Ichimoku to strategia inwestycyjna podążania za trendem, świetnie sprawdza się na interwałach H4, D1 i wyższych. W poniższym przeglądzie prezentuję swoje zagrania i obserwacje wykorzystujące Ichimoku, wsparcia i opory oraz formacje Price Action. Możesz również sprawdzić poprzedni przegląd Ichimoku.
CADCHF
Sytuacja na CADCHF na wykresie czterogodzinnym nie jest jasna. Para od końca lipca znajdowała się w trendzie spadkowym, jednak od 11 sierpnia miała miejsce mocna korekta wzrostowa. Zakończyła się ona mocną świecą spadkową, po której cena znalazła się w okolicach wsparcia/oporu z wykresu dziennego. W ostatnich dniach nie działał on jednak zbyt dobrze.
Jeśli obecna świeca zamknie się poniżej spadkowej chmury Kumo, to można połasić się na otwarcie pozycji krótkiej z celem na wsparcie w okolicy 0,7530, gdzie ostatnio doszło do korekty wzrostowej. Sygnał jest dodatkowo wzmocniony niedawnym przecięciem linii Kijun przez Tenkan oraz kształtem świecy, która może okazać się pin barem. Pozycje otwieram u brokera FXTM, który ma w ofercie ponad 250 instrumentów handlowych.
CADJPY
Podobnie sytuacja wygląda na CADJPY. Najpierw miały miejsce silne spadki trwające od końca lipca, następnie doszło do korekty wzrostowej, a obecnie cena być może wybije ze spadkowej chmury Kumo, co dodatkowo jest wzmocnione przecięciem Tenkan przez Kijun.
Należy jednak wziąć pod uwagę, ze na wykresie dziennym cena właśnie weszła w bardzo szeroką chmurę wzrostową Kumo.
EURJPY
Cena znajduje się w konsolidacji między wsparciem na 128,00 a oporem na 130,75 już od końca czerwca. Obecnie zbliżyła się po raz drugi w ciągu ostatnich kilku dni do dolnego ograniczenia ruchu bocznego. Sygnały Ichimoku wskazują na spadki, ale należy pamiętać, że w trakcie konsolidacji często są generowane fałszywe sygnały. Dlatego zalecam zaczekać na rozwój sytuacji, jeśli dojdzie do trwałego przebicia wsparcia, wtedy można zastanowić się nad otwarciem pozycji krótkiej.