zacznij od małych pozycji i zwiększaj je, gdy zyskasz prawdziwe doświadczenie i pewność siebie, a twoja krzywa kapitału zacznie piąć się w górę. Nawet rozpoczęcie od małego poziomu ryzyka pozwoli ci poczuć i zdobyć umiejętności do handlowania na rachunku rzeczywistym. Nie ma potrzeby abyś wchodził na rynek ryzykując sporą część twojego kapitału, wręcz nie powinieneś tego robić! Nie zwiększaj też pozycji zbyt szybko, jest to ogromny błąd, który popełnia wielu traderów.

– Zaakceptuj, że strata jest częścią tradingu i naucz się radzić sobie z nią przez właściwe zarządzanie pieniędzmi. Fakt, że będziesz miał stratne zagrania tak naprawdę nie wpływa na ciebie do czasu, gdy zaczniesz handlować na koncie rzeczywistym, ponieważ na demo nie odczuwasz straty.

– Najpierw ucz się i ćwicz prostą metodę handlu – proponuje tu price action. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, upewnij się, iż można śmiało powiedzieć, że poznałeś ją dokładnie, zanim rozpoczniesz trading na żywo. Nie improwizuj, musisz używać konta demo przez 1 do 3 miesięcy jak już wcześniej wspominałem, ale nie zostawaj na nim dłużej gdyż wyświadczysz tym sobie ‘niedźwiedzią przysługę’. Prędzej czy później musisz podjąć decyzję, by wskoczyć do wody i zacząć ‘pływać’, ponieważ jeśli nie nauczysz się jak pływać z ‘dużymi rybami’, nigdy nie zdobędziesz umiejętności potrzebnych, aby utrzymać się na powierzchni ‘oceanu’, którym jest trading w realnym świecie.

To również może Cię zainteresować:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Live Trading Will Teach You More than Demo Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here