Naga MarketsTrading i poker mają ze sobą wiele wspólnego. Annie Duke o zarządzaniu ryzykiem i emocjach
Annie Duke, profesjonalna pokerzystka, była gościem podcastu Artyści Rynków

Annie Duke, jako była mistrzyni pokera, proces podejmowania decyzji doprowadziła do formy prawdziwego dzieła sztuki. Wykorzystując doświadczenie z gruntu psychologii, stół do kart uczyniła swoim laboratorium, gdzie w czasie rzeczywistym mogła badać niepewność, analizować błędy poznawcze, a przy okazji wygrać kilka milionów.

  • W trzecim odcinku drugiej serii podcastów Artyści Rynków autorstwa CMC Markets opowiada o swojej nowej książce „Thinking in Bets: Making Smarter Decisions When You Don’t Have All The Facts”,
  • w której uczy jak rozwijać umiejętności decyzyjne i wyjaśnia jak czuć się komfortowo z niepewnością.
  • Wiedza ta przydaje się nie tylko przy pokerowym stole, ale również w codziennej pracy tradera.

Poker, psychologia kognitywna i co mają wspólnego z tradingiem?

Gościem Michaela McCarthyego w najnowszym z serii podcastów Artyści Rynków była profesjonalna pokerzystka Annie Duke, która przy stołach pokerowych łączyła swoje wieloletnie doświadczenie karciane z dyplomem z psychologii kognitywnej. Jej zdaniem właśnie dzięki naukowemu podejściu odkryła w jaki sposób człowiek próbuje sobie radzić z porażką, jak rozpoznawać błędy poznawcze oraz prostować stereotypy w myśleniu:

Te artykuły również Cię zainteresują
Spodobało mi się naukowe podejście do próby zrozumienia interakcji naszego mózgu ze światem. Jak stawiamy hipotezy, jak je testujemy, jak wykorzystujemy dostępne dane. Pozwala to zrozumieć dane statystyczne i co one naprawdę znaczą. W ten sposób zrozumiałam, jak bardziej kreatywne myślenie łączy się z podejściem naukowym, matematycznym. I chyba tego właśnie potrzebowałam – komentowała Annie Duke w rozmowie z głównym analitykiem CMC Markets.

Pierwszy kontakt Duke ze światem pokera był całkowicie przypadkowy i miał miejsce w związku z pasją jej starszego brata. Podobnie bywa w przypadku wielu początkujących traderów, którzy trafiają na rynki dzięki informacjom zasłyszanym od swoich znajomych lub osób z kręgu najbliższej rodziny. W trakcie podcastu rozmówczyni zauważa, że inwestorzy podobnie jak traderzy potrzebują pewności siebie, a zarazem pokory:

Można mieć dużą pokorę w grze lub w obliczu jakiegoś problemu, który próbujemy rozwiązać. Sytuacja jest skomplikowana, natłok informacji, sporo asymetrii, dużo zależy od szczęścia. Często myślimy później, dlaczego stało się tak, a nie inaczej, dlaczego poszło to w taką, a nie inną stronę. Czy to przeze mnie? Czy miałam tylko szczęście lub pecha? Czy nie wiedziałam o czymś, a mogłam się dowiedzieć, gdybym poszukała głębiej? Czy po prostu nie było w ogóle możliwości, abym o tym wiedziała? Wszystkie te pytania przychodzą do głowy po fakcie. To po prostu jeden wielki supeł, który trudno rozwikłać. W obliczu takiego problemu musimy zachować pokorę – wyjaśnia Duke.

Szczegóły podcastu na antenie Comparic24.tv zdradzał Łukasz Wardyn, dyrektor regionalny CMC Markets w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim. Jego zdaniem traderzy i spekulanci mogą wyciągnąć wiele dobrych dla siebie wniosków od profesjonalnych pokerzystki i wykwalifikowanej psycholożki w jednym – kwestie zarządzania ryzykiem, psychologia oraz trening mentalny w przypadku obu tych profesji są bardzo często tożsame:

Zobacz również: Czego profesjonalni pokerzyści mogą Cię nauczyć o tradingu? – Nial Fuller

Traderzy i pokerzyści nie mogą ulegać złudzeniu wygranej

Z wypowiedzi Annie Duke wynika, że pokerzyści i traderzy mają ze sobą wiele wspólnego, szczególnie w zakresie zarządzania ryzykiem. Jej zdaniem inwestorzy nie mogą ulegać złudzeniu wygranej, kiedy faktycznie odnoszą porażkę.

Znowu wracamy do jakości naszego procesu decyzyjnego – jak właściwie ocenić, czy podejmujemy trafne decyzje? Możemy tu analizować wiele aspektów, czy dobrze zarządzamy pieniędzmi, czy obstawiamy całą stawkę, czy tylko jej połowę albo czwartą część, według kryterium Kelly’ego. Możemy to wszystko brać pod uwagę. Ale jeśli nie oszacujesz dobrze swojej przewagi, to i tak po tobie. I wtedy to nie ma już znaczenia, bo jeśli obstawiłeś 1/4 stawki i przegrałeś, to i tak stracisz – komentuje Duke.

W podcaście poruszono również kwestię budowania nadmiernej pewności siebie i wiary w swoje umiejętności w przypadku serii sukcesów, które często mogą mieć całkowicie losowy charakter. W przypadku traderów wpływa to między innymi na zwiększenie ekspozycji lub inwestowanie większej części kapitału oraz grozi wystawieniem na niepotrzebne ryzyko.

Przeceniamy naszą przewagę nad przeciwnikami. Kiedy przytrafia nam się wielka wygrana, szczególnie seryjnie, bo przecież zdarza się wyrzucić reszkę nawet pięć razy z rzędu, wówczas zaczynamy przeceniać naszą wartość. I wtedy zaczynamy zwiększać stawki, bo uważamy, że jesteśmy lepsi niż w rzeczywistości. Wynika to z wcześniejszych wygranych, które zwiększają skłonność graczy do ryzyka. Również po porażce należy się bardzo pilnować – dodaje rozmówczyni podcastu Artyści Rynków.

Cały podcast z profesjonalną pokerzystką dostępny jest poniżej:

Dwie serie podcastów Artyści Rynków, łącznie kilkanaście odcinków, znaleźć można bezpośrednio na stronie brokera CMC Markets.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here