Naga Marketsministerstwo-finansow28 lutego Ministerstwo Finansów opublikowało projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Jego głównym celem jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw oraz obniżka przeciętnego kosztu pozyskania kapitału. Jak informowaliśmy już na początku marca, SRRK powstał przy czynnym udziale uczestników polskiego rynku. Do 21.03.2019 będą trwały konsultacje publiczne oraz okres uzgodnień międzyresortowych i opiniowania przez instytucje rynku finansowego. Korzystając z okazji, swoje uwagi do przedłożonych propozycji złożyła także Fundacja Trading Jam.


Co zawiera projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

W opublikowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie znajdziemy 60 najważniejszych działań, które stanowią odpowiedź na 20 najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Zidentyfikowano je na bazie sygnałów z przedsiębiorstw, instytucji i stowarzyszeń oraz przeprowadzonych przez MF analiz.

SRRK przewiduje, że do 2020 zostaną podjęte działania mające na celu poprawę efektywności procedur administracyjnych w zakresie funkcjonowania podmiotów rynku kapitałowego. Do 2023 mają zostać zrealizowane cele szczegółowe, takie jak zwiększenie skali pozyskiwania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa, poprawa płynności rynku, lepsza efektywność instytucji pośredniczących oraz wzrost poziomu oszczędności prywatnych.

Dodatkowo zostanie nawiązana współpraca z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Narodowym Bankiem Polski na rzecz spójnej i skutecznej implementacji rozwiązań przyczyniających się do rozwoju rynku kapitałowego.

Pełny dokument można przeczytać tutaj.

Uwagi Fundacji Trading Jam do Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Część proponowanych zmian oceniamy pozytywnie niestety niektóre wydają się być bardzo krzywdzące dla części inwestorów – komentują przedstawiciele Fundacji Trading Jam.

Wyrażamy ogromne zadowolenie, że poprawa losu inwestorów rynków kapitałowych stała się przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Finansów. Niestety wśród propozycji w naszej opinii korzystnych, pojawiły się propozycje mające negatywny wpływ na rozwój rynku finansowego.

Postulat zniesienia możliwości wspólnego rozliczania podatku od zysków kapitałowych z giełdy, kontraktów CFD, kontraktów terminowych i kryptowalut jest postulatem szkodliwym  gdyż dyskryminuje inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem oraz zniechęca osoby początkujące do zainteresowania się tematem inwestycji, co długoterminowo będzie szkodliwe dla rynku akcji oraz spowolni rozwój kultury inwestowania w Polsce, która została kompletnie zniszczona przez okres komunizmu.

Dlatego apelujemy aby dochody z giełdy, kontraktów CFD oraz kryptowalut podlegały wzajemnej kompensacji w podatku od dochodów kapitałowych.

Natomiast limit kwotowy uprawniający do obniżonego podatku od dywidend powinien być określony przynajmniej na poziomie umożliwiającym zgromadzenie kapitału emerytalnego, aby zachęcić inwestorów do odkładania kapitału w bardzo długim terminie.

W związku z tym proponujemy aby limit ten był przynajmniej na poziomie 500 000 zł. – czytamy w piśmie Fundacji Trading Jam do Ministerstwa Finansów z dnia 5 marca 2019 r.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs Bitcoina, Ethereum i innych – analiza techniczna kryptowalut, 20 marca 2019 r.
Następny artykułRezerwa Federalna pozostawia stopy bez zmian, USD w dół po decyzji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here