Poniższa analiza została wykonana przy pomocy autorskiej platformy mobilnej dostarczanej przez regulowanego przez CySEC brokera. O analizowaniu wykresów za pomocą telefonu lub tabletu przeczytasz w osobnym artykule.
- W analizie przyglądamy się indeksowi dolara, ETF-owi ARK Genomic Revolution oraz cenie ropy
- Kurs ropy ma oparcie w postaci reakcyjnej polityki podażowej OPEC+
- ETF Ark Genomic Revolution może wykorzystać rozwój branży biotechnologicznej
- Ropa może podrożeć w 2021 r. wraz z odbudową gospodarczą i potencjalnym końcem pandemii
Ark Genomic Revolution
Ten ciekawy ETF ukierunkowany jest na spółki, które miałyby skorzystać na rozwoju takich branż i dziedzin nauki jak: komórki macierzyste, bioinformatyka, CRISPR, diagnostyka molekularna czy zastosowania biotechnologii w rolnictwie.
Te artykuły również Cię zainteresują
Branże te zdaniem m.in. firmy konsultingowej McKinsey czeka duży postęp w kolejnych latach i będą one trzonem rozwoju nowoczesnych technologii w rozpoczętej dekadzie.
ETF o tickerze ARKG notowany jest od ponad 5 lat, a ostatni rok przyniósł zwyżkę o imponujące 178,22%. Choć korekta może wisieć w powietrzu, to w perspektywie długoterminowej inwestycja w ETF może spotkać się z wiatrem w plecy ze strony rozwoju nauki.
Więcej informacji o tym ETF dostępne jest pod tym linkiem.
US Dollar Index
Indeks dolara amerykańskiego w obliczu ultraluźnej polityki Rezerwy Federalnej czeka zapewne dalsze osłabienie, a ujemne realne stopy procentowe nie będą w tym przypadku wsparciem.

Pakiet stymulacji fiskalnej, który niedawno został zatwierdzony przez Kongres oraz prezydenta Donalda Trumpa tylko zwiększy oczekiwania inflacyjne, które dzięki zapowiedziom Fed i tak są wysokie.
Światowa sytuacja gospodarcza zdaje się ulegać poprawie, a to będzie skutkowało likwidacją rezerw w dolarze przez banki i rządy państw z całego globu. Zatem, bardziej prawdopodobna jest kontynuacja trendu deprecjacyjnego amerykańskiej waluty.
CHCĘ WYPRÓBOWAĆ APLIKACJĘ MOBILNĄ CAPITAL.COM
Ropa naftowa
OPEC+ przed miesiącem udowodnił, że jeśli jest to konieczne, to będzie reagował na zmieniającą się sytuację podażową na światowym rynkach ropy naftowej. Choć poziomy ograniczeń produkcji ropy miały zmniejszyć się o 2 mln baryłek dziennie, to przedstawiciele kartelu podjęli decyzję o redukcji zaledwie o 500 tys. z uwagi na rosnące obawy wolniejszej odbudowy gospodarczej w Europie i USA.

Mobilność obywateli wraz ze spodziewanym luzowaniem restrykcji w II kw. i III kw. 2021 r. spowodować może wzrost popytu na paliwa, a stymulacja fiskalna w USA i Unii Europejskiej pomoże w odbudowie rynku.
Cena ropy naftowej może wzrosnąć do nawet 60 dol. w 2021 r., a pisaliśmy o tym m.in. w naszej prognozie dostępnej pod tym odnośnikiem (prognoza).
Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:
- Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – kryptowaluty
- Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!
- Prognozy Comparic.pl na 2021 rok – Ropa naftowa i złoto. Czy złoto zdobędzie nowe maksima?