Naga MarketsRafał Zaorski
Rafał Zaorski podpisał list otwarty skierowany do KNF w sprawie XTB

Fundacja Trading Jam wystosowała w czwartek (21 marca) list otwarty do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), w którym informuje o chęci wsparcia traderów w procesie odzyskania strat poniesionych w okresie 2014-2015. We wspomnianym czasie broker XTB miał rzekomo dopuścić się nieprawidłowości w realizowaniu zleceń klienckich za co Komisja nałożyła karę w wysokość niemal 10 mln zł.


Trading Jam pisze do KNF, XTB odpowiada na zarzuty

“Jako organizacja społeczna zrzeszająca ponad 30 000 polskich inwestorów indywidualnych rynku kapitałowego, której statutowym celem jest ochrona inwestorów indywidualnych przed nadużyciami oraz pomoc ofiarom przestępstw na rynku kapitałowym, wyrażamy głębokie rozczarowanie postępowaniem KNF wobec  stwierdzonych przez organ  naruszeń prawa w Domu Maklerskim X-Trade Brokers S.A. (dalej jako „XTB”), których skutkiem ma być wyrządzenie klientom szkód majątkowych w kwocie do 84 mln PLN” – informuje Trading Jam w liście otwartym skierowanym do Jacka Jastrzębskiego, Przewodniczącego KNF.

Niepokój TJS budzi przede wszystkim brak transparentności działań KNF podjętych w przedmiotowej sprawie, a w szczególności “ukrywanie przed opinią publiczną raportu KNF datowanego na wrzesień 2016 r. z kontroli działalności XTB za lata 2014 – 2016, w którym organ stwierdził ponad 50 rodzajów naruszeń prawa  i wewnętrznych regulacji KNF oraz wydał 47 zaleceń pokontrolnych”. W konsekwencji, Fundacja zwraca się z pilną prośbą o niezwłoczne spowodowanie upublicznienia wyników kontroli KNF w Domu Maklerskim X-Trade Brokers S.A. za lata 2014-2016.

W odpowidzi na prośbę o ustosunkowanie się do listu otwartego TJS, Anna Drozd pełniąca funkcję PR Managera w XTB przedstawiła oficjalne stanowisko domu maklerskiego: “Chcemy wyraźnie podkreślić, że nasze dotychczasowe stanowisko w tej kwestii pozostaje bez zmian. Uważamy, że kara pieniężna została nałożona na XTB  z naruszeniem przepisów prawa oraz w rezultacie dokonania nieprawidłowych ustaleń. XTB działało w granicach prawa, a na uzasadnienie tej tezy posiadamy cztery niezależne ekspertyzy matematyczne  i prawne, gdzie każda z nich potwierdza, iż nie działaliśmy na szkodę klienta i żadne z wniosków w nich zawartych nie pozwalają na stwierdzenie, że moglibyśmy doprowadzić do niekorzystnego rozporządzania mieniem przez naszych klientów lub działać na ich niekorzyść”

XTB wyjaśnia jednocześnie, że raport KNFu nie może zostać upowszechniony, gdyż stanowi przedmiot toczącego się postępowania administracyjnego. W październiku 2018 roku broker złożył bowiem skargę na decyzję Komisji: “Ze względu na dobro postępowania [raport] powinien pozostać poufny. Z tego względu do czasu dokonania ostatecznego i prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny raport nie zostanie  rozpowszechniony” – informuje w dalszej części oświadczenie XTB, którego pełna treść dostępna jest pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here