Poniższa analiza została wykonana przy pomocy autorskiej platformy mobilnej dostarczanej przez Capital.com, regulowanego przez CySEC brokera. O analizowaniu wykresów za pomocą telefonu lub tabletu przeczytasz w osobnym artykule.
- W analizie przyglądamy się kursowi GBP/USD, cenie ropy oraz kursowi USD/JPY
- Przecena na ropie może być okazją inwestycyjną
- Kurs funta z dużym zagrożeniem scenariuszem hard brexitu
- Sytuacja polityczna w Japonii może ulec poprawie to wpłynie na aprecjację jena
Kurs GBP/USD wybija z oporu na 1,28000
Kurs funta względem dolara zaliczył silny dwutygodniowy spadek, który rozpoczął się wyznaczeniem tegorocznego maksimum w okolicach 1,35000. W poniedziałek kurs zmaga się ze wsparciem w okolicach 1,28000 dol.
Te artykuły również Cię zainteresują
W przypadku realizacji scenariusza wzrostowego, kurs może powrócić do poziomów powyżej 1,29000 a może nawet 1,30000 dol. Aby tak się stało, funt wymaga wsparcia rynkowych sentymentów wynikających np. z pozytywnych informacji w sprawie umowy handlowej z Unią Europejską lub przełomu w opracowaniu brytyjskiej szczepionki.
Warto zatem śledzić informacje z Wielkiej Brytanii, bowiem ziszczenie się scenariusza hard brexit może załamać kurs jeszcze bardziej.
Ropa WTI
Ropa naftowa taniała przez ostatnie 2 tygodnie, tracąc zyski wypracowane przez ostatnie trzy miesiące, czyli od początku czerwca. Obecnie ropa wybija ze wsparcia w okolicach 37 dol.
Spadki wywołane były załamaniem oczekiwań dotyczących odbudowy popytu na paliwa, które spowodowały niepewność wśród globalnych inwestorów. Impulsem była także aprecjacja dolara, która rozpoczęła się z początkiem września.
Bieżące sentymenty mogą wywołać nieznaczną aprecjację, przede wszystkim w Zatoce Meksykańskiej szaleje kolejny tropikalny sztorm zamykając dużą część infrastruktury naftowej w regionie. Wpłynie to na zmniejszenie podaży i wzrost cen surowca.
CHCĘ WYPRÓBOWAĆ APLIKACJĘ MOBILNĄ CAPITAL.COM
Kurs USD/JPY w formacji chorągiewki
Kurs USD/JPY znajduje się u samego końca formacji chorągiewki, która tworzona jest już od trzech tygodni. Przecięcie chorągiewki jest w okolicach poziomu 106,000 jenów i być może już dzisiejsza poniedziałkowa sesja pokaże ruch, który wskaże dalsze zachowanie kursu.

Jak na razie w poniedziałek rano zarówno dolny, jak i górny cień poniedziałkowej świecy wskazał na kontynuację formacji chorągiewki.
Zarówno oscylator MACD jak i RSI są w neutralnym położeniu, zatem być może większy ruch kursu nie zostanie zrealizowany, a kurs będzie konsolidował w zakresie od 105,100 do 107,000 jenów. Należy zatem dokładnie śledzić sentymenty związane z ruchami dolara oraz sytuacją polityczną w Japonii.
W poniedziałek rano zatwierdzony został nowy kandydat na stanowisko premiera ze strony partii rządzącej. Jego zatwierdzenie oznacza kontynuację Abenomiki, jednak ewentualne komplikacje mogą wpłynąć na zachowanie kursu jena.
Autor poleca również:
- Goldman Sachs: kurs EUR/USD jest niedowartościowany, wartość godziwa to 1,3000 dol.
- TikTok: umowa z Oracle bliżej niż z Microsoft Corp
- Cena złota w długim terminie w górę nawet do 2700 dol., twierdzi Credit Suisse