Naga MarketsJeśli miałbym sprowadzić moją strategię na rynku Forex do jednego prostego wyrażenia to brzmiałoby ono w ten sposób: Handlowanie prostych sygnałów price action z poziomów konfluencji na rynku.

W niniejszej lekcji zamierzam wyjaśnić jak znajdować wejścia o wysokim prawdopodobieństwie poprzez wyszukiwanie sygnałów price action z poziomów / obszarów konfluencji na rynku. Zacznijmy więc od zdefiniowania dwóch narzędzi tradingowych, które omówimy w dzisiejszym wpisie:

Price action: akcja cenowa jest ruchem ceny rynkowej w określonym przedziale czasowym. Ucząc się czytać akcję cenową na rynku możemy określić jego nastawienie co do kierunku, jak również handlować na podstawie powtarzających się formacji czy setupów price action, które odzwierciedlają zmiany lub kontynuację w sentymencie rynkowym.

Konfluencja: Punkt na rynku, gdzie przecinają się dwa lub więcej poziomów, formując tym samym “gorący punkt” lub punkt zbiegu na rynku. W słowniku konfluencja oznacza “łączenie / spotykanie się ludzi lub rzeczy; zbieg”. Więc w zasadzie kiedy szukamy obszarów konfluencji na rynku, szukamy obszarów, gdzie przecinają się dwa lub więcej poziomów / narzędzi analitycznych.

Niektóre z elementów konfluencji jakich szukam na wykresie:

●  Trend wzrostowy lub spadkowy; “Trend” sam w sobie jest jednym z elementów konfluencji.

●  Wykładnicze średnie kroczące; Używam 8- i 21-dniowej EMA na wykresie dziennym w celu ułatwienia identyfikacji trendu oraz dynamicznego wsparcia / oporu. Obie te średnie są elementami lub poziomami, które mogą dodać zbieżności setupowi price action.

●  Statyczne (horyzontalne) poziomy wsparcia i oporu. “Klasyczne” poziomy horyzontalnego wsparcia i oporu, które zwykle łączą szczyty ze szczytami oraz dołki z dołkami.

●  Obszary zdarzeń. Poziomy na rynku, gdzie miało miejsce znaczące zdarzenie price action. Może to być silny ruch kierunkowy po uformowaniu sygnału price action lub po prostu odrzucenie poziomu, po którym następuje silny ruchu kierunkowy… Jakieś istotne “wydarzenie” musi wystąpić w pewnym punkcie rynku, wtedy możemy rozważać to jako obszar lub poziom zdarzeń.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

●  Poziomy 50-procentowego zniesienia. Osobiście obserwuje poziomy zniesienia od 50% do 61,8% jako jeszcze jeden element konfluencji. Nie zagłębiam się we wszystkie pozostałe zniesienia Fibonacciego, gdyż myślę, że są one zbyt uznaniowe i czysto przypadkowe, by je wykorzystywać. Powszechnie wiadomo, że większość głównych ruchów na rynku zazwyczaj jest znoszone w około 50% po ich utworzeniu. Jednak wszystkie pozostałe poziomy Fibonacciego są po prostu przypadkiem typu “jeśli naniesiesz wystarczająco dużo poziomów na swoje wykresy, któreś z nich muszą zostać trafione…”, innymi słowy są one bardziej mylące niż istotne czy praktyczne.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

5 powyższych elementów to tylko niektóre z poziomów jakie mogą się przecinać tworząc obszar konfluencji na rynku. Istnieją również poziomy intra-day oraz inne obserwowane przez nas czynniki konfluencji, które omawiam na moim kursie price action.

Łączenie poziomów konfluencji z sygnałami price action

Kiedy analizuje rynki szukam przede wszystkim rzucających się w oczy formacji price action, które utworzyły się w miejscach konfluencji. Oczywiście nauczenie się tego, co stanowi “oczywisty” lub wysoce prawdopodobny setup oraz miejsce konfluencji jest wynikiem edukacji i czasu spędzonego przed wykresami, jednak tak naprawdę nauka nie musi zajmować dużo czasu. Kiedy zauważysz sygnał o wysokim prawdopodobieństwie możesz zacząć analizować strukturę rynku i kontekst w jakim uformował się sygnał. Sprawdź elementy konfluencji wypunktowane powyżej i zobacz czy dwa lub więcej z nich są zgodne z sygnałem price action. Jeśli tak, być może po prostu masz transakcję wartą zaryzykowania pieniędzy.

Oto przykład oczywistego setupu pin bar na wykresie dziennym, którego wspierały 4 elementy konfluencji:

 1. Pin bar miał konfluencję z dominującym trendem spadkowym, gdyż jak się utworzył wskazywał na sprzedaż zgodną z trendem.
 2. Pin bar ukazywał wyraźne energiczne odrzucenie dynamicznego oporu jakie zapewniał kanał średnich EMA 8/21.
 3. Pin bar odrzucał również horyzontalny poziom oporu.
 4. Pin bar uwidocznił wyraźne i dynamiczne odrzucenie poziomu 50-procentowego zniesienia ostatniego ruchu spadkowego.

W kolejnym przykładzie widzimy setup z pin barem na wykresie dziennym złota, który również posiada 4 wspomniane wyżej czynniki konfluencji:

 1. Pin bar wykazuje konfluencję ze świeżo utworzonym trendem wzrostowym, a po uformowaniu jego wymowa wskazywała na kupno z trendem.
 2. Pin bar ukazywał wyraźne i energiczne odrzucenie dynamicznego wsparcia jakie zapewniał kanał średnich EMA 8/21.
 3. Pin bar odrzucał również horyzontalny poziom wsparcia.
 4. Pin bar uwidocznił wyraźne i dynamiczne odrzucenie poziomu 50-procentowego zniesienia ostatniego ruchu wzrostowego.

W kolejnym przykładzie widzimy formację inside bar na wykresie dziennym pary walutowej GBPUSD, które posiada 3 zbiegające się elementy.

 1. Inside bar wykazuje konfluencję z silnym trendem spadkowym jaki miał miejsce. Mając “wagę” i momentum trendu przemawiające za sygnałem, który rozważasz, masz tak naprawdę duże poparcie dla swojej transakcji.
 2. Inside bar uformował się po niewielkim cofnięciu wzrostowym do kanału dynamicznego wsparcia jakie zapewniały 8- i 21-dniowa EMA.
 3. Inside bar uformował się na horyzontalnym poziomie oporu.

Kiedy otrzymamy wiele czynników konfluencji tak jak w tym konkretnym przykładzie, jest to dla nas bardzo dobry znak bowiem daje nam swego rodzaju “potwierdzenie”, że transakcję warto wziąć…

W następnym przykładzie widzimy formację Fakey pin bar combo na wykresie 4-godzinnym pary walutowej GBPJPY, która miała 3 wspomniane wyżej czynniki konfluencji:

 1. Ta formacja Fakey zbiegała się z silnym trendem spadkowym jaki miał wtedy miejsce. Mając “wagę” i momentum trendu przemawiające za sygnałem, który rozważasz, masz tak naprawdę duże poparcie dla swojej transakcji. Rynek spadał również na wykresie dziennym w czasie kiedy na H4 utworzył się ten sygnał, co dodaje więcej wagi / konfluencji do naszego setupu.
 2. Fakey utworzył się na horyzontalnym poziomie wsparcia.

Kiedy otrzymamy wiele czynników konfluencji tak jak w tym konkretnym przykładzie, jest to dla nas bardzo dobry znak bowiem daje nam swego rodzaju “potwierdzenie”, że transakcję warto wziąć…

Zakończenie

Z powyższych przykładów powinieneś uzyskać podstawową wiedzę na temat tradingu price action z poziomów konfluencji. Lekcja ta daje Ci mały zalążek mojej podstawowej filozofii tradingowej; poszukiwania poziomów konfluencji na rynku, by handlować z nich oczywiste sygnały price action. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego w jaki sposób handluje z poziomów konfluencji za pomocą efektywnych strategii, sprawdź mój tradingowy kurs price action.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here