Naga MarketsZaorski i Przeździecki
Od lewej: Patryk Przeździecki (adwokat) i Rafał Zaorski (Trading Jam) opuszczający budynek sądu rejonowego w Warszawie | Źródło: Trading Jam

Reprezentująca interesy polskich traderów Fundacja Trading Jam, której misją i celem jest ochrona inwestorów wystosowała wezwanie do wypłaty rekompensat klientom Domu Maklerskiego X Trade Brokers, którzy w wyniku nieuczciwych praktyk stosowanych przez brokera ponieśli znaczne straty finansowe.


Trading Jam wzywa XTB do wypłaty rekompensat

Sprawa dotyczyła kary finansowej w wysokości 9,9 miliona złotych, którą na podstawie art. 167 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 167 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na XTB we wrześniu 2018 roku w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w realizowaniu zleceń klienckich w latach 2014-2015. Jak ustaliła KNF, w okresie od stycznia 2014 roku do maja 2015 roku, broker miał stosować niesymetryczne ustawienie parametru „deviation” w ramach egzekwowanych zleceń klienckich w modelu instant, gdzie występowała gwarancja realizacji zlecenia po cenie w nim zawartej.

– XTB stosował w systemach transakcyjnych niesymetryczne ustawienie parametru deviation, wprowadzając ograniczenie odchylenia ceny z chwili złożenia zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny kierunkowo korzystnej dla klienta, natomiast pozostawił bez ograniczeń odchylenie ceny ze zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny danego waloru na niekorzyść klienta – tłumaczy KNF.

Przypomnijmy także, że pierwsze oskarżenia dotyczące działania na szkodę klientów pojawiły się już w listopadzie 2017 roku, co miało doprowadzić do strat na poziomie od 8 do 23,5 mln zł.

XTB komentował wtedy, że stosowane przez dom maklerski mechanizmy niesymetrycznej dewiacji nie naruszały zasad działania w najlepiej pojętym interesie klientów oraz nie miały wpływu na wyniki osiągane przez klientów. Mimo próby odwołania się od kary, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wszystkie argumenty brokera i podtrzymał decyzję KNF.

Fundacja Trading Jam domaga się, by prócz kary finansowej w wysokości 9,9 miliona złotych, Dom Maklerski X Trade Brokers zwrócił również poszkodowanym klientom ich pieniądze.

Fundacja apeluje o przyłączenie się do protestu

Równocześnie apeluje do całej branży o przyłączenie się i wsparcie działań fundacji.

– Jako Trading Jam Session zrzeszające 32 000 traderów jesteśmy rozczarowani “zamiataniem pod dywan” sprawy tzw “niesymetrycznego parametru w modelu egzekucji przez XTB”. Dwa lata temu daliśmy kredyt zaufania i czas instytucjom Państwa, których zadaniem jest wyjaśnienie sprawy oraz ochrona interesów poszkodowanych inwestorów. Tymczasem istnieje ryzyko przedawnienia roszczeń poszkodowanych inwestorów a tym samym sporej części środowiska TJS – tłumaczy Fundacja, dodając, iż apeluje o przyłączenie się do protestu, który ma na celu ujawnienie raportu KNF tak by rzeczywiście poszkodowani, czyli my – traderzy, a nie KNF otrzymali stosowne zadośćuczynienie ze strony XTB.

Postulaty fundacji trading jam

1. Upublicznić wnioski KNF (są utajnione);
2. Określić ile osób jest poszkodowanych i jaki jest rzeczywisty rozmiar szkód
3. Stwierdzić czy pomimo nałożonej kary przez KNF – XTB wciąż stosował proceder niesymetrycznej dewiacji na szkodę klientów lub podejmował inne działania sprzeczne z interesami klientów;
4. Określić konkretnie grupę/listę poszkodowanych klientów XTB i jakie należy im się odszkodowanie
5. Zapobiec przedawnieniu roszczeń poszkodowanych klientów w wyniku utajnienia raportu przez KNF;
6. XTB ma niezwłocznie zwrócić traderom (swoim klientom) pieniądze utracone w wyniku nieuczciwych praktyk stosowanych przez X Trade Brokers wykazanym w raporcie KNF i podtrzymane wyrokiem WSA.

Trading Jam manifestuje przed XTB Trading MasterClass

W dniu dzisiejszym odbywa się IV edycja XTB Trading MasterClass, konferencji inwestycyjnej organizowanej przez Dom Maklerski XTB. Korzystając z okazji, Fundacja Trading Jam zorganizowała manifest przed hotelem, w którym odbywała się impreza XTB. W ten sposób działacze chcą zwrócić uwagę i przypomnieć osobom decyzyjnym w XTB o poszkodowanych, którzy stracili pieniądze w wyniku niesymetrycznych ustawień parametru deviation.

Rafał Zaorski | Źródło: Trading Jam

– Nie pozwolimy na zamiatanie pod dywan faktu, że poszkodowani inwestorzy są marginalizowani. Polska musi być przykładem. Klient oraz jego dobro jest najważniajsze nawet w starciu z instytucją finansową, która ma do dyspozycji ogromny budżet marketingowy na tuszowanie swoich nieczystych zagrywek w sposób wręcz bezczelny. Zabieramy głos we wszystkich sprawach, gdzie brokerom wydaje się, że są teflonowi. Klient ma czuć się bezpiecznie – komentuje Fundacja Trading Jam.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLiga Traderów VIII (2 faza) – wyniki, tabele i rozpiska 2 kolejki spotkań
Następny artykułCarry Trade na rynku Forex – Tradeciety
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here