Naga Marketszyskowny statementTo już niemal trzy miesiące od kiedy na łamach portalu Comparic.pl ogłosiłem światu, że zamierzam wziąć na warsztat i przetestować social trading, czyli jeden z najnowszych trendów w świecie inwestycji, który bezpośrednio z rozwojem tzw. sharing economy, czyli ekonomii opartej o dzielenie się. Mimo, że początkowo byłem dość sceptycznie nastawiony i cały ten projekt wydawał mi się swego rodzaju eksperymentem, który nie miał prawa się powieść, to jednak dziś podchodzę do tego nieco inaczej.


Jak prognozuje portal eMarketer, obecnie z rozwiązań związanych z ekonomią dzielenia się korzysta już blisko 70 milionów Amerykanów, a ta liczba ma wzrosnąć o kolejne 20 milionów w przeciągu najbliższych trzech lat. To właśnie te liczby sprawiły, że postanowiłem przetestować social trading na własnej skórze. W tym celu założyłem specjalny rachunek u brokera Naga Markets, który zasilony został kwotą 10 tys. euro. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy wyselekcjonowałem grupę traderów, których transakcje kopiowałem. W kolejnych artykułach przedstawiałem Wam sylwetki tych osób. Wszystkie artykuły dotyczące tego testu możesz znaleźć w zakładce Social Trading.

Ponieważ projekt ten ma być w 100% jawny, moje konto zostało podpięte do MyFxBook, gdzie każdy z Was, na bieżąco może śledzić jak zarabiam i tracę. Zdaje sobie jednak sprawę, że nie każdy ma czas (i chęci) by to kontrolować na bieżąco, dlatego też regularnie zamierzam publikować podsumowania, dzięki którym będziecie wiedzieć, czy nawet nie posiadając wiedzy na temat spekulacji, można skutecznie inwestować i zarabiać.

Podsumowujemy trzeciego miesiąc social tradingu

Miesiąc temu opublikowałem podsumowanie mojego drugiego miesiąca przygody z social tradingiem. Dziś przyszedł czas na kolejne sprawozdanie. Na przestrzeni minionego miesiąca przedstawiłem Wam profile dwóch kolejnych traderów, których transakcje postanowiłem kopiować. Okazuje się więc, że w chwili obecnej kopiuję już zagrania ośmiu traderów. Nie będę po raz kolejny przedstawiał ich profili, gdyż bez problemu możecie znaleźć je w kategorii ‘Social Trading’.

Podsumowanie trzeciego miesiąca social tradinguW ciągu tych trzech miesięcy skopiowałem 265 pozycji, z których 223 okazały się zyskowne a 42 stratne. Oznacza to, że moja skuteczność plasuje się na poziomie 84%. To właśnie między innymi dzięki doborze do mojego teamu tak skutecznych traderów, w ciągu tych trzech miesięcy zarobiłem ponad 1531 € tj. 15,31%.

Podsumowanie trzeciego miesiąca social tradingu

Podsumowanie trzeciego miesiąca social tradinguNajwiększy udział w wypracowanym zysku ma juan43, dzięki któremu zarobiłem ponad 1075 €. Największą stratę przyniósł mi natomiast fernando6391, który był pierwszym inwestorem w moim teamie. Warto przy tym zaznaczyć jednak, że pomimo wygenerowanej, ogólnej straty, na przestrzeni minionego miesiąca wypracował on zysk dzięki któremu strata ta zmniejszyła się do nieco ponad 52 € z ponad 120 €.

To jeszcze nie koniec!

Dzisiejsze podsumowanie nie oznacza końca tego projektu. Trzy miesiące testów to zdecydowanie zbyt krótki czas, by ocenić skuteczność social tradingu. W kolejnych tygodniach kontynuować będę zatem poszukiwania traderów, których zagrania skopiuję. Korzystając z okazji zachęcam Cię zatem do śledzenia zakładki ‘social trading’, gdyż już jutro wkrótce pojawi się artykuł przedstawiający profil kolejnego członka mojego teamu.

Jeżeli Ty również chciałbyś poznać uroki Social Tradingu, polecam abyś samemu przetestował platformę Naga Trader. Jeżeli znajdziesz interesujących traderów, których Twoim zdaniem warto obserwować, napisz proszę ich nicki w komentarzu pod tym artykułem.

Równocześnie chciałbym Cię także zaprosić na specjalny webinar, który odbędzie się w najbliższą środę tj. 14 listopada 2018 r. W trakcie tego spotkanie postaramy się w prosty i przejrzysty sposób przedstawić najczęściej popełniane błędy oraz wskażemy (wydawać by się mogło) banalnie proste rozwiązania, dzięki którym zminimalizujesz ponoszone straty i zmaksymalizujesz zyski.

Zapisz się już dziś!


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG posiadającej własny, potężny EKOSYSTEM z szeroka gamą produktów finansowych. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd setupów od Niala Fullera, 12-16 listopada 2018
Następny artykułInwestujesz? Sprawdź jak robić to jeszcze prościej!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

7 KOMENTARZE

 1. Nie pisałem – w przeszłości – jak w otwartych pozycjach był zysk i nie będę pisał teraz jak jest strata. Jak wspomniałem juz wcześniej, oceniamy to, co zastało już zamknięte. To jest social trading co oznacza, że nie ja podejmuję decyzje jakie pozycje są otwierane i kiedy są zamykane. Cały projekt jest swego rodzaju eksperymentem, który ma mi i innym dać odpowiedź na pytanie: czy social trading jest faktycznie taki cudowny jak się go przedstawia? Jeżeli rachunek zostanie wyzerowany, to otwarcie to pokażemy i napiszemy, że straciliśmy. Nie zamierzam niczego ukrywać.

  Jeżeli ktoś sięga pamięcią do jesieni 2017 r. to może przypomnieć sobie jak testowałem różne strategie dla opcji binarnych. Większość z nich była lipna i przynosiła straty. Nie ukrywaliśmy tego. Otwarcie to wszystko opisywałem i przedstawiałem szczegółowe statystyki. Tu będzie podobnie.

 2. 95% straty generuje Apple, splolka poleci z 5% w dol i nie ma rachunku. Miesiac temu pokazaliscie wykres z equity a w tym miesiacu ukryliscie.
  Jezeli piszesz ze zarobiles w 3 miesiace 1,5 k to tak samo powinnes napisac w artykule ze jest starta ponad 3k

 3. Drogi Prezesie,

  Od samego początku projekt jest w 100% jawny i nic nie ukrywamy. W każdym artykule podajemy link do MyFxBook i każdy ma pełen wgląd we wszystkie dane dotyczące konta. Od samego początku statystyki opieramy też na zamkniętych pozycjach. Tak jak nie powinno się liczyć niezaksięgowanych (papierowych) zysków czy analizować niedomkniętych świec, tak samo nie analizujemy niezamkniętych pozycji. Nie oznacza to jednak, że mamy cokolwiek do ukrycia. Wręcz przeciwnie, gdyby tak było to nie podawalibyśmy za każdym razem linku do MyFxBooka.

  Nie znamy dokładnie wszystkich szczegółów strategii, na podstawie których handlują traderzy, których zagrania kopiujemy. Nie powinniśmy więc oceniać ich niedokończonej pracy. Oceniamy to, co zastało już zamknięte. Na tej podstawie obliczmy skuteczność i zyskowność. Wielu było takich, którzy chwalili się niezaksięgowanymi zyskami, które chwilę później zamieniały się w straty. My opieramy się tylko na tym, co potwierdzone i niezmienne.

  Warto też wziąć pod uwagę, że mimo, iż kwota strat z otwartych pozycji nie jest najmniejsza, to jednak nie została ona wygenerowana przez przetrzymywanie jednej pozycji. Suma ta wynika z niemal 100 otwartych pozycji więc średnie ryzyko ponoszone w poszczególnych pozycjach nie jest aż tak duże. Trzeba też uwzględnić, że to strata wygenerowana przez kilku (a nie jednego) traderów handlujących na różnych instrumentach. Okazuje się więc, że pozycje są dość mocno zdywersyfikowane i obecny wynik może okazać się tylko przejściowy.

  Zauważam, że jeden z inwestorów ma spory problem z zamykaniem stratnych pozycji i dość długo je przetrzymuje. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie są to osoby, które na rynku handlują od wczoraj. Ponadto wszyscy, których kopiujemy handlują na rachunkach realnych (w większości znacznie większych niż mój) więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można sądzić, że podejmują racjonalne decyzje i nie grają “na pałę”.

  Zapewniam jednak, że jeżeli traderzy pozamykają swoje pozycje na stracie i rachunek wykaże stratę, to nie będę jej ukrywał i również wszystko dokładnie opisze i pokarzę. Na ten moment jest jednak moim zdaniem jeszcze za wcześnie, by to jednoznacznie skreślać i pisać, że social trading jest zły i szkoda na niego czasu. Opieramy się na zaksięgowanych wynikach i takowe będziemy analizować. Jeżeli pojawi się Ciąg strat to również go pokażemy. Nie mamy żadnego interesu w tym, żeby kolorować rzeczywistość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here