Naga Markets

Trading harmoniczny to kolejna strategii prezentowana na łamach portalu Comparic.pl – w jej ramach regularnie publikujemy analizy oraz zagrania, które znaleźć można tutaj. Wyjaśnienie czym jest harmonic trading dostępne jest natomiast w osobnym artykule. Poniżej opisano szczegóły systemu, na podstawie którego Piotr Drabik z Comparic.pl wchodzi w pozycje oraz formacje harmoniczne, z których korzysta.

Trading harmoniczny, szczegóły systemu

 • Pojawienie się jednej z opisanych poniżej formacji harmonicznych
  1. Zniesienia zmierzone narzędziem „mierzenia fibonacciego”:
   • zniesienie wewnętrzne: 0.236, 0.382, 0.5, 0.618, 0.786, 0.886
   • zniesienie zewnętrzne: 1.272, 1.5, 1.618, 2.0, 2.618
 • Kierunek formacji jest zgodny z trendem głównym waloru
 • Zysk do ryzyka 3:1 lub więcej
 • Punkt D formacji to świeca price action lub formacja potwierdzająca kierunek

Formacja harmoniczna ABCD / ABCD pattern

Niezwykle często spotykana formacja, będąca przerywnikiem w każdym trendzie. W teorii fal Elliotta nazywana korektą ABC. Podstawowe oznaczenie opisane jest poniżej, ale punkty C oraz D formacji, mogą pojawić się również na innych poziomach Fibonacciego.

abcd

Formacja harmoniczna Gartleya / Gartley pattern

Pierwsza formacja harmoniczna, która została opisana przez Gartleya w 1935 roku. Mierząc zniesienia odcinka XA punkt B musi wypaść na zniesieniu 61,8%, a punkt D na zniesieniu 78.6%. Dodatkowo powinna zachodzić równość AB=CD.

gartley

Formacja harmoniczna motyla / butterfly pattern

Jedna z częściej spotykanych formacji na rynku ze względu na fakt, że punkt D formacji może pojawiać się na kilku zniesieniach. Punkt B musi wypaść na zniesieniu 78.6% odcinka XA.

butterfly

Formacja harmoniczna nietoperza / Bat pattern

Kolejna formacja, która często się pojawia. Ściśle określony jest punkt D, który musi wypaść na zniesieniu 88,6% odcinka XA. Natomiast punkt B może wypaść na określonych poniżej poziomach Fibonacciego

XTB

bat

Formacja harmoniczna kraba / Crab patter

Formacja, w której ściśle określony został punkt D jako zniesienie zewnętrzne 161,8% odcinka XA. Punkt B formacji jest zniesieniem wewnętrznym. Jest ruchomy i może zawierać się między poziomami 38,2% – 61,8%.

crabŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCo to jest overbalance? Jak pomaga wyznaczać trend
Następny artykułPKO BP: Aplikacja IKO wprowadza możliwość zweryfikowania tożsamości pracownika banku
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here